Przycisk "nadkatalog" w Windows 7

0

Zainstalowałem sobie na próbę system Windows 7.

Ustawiłem sobie styl klasyczny. Po ustawieniu mam takie okno katalogu:

user image

Czy przed zmianami, czy po zmianach, w oknie nie widzę przycisku "Nad katalog", który istnieje w każdej innej wersji Windows. Chodzi o przycisk zaznaczony na poniższym obrazku:

user image

Ja często z niego korzystam, oprócz strzałki w lewo i w prawo.

Co i gdzie trzeba ustawić, żeby w Windows 7 były też wszystkie funkcje, które były w XP?

0

Też mi go brakuje :)
Jakoś specjalnie nigdy nie szukałem (przyzwyczaiłem się), ale nie znalazłem w opcjach. Jeśliby ktoś wiedział to również chętnie skorzystam.

0

teoretycznie wystraczy kilknac ten w adresie (na strzaleczke gdy do innego) (no i zostaje back na klawiaturze)

mi swoja droga barkuje (albo nie znam) skrotu klaw do utworz nowy folder ...

0

@reichel - klikanie na adresie powyżej jest fajne i wizualnie przyjemne, ale ma dwie wady:
1 - wolne (2 kliknięcia zamiast jednego to 2 razy więcej)
2 - nie zawsze możliwe (taki folder "moje dokumenty" zachowuje się jakby nie miał nadrzędnego.)

0

Mi też cięzko było sie przyzwyczaic (w linuksach od zawsze tak jest), ale teraz nie wydaje mi sie potrzebny ten przycisk. Klikanie jest wygodniejsze, bo na pasku są wszystkie katalogi powyzej jako przyciski i mozne sie przeniesc od razu wyżej niż tylko o jeden w górę

0

Ale byłem przyzwyczajony że z "mój komputer" da się przejść do pulpitu, a z Moich dokumentów do C:\Documents and settings.

No nic, skoro mówisz że się przyzwyczaiłeś to może ja też się przyzwyczaję...

0

A nie ma jakiegoś skrótu klawiszowego od tego? ;]

0
reichel napisał(a)

mi swoja droga barkuje (albo nie znam) skrotu klaw do utworz nowy folder ...

Ctrl + shift + N?

MSM napisał(a)

@reichel - klikanie na adresie powyżej jest fajne i wizualnie przyjemne, ale ma dwie wady:
1 - wolne (2 kliknięcia zamiast jednego to 2 razy więcej)

O co Ci chodzi? Raz wystarczy kliknąć, żeby dostać się do dowolnego nadrzędnego katalogu.

2 - nie zawsze możliwe (taki folder "moje dokumenty" zachowuje się jakby nie miał nadrzędnego.)

Nie folder, tylko biblioteka. Nie zauważyłeś takiej funkcjonalności w Windows 7?

Jak wejdziesz do katalogu z dokumentami przez katalogi, to będziesz miał nadrzędny. Jeśli wejdziesz przez biblioteki, to wyżej będzie tylko lista bibliotek.

0

Chciałem na próbę podmienić explorer.exe na ten z Windows XP.

Uruchomiłem Windows XP, wszedłem na dysk, na którym jest Windows 7 i przy próbie jakiejkolwiek operacji na którymkolwiek pliku exe pojawia sie komunikat, żebym sprawdził, czy plik nie jest używany, ani czy dysk nie jest chroniony przed zapisem. Nie mogę usunąć pliku, ani zmienić nazwy. Po podstawieniu pliku explorer exe, bym zobaczył, czy system Windows 7 wystartuje, a jak wystartuje, to czy będzie wyglądać po ludzku.

Co z tym fantem mogę zrobić? Jak usunąć istniejący plik explorer.exe?

0
somekind napisał(a)
reichel napisał(a)

mi swoja droga barkuje (albo nie znam) skrotu klaw do utworz nowy folder ...

Ctrl + shift + N?

No nie u mnie, moze to Alt + F + W + F

no ale to do bani - kiedys napisalem rozwiniecie dla powloki (helperobj) ale nie moglem cos podpjac funkcyjnych (F7) i potem zlalem ...

nadal dla mnie nie rozwiazane

0

Co z tym fantem mogę zrobić? Jak usunąć istniejący plik explorer.exe?

Nie możesz go usunąć, bo jest uruchomiony. Musisz to zrobić z poziomu innego systemu operacyjnego. Ale uparles sie chyba zeby rozwalić sobie system, jak chcesz miec tak jak w xp to wroc do xp

0
othello napisał(a)

Co z tym fantem mogę zrobić? Jak usunąć istniejący plik explorer.exe?

