Wersje Delphi

0

Witajcie !

Wiele jest wersji Delphi. Professional, Enterprise, Personal. Są też pakiety BDS.
Firma Borland stosuje różne numeracje. Raz jest to Delphi 7, raz 2005.
Raz mamy do wyboru wersję Personal a raz jej nie ma.
Chciałbym się Was poradzić czy macie jakieś rozwiązanie na to, żeby:

  • mieć wersję, którą można sobie aktualizować
  • być legalnym
  • niekoniecznie zapłacić 3000 dolarów
0

Ja korzystam z Delphi 2005 Personal (BDS 3.0)

0

Zapłacić ~2000 zł za BDS 2006 (Delphi 2006 + BCB 2006 + C#Builder chyba jeszcze), jesteś legalny i masz prawo do aktualizacji (nie wiem jak szczegóły).

0

Za niecały 1000 zł kupisz wersję Turbo (Środowisko 2006 tylko z jednym językiem.). Posiada możliwość uaktualnień itp.

0

Dzięki koledzy.
Dość rozsądnym wydaje się zakup wersji Turbo.
Przeglądałem właśnie oferty.
Ciekaw jestem czy Delphi 2007 też będzie dostępne w wersji Turbo. Jeśli tak, to może warto poczekać.
Czy ktoś z Was używa wersji Turbo ?

0

Ja używam. I jak już pisałem - funkcjonalność identyczna jak w BDS 2006, tylko ta drobna różnica że tylko jeden język można używać. (Nawet jak wykupisz dwie wersje Turbo, to na jednym komputerze możesz używać tylko jednej.)
A co do Delphi 2007... Wydaje mi się że to będzie środowisko tylko dla Win32 (z tego co pobieżnie wyczytałem na stronach CodeGear), więc Turbo nie będzie miało sensu (nie będzie czego okrajać..). Można jedynie liczyć na wersję Personal.

0

Dzięki Nex.
Zastanawiam sie tylko czy jeśli zakupi się wersję Turbo 2006, to czy będą jakies aktualizacje dające nowe funkcjonalności dla Win Vista. Te, które wprowadzono w D 2007.

BTW:
Czy polecasz dokonać zakupu w BSC Polska ?

0

Jak masz kupować, to kupuj od producenta. Będziesz miał pewność, że wszystko jest ok. :)

A co do zmian - w D2006 już raczej nic nie wprowadzą. Ale w internecie już jest pełno informacji o tym co trzeba zrobić, żeby aplikacja była kompatybilna ze zmianami Visty. Samo D2007 z tego co wiem wprowadza kompatybilność z Vistą (te przeźroczyste okienka itp.) + TaskDialog, czyli to co można spokojnie w D2006 zrobić, a D2006 działa bez problemu pod Vistą.

0

Kurcze, zbieram wszelkie informacje. Kiedy człowiek ma wyłożyć 1000 zł za program, to chce się upewnić, że dobrze robi.
Zastanawiam się dlaczego producent za każdym razem raczy nas tak wielką liczbą przeróżnych wersji. Czasem trudno się w tym połapać. Kiedyś z numeracją było chyba prościej. Było D2, D3, .... D7. Potem nagle pojawiło się Delphi 2005. Jednak już Delphi 2006 nie było. Za to pojawił się pakiet BDS 2006. Teraz z kolei nie ma jeszcze BDS 2007, a jest już Delphi 2007. Ciężka sprawa. Zastanawiam się na przykład jaka jest różnica pomiędzy Delphi 2005 a Turbo Delphi 2006. Skoro pakiet BDS 4 zawiera w sobie Delphi 2005 (żadnego nowszego nie było), to wyodrębniony z niego Turbo Delphi 2006 powinien być dokładnie tym samym, czym jest D 2005.
Jeśli bylibyście w stanie rozjaśnić moje wątpliwości, to bardzo proszę o nakierowanie mnie na właściwy tor.

Miłego dnia !

0

D2005 to technicznie rzecz biorąc BDS 2005, gdyż zawierało obsługę kilku języków.

Delphi w "normalnej" numeracji było rozwijane do wersji 8, która okazała się szubienicą dla Borlanda i szybko została spalona, a prochy rozrzucono.

BDS 2006 to następca Delphi 2005 (czyli jakby nie patrzeć BDS 2005), integrujące środowisko dla 4 języków.

Turbo Delphi to poszczególne części BDS 2006 podane osobno, każda na innym talerzu, ale bez utraty jakości dla każdego z poszczególnych produktów.

Delphi 2007 dla Win32 (taka jest pełna nazwa na stronie CodeGear) to kolejna edycja jednej z części BDS, a dokładniej właśnie Delphi dla Win32, czyli tego czym jest Turbo Delphi.

Można powiedzieć że Trubo Delphi jest tym czym było kiedyś Delphi - środowiskiem do pisania w jednym, konkretnym języku. A BDS to hybryda tego co powstało do zachęcenia ludzi do kupowania tego. (Dlatego też w wersji 2006 do BDS zostaje dodany C++.)

