[linux] Komendy shell

0

Mam problem z komendami shell zwłaszcza z rozbudowanymi komendami gdzie w jednej lini trzeba zrobić parę rzeczy poniżej zamieszczam zadania które muszę wykonać:

Z 1_Pl. Kto może zmienić hasło użytkownika w systemie Linux? Uzasadnij.
Z2_P 1. Jakie polecenie wyświetli nazwy wszystkich plików (wraz z ukrytymi) w katalogu domowym użytkownika?
Z3_P2. Masz uprawnienia do odczytu do katalogu /home/test. Są tam pliki o rozszerzeniach sxw. Wyświetl i zapisz w pliku dane_sxw” (w katalogu domowym) maximum informacji o nich. Utwórz w swoim katalogu domowym podkatalog sxw” i umieść w nim dowiązania (polecenie in -link) do tych plików. Z4_P2. Wyświetl i zapisz w pliku etc_flash” poprzedzone znakiem ukośnika (slash) nazwy podkatalogów katalogu /etc.
Z5_P 1. Jakie polecenie zmieni nazwę pliku etc_f1ash” na etc_slash”? Zmień tę nazwę. Z6_P2. Biblioteki systemu Linux mają rozszerzenie so. Wyszukaj te biblioteki i ich spis (wraz ze ścieżkami) zapisz w pliku biblioteki_systemu.doc”. PAMIĘTAJ, ŻE TAKIE SAMO ROZSZERZENIE MAJĄ DOWIĄZANIA DO BIBLIOTEK!
Z7_P 1. W katalogu /home znajduje się podkatalog o nazwie pliki_do_wyboru. Sprawdź, jakie masz do niego uprawnienia. Czy możesz zapisać w nim swoje pliki? Czy możesz utworzy w nim swój podkatalog? Z8_P2. Dokonaj wyboru plików spośród tych, które znajdują się w katalogu /home/pliki_do_wyboru:
a: pliki o nazwie zawierającej słowo cwiczenia” i numery od 2 do 5 i od 7 do 11
b:pliki o rozszerzeniach zaczynających się od litery c
c:spakowane archiwa
Z9_P2. Dla wyboru a
skopiuj je do katalogu macierzystego Dla wyboru b
umieść je (skopiuj) w katalogu
!home/ i sprawdź, jakiego są typu (tekstowe, czy binarne)
Dla wyboru c
rozpakuj je do katalogu /rozpakowane
Z 10_Pl. Ustaw prawa wszystkie dla właściciela, odczytu dla grupy i pozostałych tych plików, które
skopiowałeś w Cwiczeniu 9a.
Z 11_Pl. Utwórz skompresowane archiwum katalogu moje o nazwie kopia_moje.tar.gz.
Z 12_Pl. Utwórz połączenie (link — In) o nazwie pliki” do plików w katalogu moje” Utwórz połączenie symboliczne o nazwie moje_nazwapliku” do plików w tym samym katalogu
Z 1 3_P3. Napisz skrypt kopiujący pliki z katalogu moje”do katalogu /home/4kopia. Z 14_Pl. Zapisz w pliku opis_ifconfig stronę man tego polecenia.
Zł 5_P2. Sprawdź, jakie oprogramowanie zawiera pakiet BIEW* .rpm (w katalogu apliki_do_wyboru”) i jakie pliki i gdzie zostaną zainstalowane. Zapisz te dane odpowiednio w plikach „4opis_BIEW.doc i !pliki_BIEW.doc.
Z 1 6_P3. Napisz skrypt tworzący archiwum tar zapisane w katalogu bieżącym ze wszystkich plików zawartych w katalogu, którego nazwa wraz ze ścieżkąjest podana jako parametr wywołania skryptu. Drugim parametrem wywołania powinna być nazwa archiwum.
Z 1 „7_P3. Napisz skrypt, który policzy ilość bajtów zajętą na dysku przez Twój katalog domow i wypisze stosowny komunikat na ekranie.
Z 1 8_P3. Korzystając z polecenia df-k i ustalając próg ostrzeżenia na „70% powierzchni dyskowej napisz skrypt ostrzegający przed zapełnieniem dysku.
Z19_P3. Korzystając z polecenia Ps z opcjami -e -f napisz skrypt wyświetlający na ekranie procesy odnoszące się do środowiska gnome i ich ilość (procesy uruchomione w trakcie wykonywania skryptu). Z20_P3. Korzystając z polecenia find napisz skrypt, który policzy ilości plików konllguracyjnych w systemie (są to pliki z rozszerzeniem conf) i dowiązań do nich. Wynik skrypt ma zapisać w pliku o nazwie los_administratora zapisując go w katalogu domowym.

0

Masz problem z nauka i zadaniem...
szukaj jeleni gdzie indziej

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1