Netbeans, ubuntu i SDL

0

Cześć

planuje pouczyc sie SDLa, udalo mi sie go odpalic na Devie na Windowskie, jednak chcialbym zainstalowac sobie ta biblioteke na Ubuntu i korzystac z niej na NetBeans. Znacie jakies tutoriale instalacji sdla pod ubuntu i konfiguracji jego na NEtBeans (bo po 2 godzinnej walce nie udalo mi sie nawet prawidlowo sdla na ubuntu zainstalowac xD)

A tak btw. jakie biblioteki Waszym zdaniem kazdy czlowiek powinien znac do C++, na pewno stl, boost, z graficznych 2d sdl, z 3d direct, badz opengl , jakies okienkowe typu WinAPI i jakie jeszcze sa wazne, takie elementarne?

0

Warto zapoznać:
http://code.google.com/p/googletest/
http://code.google.com/p/googlemock/
albo podobne.

Z postu wynika, że nastawiasz się na robienie gier. W takim razie to zajmij się jakimś frameworkiem typu Ogre czy cóś, plus jakiś framework sieciowy jeśli chcesz robić gry online.

0

czy ja wiem, na pewno warto troche znac jakas "do gier" (a do nich najlatwiej takze tutorial dobry znalezc ;))

a jaka biblioteke do graficznych interfejsow programu (jaka najlepsza i najpopularniejsza, ktorej warto sie uczyc ?)
slyszalem o takich WinAPI, gtk, gtk+, gtk2, ktoras z tych, czy moze jakas inna?

a czym sie roznia te gtk, gtk+ i gtk2?

0

Ostatnio bardzo popularne: Qt, które posiada na prawdę dobre narzędzie -> QtCreator
Równie popularne wxWidgets.

0

no ok, ale lepiej znac kilka po troche, czy jedno perfect ?

chce zaczac nauka od takiego, ktore bedzie najlepsze, nie ma sensu marnowac czasu na cos, co mi sie nie przyda...

0

A do czego się dzisiaj C++ używa? Wg mnie prawie tylko do gier. Większe programy Open Source są zwykle pisane w czystym C + Python. W biznesie używa się Javy, jeśli chcesz łatwo znaleźć robotę to ucz się Javy, a nie C++, chyba że jednak programowanie gier cię kręci.

0

o kurcze, to mi odwrociles swiatopoglad ;)

wiedzialem ze Java ma mocna pozycje, ale myslalem ze C++ to jeden z najpopularniejszych i najwazniejszych jezykow mimo wszystko...

0

Nie no dobra przekoloryzowałem trochę. C++ używa się tam, gdzie wydajność jest ważna (tzn chodzi o jak najlepsze wykorzystanie zasobów, jak np w konsolach do gier, albo ma się bardzo ograniczone zasoby, jak w systemach wbudowanych) albo przy pielęgnacji starego kodu. W biznesie króluje Java i goni ją .NET.

Cały Linux + GNU jest napisany chyba w 99 % w C + Python. Biznes odchodzi od C++ bo w porównaniu do maszyn wirtualnych (typu Java lub .NET) jest bardzo problematyczny, nie ma np refleksji, dynamicznego tworzenia kodu, kulawa serializacja, frameworki sieciowe, trudne debugowanie itp

0

jeszcze warto zaznaczyc, ze ja dopiero po wakacjach bede mial na uczelni kurs c++ ;), a teraz planuje sie go pouczyc we wakacje, wiec tak czy siak, nawet jak w przyszlosci nie bede mail wiele zwiazku z tym jezyku, to biblioteke stl, boost musze dosc dobrze poznac, nie zaszkodzi liznac winapi, qt, wxwidgets, sdl...

0

Jeśli umiesz porządnie Obiektowość w C++ to przesiadka na Javę nie powinna być bardzo bolesna. Różnice są spore, ale znajomość C++ przyspieszy naukę ;)
Jesli chodzi o to w czym sie pisze to zależy od tego co ;) Pooglądaj oferty pracy.

0

U mnie na UJ w ogóle się boosta nie używało (jestem studentem jeszcze), STLa na pewno przerób, bardzo prawdopodobne (edit: pewne), że się przyda. O tym, żeby na uczelni uczyli o qt, wxwidgets, gtk, winapi czy czymś tam jeszcze to nie słyszałem. Z reguły pisze się programy konsolowe. Jeśli trzeba stworzyć coś graficznego to z reguły w Javie, w NetBeansie w jego wizualnym edytorze paneli.