Tak w skrócie to wygląda moimi oczami... Mogłem trochę namieszać bo jestem prosto po szkole i brzuch mi burczy tak że całe biurko się trzęsie.. Ale w razie niejasności, chętnie odpowiem na pytania kolejne.

0

co myślicie o delphi 2007 bo przymierzam sie z zamiarem zakupu lecz nurtują mnie następujące pytania, na które nigdzie nie potrafię znaleŹĆ odpowiedzi, miedzy innymi kompatybilność wsteczna z delphi 6 (czyli aplikacje z pod d6 można skompilować na delphoi 2007), chodzi o to czy np. mogę sobie dodać komponenty TserverSocket i TClienSocket z delphi 7 ?? i czy mogę zaimportować paczkę z pod delphi 7 indy 9, zależy mi na indy 9 :P

aha i gdzie mogę ściągnąć wersje delphi 2007 do testowania tkz. :D ??

pozdrawiam i dzięki za odp

// Poprawiłem :))

0

Wersji testowej nie ma, kompatybilność wsteczna jest prawie na pewno, czy można dodać przestarzałe komponenty TServerSocket/TClientSocket nie wiem, ale kiedyś program z takimi kompilowałem na 2005, więc raczej się uda. Aczkolwiek nie dodawałem komponentów, a korzystałem z tworzonych dynamicznie.

0
Ktos napisał(a)

Wersji testowej nie ma, kompatybilność wsteczna jest prawie na pewno, czy można dodać przestarzałe komponenty TServerSocket/TClientSocket nie wiem, ale kiedyś program z takimi kompilowałem na 2005, więc raczej się uda. Aczkolwiek nie dodawałem komponentów, a korzystałem z tworzonych dynamicznie.

Nie ma? To co ja wczoraj instalowałem? :P Jest - instalator waży całe 4 MB. :d (Resztę plików, około 1 GB, pobiera on z internetu.) I muszę przyznać, że D2007 jest naprawdę dobre (w porównaniu z D2005 to mistrzostwo ;) ).

0

tylko mi zależy na tym by byl kompatybilny i żeby można było zainstalować TserverSocket TClientSocket z d7 może ktos to sprawdzić , proszę jest to dla mnie bardzo wazne ;(( oraz jak już można to czy da sie indy 9 zainstalować, oczywiście 10 należy odinstalować.

Mam bardzo słabego neta ;/ i zebu ściągnąć 1 gb muszę czekać jakieś 5 dni ;/// dlatego zwracam sie z prosba do Was, bo gdybym ja sam mógł to pobrać to bym wam "d**y" nie zawracał i sam potestował ;((

Czy może to ktos dla mnie zrobić ??

pozdrawiam

// Poprawiłem

0

sockety w turbo (darmowym) mam, więc można bez problemu instalować tez w wersji płatnej. Z indy też nie ma problemu, podczas instalacji można chyba wybrać które się chce.

0
nav napisał(a)

sockety w turbo (darmowym) mam, więc można bez problemu instalować tez w wersji płatnej. Z indy też nie ma problemu, podczas instalacji można chyba wybrać które się chce.

heheh, na pewno chodzi o delphi 2007 ?? bo mi własnie chodzi czy da sie w delphi 2007 korzystać i zainstalowac :P

aaa i nurtuje mnie jeszcze jedna ważna sprawa ;/ czy aplikacje kompilowane w delphi 2007 (win32) wymagają potem u użytkownika który chce z nich korzystać platformy net ??

// Poprawilem

0

Aplikacje kompilowane dla Win32 nie wymagają platformy .NET.
A swoją drogą wymaganie platformy .NET to nie taki problem, jest standardowo w Windows XP SP2 i nowszych.

0
Ktos napisał(a)

Aplikacje kompilowane dla Win32 nie wymagają platformy .NET.
A swoją drogą wymaganie platformy .NET to nie taki problem, jest standardowo w Windows XP SP2 i nowszych.

no tak ale mi zależy na tym by to jednak było win32 bez wymogu net i wiem ze delphi 2007 tak ma do ort! kompilacje podobno ;) swoja droga ciekawe jak sie zachowują aplikacje skompilowane w delphi 2007 pod win 9X me :P

a co z tymi komponentami :P ??

// Poprawiłem

0

Te komponenty są dostępne z poziomu D2007. A aplikacje w nim skompilowane będą działały w każdej wersji Windows (nie są kompilowane pod platformę .NET).

0
nowy77 napisał(a)
Ktos napisał(a)

Aplikacje kompilowane dla Win32 nie wymagają platformy .NET.
A swoją drogą wymaganie platformy .NET to nie taki problem, jest standardowo w Windows XP SP2 i nowszych.

no tak ale mizlezy na tym by to jednak bylo win32 bez wymogiu net i wiem ze delphi 2007 tak ma do ort! kompilacje ort! ;) ort! ort! ciekawe jak sie zachowuja ort! skompilowane w delphi 2007 pod win 9X me :P

a co ort! ort! :P ??
//pisz wolniej - n

czyli ze niby są już standardowo wbudowane TserverSocket i TserverClient ?? tylko pwiedz mi co z indy 9, bo zalezy mi tylko na tej wersji

0

Wiem że Indy jest dostępne. Ale nawet nie wybrałem tego podczas instalacji. Używam ICS i mi z nim dobrze. Więc co do Indy Ci nie pomogę.

