[windows] polska strona kodowa, ogonki w angielskim xp

0

problem wygląda tak: mam angielski xp (niestety nie ma wersji essentials po polsku), dzięki czemu mam problem z polskimi literami w niektórych programach, między innymi w notatniku (po ustawieniu np. czcionki Fixedsys) - zamiast polskich liter wyświetlają się czarne kwadraciki.

W Regional Settings wszystko jest ustawione na PL (5 pól), domyślna strona kodowa ustawiona na PL, klawiatury wszystkie poza "Polską programisty" wywalone (chociaż to oczywiście nie ma z problemem nic wspólnego), próbowałem instalować polskie MUI, nawet kopiowałem do systemu czcionki z polskiego xpeka, w rejestrze parę kluczy skopiowałem, usunąłem cache czcionek...

Efekt: czcionki cały czas są oznaczone jako angielskie (ppm i właściwości), w notatniku po zaznaczeniu części czcionek nie ma wyboru charsetu "Central Europe" (np. wspomniany Fixedsys). Przekopałem wzdłuż i wszerz googla, wszędzie piszą, że trzeba ustawić klawiaturę PL, w najlepszym wypadku polską stronę kodową, a autorzy wątków szczęśliwi potwierdzają, że wszystko jest OK (nie wiedząc, że niektóre czcionki się nie poddają zabiegowi).

Problem NA PEWNO nie jest związany z klawiaturą - po zmianie czcionki na np. Times New Roman (jak dobrze pamiętam), polskie ogonki się pojawiają. Problem wydaje się być związany z czcionkami.

0

A "language for non-Unicode programs" masz ustawione na polski? Siedzi ta opcja w "Regional and Language Options" w Viście, nie pamiętam jak się w XP nazywa. Ale od niej sporo zależy.

PS. Jaka to wersja "Essentials"? Nie ma takiej. Chodzi ci o "Fundamentals for Legacy PCs"?

0

tak, to też jest PL (właśnie to miałem na myśli pisząc "domyślna strona kodowa"). Próbowałem ustawiać inną i z powrotem PL - bez zmian

no i racja - chodziło o wersję "fundamentals" :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1