Jeśli nauczysz się jakichś egzotycznych frameworków to potem będziesz musiał ich uczyć swojego ćwiczeniowca :P Lepiej kup sobie książkę "Wprowadzenie do algorytmów" Cormena i spółki. Tylko się nie przeraź na początku (jak kupiłem tą książkę w liceum to była to dla mnie czarna magia, teraz większość książki to bajeczki).

0

U mnie (AGH) o booście na wykładzie było tylko trochę wspomniane. Na laborkach pisalismy tylko jeden program z użyciem boost (mini grepa z użyciem boostowych zabawek do regexpów).
Pisaliśmy też jeden program z użyciem Qt na tych laborkach.
Na javie troche wiecej mieliśmy do napisania okienkowych programów w Swingu.
Poza tym zdarza się ze mamy do napisania jakiś program (np. jakaś symulację na Metody Numeryczne) z GUI, przy czym nie jest narzucone czego mamy używać, jak ktoś lubi to robi w Qt, inni w qxWidgets, GTK, niektórzy w Javie (chociaż sam kernel obliczeniowy akurat musial być w C).

0

Autor:
Zapewne na uczelni będziesz miał przedmiot Bazy Danych i zapewne będziecie tam używać PHP. Stanowczo odradzam nawet 5 minut nauki PHP. To straszny syf, zamiast tego polecam nauczyć się trochę JDBC i porobić trochę programików na Java + MySQL, ćwiczeniowiec nie powinien mieć jakichś obiekcji wobec tego że nie używasz PHP :) No chyba że już używasz...

0

Ja wlasnie na agh mialem na kurs C, koncem semestru, tworzenie wlasnych bibliotek dynamicznych i statycznych, tworzenia makefile i taki wstep do gtk...
Przegladnalem syllabus baz danych i nic tam o php nie znalalem, jest za to cos z jdbc i jakimis innymi podobnym xD

Na 3 semestrze mam C++, 4 - java

Tak czy siak musze sie C++ dobrze nauczyc, wiec planuje teraz uczcy sie samego jezyka i poznawac miedzy czasie sdla, pozniej stl, nastepnie boost (w miedzyczasie jakies "hello world" w graficznym interfejsie uzytkownika xd), zapisze sie tez na zaawansowany kurs c++ (obierak, pewnie na 4 semestrze)

pozniej zapisze sie na obierak z programowania w GUI (tam mysle ze bedzie sporo o interfejsach graficznych) i rownolegle wtedy bede poszerzal wiedze z Javy...

0

W biznesie używa się Javy i .net mniej więcej po połowie. Żadnego C++, qt, wxWidgets tam nie ma. Nawet na linuksie (rzadkość) używa się tyko javy

0

to moze na tego obieraka z c++ sie nie zapisze, a bardziej sie orzyloze do Javy...

0

Z drugiej strony jak się popatrzy ile kodu w C++ napisano i do tego powiąże to z faktem, że C++ jest trudne, to... wychodzi, że jako programista C++ będzie można z czasem całkiem ładną kasę wyrwać, lepszą niż w Java/.NET. Mało jest osób, które potrafią w tym języku sensownie programować.

0

Linuksiarze (tzn twórcy GNU/ Linux) nie używają Javy chyba dlatego, że nie jest całkowicie otwarta.

0

@donkey7, a nie dlatego, że ichni soft ma być lekki i bez udziwnień (litościwie pominę KDE...)? Zanim hello-world w Javie się odpali to już dziesięć grepów przeleci.

0
donkey7 napisał(a)

Linuksiarze (tzn twórcy GNU/ Linux) nie używają Javy chyba dlatego, że nie jest całkowicie otwarta.

Cos duzo masz ostatnio tego 'chyba', juz ktorys post z kolei.
Nie, otwartosc Javy nie jest przyczyna.

0

No chyba za dużo :P

Nie, otwartosc Javy nie jest przyczyna.
Na pewno?
http://www.gnu.org/philosophy/java-trap.html

Wikipedia napisał(a)

On November 13, 2006, Sun released much of Java as open source software under the terms of the GNU General Public License (GPL). On May 8, 2007, Sun finished the process, making all of Java's core code available under free software/open-source distribution terms, aside from a small portion of code to which Sun did not hold the copyright.[17]

deus:
F-Spota jakoś używają, a jest zrobiony pod Mono. Jeśli JVM już chodzi w systemie to odpalenie kolejnego jest dość szybkie, a sama Java nie jest jakoś zasobożerna, wystarczy komp z 1 GiB ramu do uciągnięcia nawet dużych programów w Javie bez zamulania.