Nie możesz go usunąć, bo jest uruchomiony. Musisz to zrobić z poziomu innego systemu operacyjnego. Ale uparles sie chyba zeby rozwalić sobie system, jak chcesz miec tak jak w xp to wroc do xp

Zaszło małe nieporozumienie:

Mam 3 dyski twarde, na jednym jest Windows XP, na drugim jest Windows 7. Przy starcie komputera pokazuje się menu, z którego wybieram, który system ma wystartować.

Sytuacja jest taka, że uruchamiam Windows XP i w tym systemie chce zmodyfikować Windows 7. W tej sytuacji jest uruchomiony plik explorer.exe, ale od Windows XP, a nie Windows 7. Jednak mimo to nie mogę skasować ani zmienić nazwy tego pliku od Windows 7. Nie mogę również skasować pliku np. notepad.exe od Windows 7, mimo, że z notatnika nie korzystam. A jak już, to rozleci się Windows 7, ale nie będzie to problem, bo mam uruchomiony Wndows XP, którego nie modyfikuję.

0

Chłopcze, tyle lat standardem jest NTFS... Zmień prawa do pliku, przejmij go na własność. Zwyczajnie nie masz uprawnień do modyfikacji partycji z Win7, chociaż system powinien zakomunikować to wprost.

0
Marooned napisał(a)

http://classicshell.sourceforge.net/

Jeśli tylko działa tak jak na screenach wygląda... :-]

Tylko... jakoś przyzwyczaiłem się już do Visty. Najdłużej było z klasycznym menu start (*).
Brak tylko tego przycisku „w górę”, który dość pochopnie uznali za zbędny.
(Windows 7, w przeciwieństwie do Visty, stara się zawsze zachować możliwość kliknięcia w katalog nadrzędny w pasku adresu)

(*) ciekawostka: w polskim XP jest przycisk «Start», a w angielskim «start».

0

utworzenie nowego folderu to latwe i szybkie:

wcisniecie klawisza funkycjnego(obok klawisza win) + W+F - szybkie , mi starcza, pozdro

0
Windowsowiec napisał(a)

Co z tym fantem mogę zrobić? Jak usunąć istniejący plik explorer.exe?

google za "killbox"

a w ogole klawisz "backspace" Ci nie dziala jako folder nadrzędny?

Wygooglowane napisał(a)

Alt+Up works for a keyboard shortcut (left and right are back and forward).

You can use Mavis Up Button: www.mavisapps.com/up-button/
though it costs 5 bucks

0

Przejęcie na własność zadziałało i udało mi się podmienić explorer.exe. Tylko, że po takiej zamianie systemu nie da się uruchomić, więc wróciłem do oryginalnego explorer.exe. Czyli ta sztuczka nie działa.

Poza tym, gdzie jest szukanie pliku? W XP jest Start/Wyszukaj/Pliki lub foldery. A w 7 to gdzie to jest?

Jeżeli to jest gdzieś schowane, to jest to drugie utrudnienie po braku przycisku nadkatalog. Jak to jest, że ludzie się podniecają takim porąbanym systemem?

0
Windowsowiec napisał(a)

Jeżeli to jest gdzieś schowane, to jest to drugie utrudnienie po braku przycisku nadkatalog. Jak to jest, że ludzie się podniecają takim porąbanym systemem?

F3 powinno dać radę.
Ale do wyszukiwania polecam jakieś zewn. narzędzie z neta.. Są jakieś 20x szybsze niż windowsowe, i bardziej zaawansowane :) Ja używam FastFind, który jest elementem płatnego ExplorerPlus

Jak to jest?
Nie wiem, Win7 jeszcze nie miałem, ale faktem jest, że te "ułatwienia" M$ mnie coraz bardziej przeraża.. Jak już zobaczysz "F3" to zrozumiesz o czym mówię.. Ogólnie Win7 zły nie jest, ale Explorer jest coraz gorszy.

0

W Win7 wyszukiwanie jest w prawym gornym rogu(pod minimalizuj itp)-wpisujesz tam co chcesz, klikasz enter i wyszukuje. Szczesliwie w tej wersji nie ma czarodzieja, pieska ani innego badziewia. Szkoda tylko, ze to wyszukiwanie nie jest zbyt zaawansowane... :/
Zagadka - jak wyswietlic to okienko w win7. W xp to bylo proste, ale w "ulatwienia" 7 troche komplikuja sprawe :/

0
cyriel napisał(a)

Szkoda tylko, ze to wyszukiwanie nie jest zbyt zaawansowane... :/

Do zaawansowanego szukania, kopiowania i innych operacji to jest Total Commander.
Wszelkie windowsowe eksploratory, odkąd pamiętam (a pamiętam od Win 3.11) są w porównaniu z nim niepełnosprawne.

0
dzek69 napisał(a)
Windowsowiec napisał(a)

Jeżeli to jest gdzieś schowane, to jest to drugie utrudnienie po braku przycisku nadkatalog. Jak to jest, że ludzie się podniecają takim porąbanym systemem?