0

kurde bo che kupić to delphi tylko zależy mi na tych indy 9, TserverSocket i TClientSocket i w sumie tyle tylko ;/ jak to będzie to dziś nawet zamówię (online) Delphi 2007 :D

//Poprawilem

0

Wydasz od 4 do 8 tysięcy złotych dla trzech kontrolek? Lepiej zainwestuj w Turbo Delphi (i olej Indy :P), bo jest darmowe.

0

tak :)) wydam bo interesuje mnie juz kompatybilność z vista, na którego niestety coraz więcej ludu przechodzi. Jak mówiłem nie chodzi mi o cenę lecz w głównej mierze na tych komponentach...
Dlatego przed zakupem pytam o kompatybilność D ;) zawsze tak jest zauważyłem jak ktoś coś chce to mu mówią dlaczego i żeby wybrał cos innego, ale nikt nigdy nie pomyśli ze skoro zamierzam wydac te 5 000 zl to jestem tego chyba pewien w 99% ;) tylko interesuj mnie te 3 pytania :D
Ps. wesołychhhhhh swiat i smacznego jajeczka ;)) hihi :P

//Poprawilem

0

Forum jest po to żeby radzić. Więc radzę co ja bym wybrał. Bo kupować D2007 za kilka tysięcy tylko dla kompatybilności z Vistą, jeżeli za mniejsze pieniądze można mieć to samo w TD (wersja Professional) jest dziwne..

0

Jako ciekawostkę podam, że jest już 14-dniowa wersji Trial D2k7 do ściągnięcia z CodeGear

A co do wyboru środowiska to wybrał bym TD Prof., a "kompatybilność" z Vistą można samemu osiągnąć czytając ten artykuł

0
PcSA napisał(a)

Jako ciekawostkę podam, że jest już 14-dniowa wersji Trial D2k7 do ściągnięcia z CodeGear

A co do wyboru środowiska to wybrał bym TD Prof., a "kompatybilność" z Vistą można samemu osiągnąć czytając ten artykuł

Co do pierwszego - pisałem w tym samym dziale o tym wczoraj. :P

Co do drugiego - właśnie dlatego nie ma co dla samej Visty się przesiadać.

0

Siemka
mam delphi 2007 trial 14 dni, niestety nie znalazłem tam opcji importu komponentów ;/ chciałem sobie zainstalować TServerSocket i TClientSocket z delphi 7, ale nie ma nawet takiej opcji :(
a moze gdzieś jest ale ja nie znalazłem, no bo instalowanie komponentów było zawsze w menu components a teraz jest tam tylko Import...(activeX i dll), install package i create componet ... może to przez to ze to wersja trial ??? pomóżcie ;( bo niewiem czy warto kupowac jezli nie będzie można instalowoc komponentów w ogóle ;/ bo chcialbym bardzo te standardowe TServerSocket i Client :(( yh zwalili tą wersje nie dość ze aplikacje zajmują kolo 10% więcej niz w starszych wersjach to jeszcze ta kompatybilność i instalacja komponetów

jeżeli tak jest jak widziałem to stanowczo odradzam !!!! ;/ tymabardziej iz jest to 5 000 zł !! w błoto chyba ;/

0

A propos, będzie wersja Personal Delphi 2007 ?

0
Gimo napisał(a)

Siemka
mam delphi 2007 trial 14 dni, niestety nie znalazłem tam opcji importu komponentów ;/ chciałem sobie zainstalować TServerSocket i TClientSocket z delphi 7, ale nie ma nawet takiej opcji :(
a moze gdzieś jest ale ja nie znalazłem, no bo instalowanie komponentów było zawsze w menu components a teraz jest tam tylko Import...(activeX i dll), install package i create componet ... może to przez to ze to wersja trial ??? pomóżcie ;( bo niewiem czy warto kupowac jezli nie będzie można instalowoc komponentów w ogóle ;/ bo chcialbym bardzo te standardowe TServerSocket i Client :(( yh zwalili tą wersje nie dość ze aplikacje zajmują kolo 10% więcej niz w starszych wersjach to jeszcze ta kompatybilność i instalacja komponetów

jeżeli tak jest jak widziałem to stanowczo odradzam !!!! ;/ tymabardziej iz jest to 5 000 zł !! w błoto chyba ;/

Witki mi opadły... Jak w poprzednich opcjach IDE była możliwość instalacji Socketów to chyba miałem jakieś spaczone, bo nigdy "Install sockets" nie widziałem... A z tego co pamiętam to w każdej wersji był pakiet dclsockets i przez niego instalowało się sockety. Do 11 wersji to się nie zmieniło.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1