Z drugiej strony może nie chce im się pisać wrapperów do Javy / równolegle pisać programów w C i w Javie.

0
donkey7 napisał(a)

a sama Java nie jest jakoś zasobożerna, wystarczy komp z 1 GiB ramu do uciągnięcia nawet dużych programów w Javie bez zamulania.

Router lub nowa lodowka nie potrzebuje 1GB ramu, dlatego nie ma tam javy.

0
donkey7 napisał(a)

Nie, otwartosc Javy nie jest przyczyna.
Na pewno?
http://www.gnu.org/philosophy/java-trap.html

Wikipedia napisał(a)

On November 13, 2006, Sun released much of Java as open source software under the terms of the GNU General Public License (GPL). On May 8, 2007, Sun finished the process, making all of Java's core code available under free software/open-source distribution terms, aside from a small portion of code to which Sun did not hold the copyright.[17]

To ze moga wlaczac Jave do dystrybucji lub nie nie jest jednoznaczne z tym, czy ja sami uzywaja czy tez nie, aby pisac narzedzia i programy dla danej dystrybucji. Poza tym, Java Suna / Oracla nie jest jedyna implementacja na swiecie. Jest chociazby Harmony, OpenJDK itp i inne, i jakos gro narzedzi raczej i tak nie jest w tym pisana.

0
donkey7 napisał(a)

F-Spota jakoś używają, a jest zrobiony pod Mono.

No, to podales przyklad 1 programu w Mono. Nono, cala masa.

donkey7 napisał(a)

Jeśli JVM już chodzi w systemie to odpalenie kolejnego jest dość szybkie, a sama Java nie jest jakoś zasobożerna, wystarczy komp z 1 GiB ramu do uciągnięcia nawet dużych programów w Javie bez zamulania.

No to faktycznie, 1GB ramu to niewiele... Ja uzywam linuksa na moim Pentium 133 / 40mb (8 bylo w standardzie i 32 dokupilem ;d) / 850 mb Hdd. Zauwaz, ze 1GB to tam nie ma nawet dysk twardy. I gepy nie grepy zasuwaja.
Co do odpalania - wynika to z tego ze w cash sa .so i inne pliki Javy. Wyczysc cash i uruchom, nie zauwazysz roznicy w szybkosci. I chcesz mi powiedziec ze masz na 1GB ramu kilka chodzacych rownoczesnie JVMow? Standard pracy musi byc porazajacy.

0

Te otwarte Javy były dopiero w 2006 roku.

Na pewno programy w czystym C zjadają kilka razy mniej ramu niż te napisane w Javie, ale w czasach kiedy mało kto ma < 1 GiB ramu to nie powinno być problemem. Typowo desktopowe składniki takie jak OpenOffice, komunikatory, przeglądarki www mogłyby z powodzeniem być pisane w Javie :) Java z pewnością pozwala na szybsze dokładanie funkcjonalności.

dwukropek:
Kiedyś miałem podobny komputer od wujka tyle że miał dysk 1 GB (też był Pentium 133 i 40 MiB ram, tyle że przed dokupywaniem był Pentium 100 i 8 MiB ram). Java się uruchamiała, trochę długawo no ale jednak :P

0

Przeglądarka w Javie? Chyba na Pentium 10...

0

Spokojnie można przetłumaczyć kod ECMAScript na Javę przecież. Jest Rhino, trzeba go dopasować do jakiegoś WebKita :P JDK 7 ma też podobno mieć invokedynamic.

0

Co nie znaczy ze Java bedzie dynamiczniej dzialac :-D Co to ma do rzeczy?

0

Np to że ECMAScript mógłby być wykonywany praktycznie tak szybko jak np w Carakanie od Opery. HotSpot zająłby się dokładnie tym samym co Carakan.

0

Super, a teraz popatrz jak realnie wygląda działanie Opery, zauważasz korzyści z tego silnika? Renderer Opery nadal nie jest rewelacyjny, napisany w Javie musiałby mieć naprawdę wybitną wydajność...

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1