F3 powinno dać radę.
Ale do wyszukiwania polecam jakieś zewn. narzędzie z neta.. Są jakieś 20x szybsze niż windowsowe, i bardziej zaawansowane :) Ja używam FastFind, który jest elementem płatnego ExplorerPlus

Jak to jest?
Nie wiem, Win7 jeszcze nie miałem, ale faktem jest, że te "ułatwienia" M$ mnie coraz bardziej przeraża.. Jak już zobaczysz "F3" to zrozumiesz o czym mówię.. Ogólnie Win7 zły nie jest, ale Explorer jest coraz gorszy.

A ja uzywam funkcji szukania w Total Comanderze. Nie wiem, jak w WinXP wyłączysz szukanie wewnątrz plików ZIP, które domyślnie jest włączone i znacznie przedłuża szukanie.

0

Mi najbardziej brakuje klasycznego Menu Start - obecne z szukarką działa wolniej, trzeba pamiętać nazwę programu i potem i tak kursorem skakać [np. wpisuję "php" i pierwsze na liście mam "php", a dopiero potem "php manual" - w klasycznym menu wpisałbym np. "pap↑" i enter - i wiem, że odpali się manual [Programy -> Aplikacje -> Programowanie -> ↑ -> na samym dole mam manual] - wg mnie stare menu jest szybsze, do każdego często używanego programu mam unikalny skrót [ciąg liter i strzałek] - w nowym wszystko trzeba pisać, pamiętać nazwy.. no i nie ma porządku, hierarchii..

0
Windowsowiec napisał(a)

Jak to jest, że ludzie się podniecają takim porąbanym systemem?

Pewno jestem porąbany, skoro moim zdaniem klikalny pasek adresu, który może mnie w dwóch kliknięciach przenieść do dowolnego katalogu jest jakieś kilkaset razy bardziej funkcjonalny od jednego przycisku, który umiał przenieść tylko wzwyż...

Z drugiej strony, skąd pomysł, że można podmienić powłokę systemową między różniącymi się o dwie generacje Windowsami?

0
somekind napisał(a)

Pewno jestem porąbany, skoro moim zdaniem klikalny pasek adresu, który może mnie w dwóch kliknięciach przenieść do dowolnego katalogu jest jakieś kilkaset razy bardziej funkcjonalny od jednego przycisku, który umiał przenieść tylko wzwyż...

Ano, addressbar z Win7 jest świetny, co najwyżej kwestia starych nawyków.

somekind napisał(a)

Z drugiej strony, skąd pomysł, że można podmienić powłokę systemową między różniącymi się o dwie generacje Windowsami?

O jedną, NT 5.1 i 6.1 :P

0

Swoja droga ciekawe czy limit na ścieżkę dla powłoki do pliku nadal pozostał - muszę sprawdzić (nie zapomnieć)

... ciągnie się to tez niestety przez samych programistów i MAX_PATH ...

0

Ano, addressbar z Win7 jest świetny, co najwyżej kwestia starych nawyków.

Swoją drogą, kolejna rzecz podpatrzona w Linuksach (w Gnome był pewnie już 5 lat temu) :P

0
somekind napisał(a)

Z drugiej strony, skąd pomysł, że można podmienić powłokę systemową między różniącymi się o dwie generacje Windowsami?

Hehe, a nie próbowałeś tego starego menedżera okienek z Win 3.11 odpalać pod XP (nie pamiętam jak się nazywa, ale wciąż tam [%winpath%\system32] jest :D)? Painta z 3.11 do 98 też przenosiłem (bo w 3.11 takie wygięcie nie ustawiało się procentami, tylko myszą suwało - o wiele lepsze).

Explorer nie wygląda, żeby się jakoś masakrycznie zmieniał..

0
dzek69 napisał(a)

Hehe, a nie próbowałeś tego starego menedżera okienek z Win 3.11 odpalać pod XP (nie pamiętam jak się nazywa, ale wciąż tam [%winpath%\system32] jest :D)?

A właśnie że nie ma ;-)
Za to aż do Windows XP SP2 istniał znany z Win 3.x Menedżer programów, wycięty w XP SP3 dopiero.

0
Azarien napisał(a)

Za to aż do Windows XP SP2 istniał znany z Win 3.x Menedżer programów, wycięty w XP SP3 dopiero.

no nie wiem, nie wiem, u mnie XP SP3 PL legal i C:\Windows\system32\progman.exe jak byk siedzi i czeka :) Tylko po otworzeniu tego aplikacja od razu się zamyka (nawet nie mrugnie okno, ale mrugnie w procesach).. Nie wiem czego, może mu hacki na themesy przeszkadzają?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1