Lokalizacja konkretnego komputera na podstawie IP

0

Nie od dziś wiadomo, ze każdy komputer w internecie posiada adres IP i że na jakąkolwiek stronę się wejdzie, czy wyśle e-mail, to podaje się ten adres.

Słyszałem, ze rzeczywiście da się określić lokalizację komputera mając tylko adres IP i rzeczywiście to się udaje, zarówno, jak szukany komputer znajduje się w kafejce internetowej, jak i w czyimś mieszkaniu.

Próbowałem kilka stron internetowych, które podają lokalizacje dowolnego adresu IP, jednak każda taka strona podaje z dokładnością do danego miasta.

W jaki sposób przeprowadza się lokalizację komputera mając wyłącznie jego adres IP?

Słyszałem, że są takie firmy produkujące oprogramowanie, jedną z nich jest Cream Software, że one sprawdzają wpisane dane właściciela w bazie użytkowników, i jeżeli wychwycą, że program nie jest legalny (żeby to działało, program musi mieć dostęp do internetu), to ta firma jest w stanie dojść do komputera, na którym uruchomiono nielegalną kopię ich oprogramowania. Ponieważ każdy może założyć taką formę, jak Cream Software, więc odnajdywanie komputera po adresie IP musi być dostępne dla każdego.

0

Dokładnie to uprawienia ma policja jak dostają zawiadomienie o czymś tam .
zgłaszają to operatorowi danego człowieczka i operator musi powiedzieć .
sama firma takich uprawnien nie posiada.

0

jw. takie rzeczy moze sprawdzać tylko policja. Oni po twoim adresie IP dochodzą do dostawcy internetu (choćby za pomocą zwykłego whois) i proszą go o twoje dane. Dostawca ma logi, gdzie zapisane jest kto w danym czasie miał dany numer IP (więc dynamiczne IP nic ci nie daje).

0

W wiekszosci przypadkow jest tak jak napisali wyzej Shalom i Piotrekdp... ale jednak nie zawsze :) Najprostszy przyklad to radiowka - dostawca moze tylko powiedziec gdzie jest nadajnik i kto z nim podpisal umowe, ale czy on gdzies nie przeniowsl anteny juz nie ustali...

0

Nie tylko policja, ale tez prokuratura. @cyriel: wtedy policja przesluchuje osobe, ktora ma umowe i ustala gdzie jest nadajnik :) Po nitce do klebka.

0

Co do szybkości namierzania powiem ,że jak sie sprężą to dość szybko działają
( przynajmniej jeśli chodzi o namierzanie osobnika dzwoniącego / Esemesującego z komórki).

0

@johny_braco: ukradli ;)

0

@cyriel: jak ukradli to powinno byc zgloszenie kradziezy z wtedy ;) Nie ma zgloszenia beda nieprzyjemnosci. To tak jak ukradna nam dowod, wezma kredyt, a my tego nie zglosilismy - kto jest pierwszym podejrzanym?

0

Jak ktoś ma konto na Allegro, to zapewne zauważył, że w mailach przesyłanych przez Allegro jest taki napis:

Wiadomość od: [nazwausera] , wysłana z komputera o numerze IP: 12.34.56.78

Wydaje mi się, że ten nagłówek Allegro dopisuje po to, żeby odbiorca mógł stwierdzić, od kogo naprawdę otrzymał mail, żeby wychwycić, czy nie jest to ktoś inny, który próbuje odbiorcę wciągnąć w jakiś przekręt.

Ale jezeli wklepanie IP do serwisy typu WhoIs daje niewiele informacji, a stwierdzenie właściciela IP wymaga udzialu policji lub prokuratury (a jak wiemy, te instytucje są tak wolne, że jedna sprawa potrafi trwać miesiące, a nawet kilka lat), to ten nagłówek nie wiem, jaki ma sens i jaki był zamierzony cel jego wprowadzania.

0
Sieciowiec napisał(a)

a stwierdzenie właściciela IP wymaga udzialu policji lub prokuratury (a jak wiemy, te instytucje są tak wolne, że jedna sprawa potrafi trwać miesiące, a nawet kilka lat)

Allegro akurat bardzo sobie chwali wspolprace z policja i prokuratura. "Jak wiemy" - to znaczy: skad wiemy, kto wiemy i ile wiemy? Zwykle akurat okazuje sie, ze sa szybsi niz "wiemy". To zreszta dobrze, zlodzieje tez maja zle informacje :P

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1