Najlepszy dla zdrowia oczu kolor tła IDE

0

Cześć:) Zauważyłem, że mój kolega w pracy używa czarnego tła w Eclipse. Rozmawiałem z nim krótko na ten temat i on powiedział, że ciemne kolory są najlepsze dla zdrowia oczu. Ale nie poparł w żaden sposób tej tezy:) A wy jak uważacie? Używacie domyślnych kolorów, czy też zmieniliście sobie kolor tła ze względu na oczy?:) Jeśli tak, to na jaki i dlaczego?

0

Używam białego(lub ogólnie jasnego) tła bo jest czytelniejszy dla mnie. I nie tylko dla mnie, jeśli porównasz ten sam tekst na białym i ciemnym tle. Póki jest duży będzie ok, ale gdy zaczniesz zmniejszać, nagle się okaże że biały jest czytelniejszy - więc mniej męczysz wzrok.

Myślę, że trzeba by też wziąć pod uwagę dwie kwestie - jasność białego tła - żeby nie biło faktycznie po oczach ustawienie monitora i ilość światła. Jasne tło nie musi być białe, może być szare. Jeśli jest noc i monitor to jedyne źródło światła ciemniejsze tło (niekoniecznie czarne) powinno być lepsze dla oczu, bo jaskrawo białe będzie powodowało inne problemy (tak samo na smartfonie, zwłaszcza świecenie sobie po oczach przed snem). Skoro pracuje w dzień gdy jest jasno + lampy np zimą, to białe tło jest całkiem ok i mniej meczy wzrok.
Można też zmniejszyć jasność monitora. Koledzy stosują też programy do monitorów wpływające na jasność, ustawia się automatycznie biorąc pod uwagę... zachód słońca. Wtedy daje efekt.... osikania monitora. Po chwili już się przyzwyczajasz do tego.

Tutaj są ciekawe wypowiedzi także w komentarzach na ten temat.
https://www.quora.com/Which-is-better-for-the-eyes-while-reading-digital-books-a-white-background-with-black-text-a-black-background-with-white-text-or-sepia-mode

4

Od momentu gdy włączyłem sobie czarne tło więcej nie wróciłem do jasnego. Moje oczy mniej się męczą na czarnym. Oczywiście też to zależy od fontu i kolorystyki ale w visual studio czy phpstormie ciemna skórka jest zrobiona idealnie dla mnie.

Kolega wyżej pisze o nocy. Nigdy nie pracuje po ciemku.

0

Kiedyś używałem ciemnych skórek, ale od jakiegoś czasu przerzuciłem się na GithubTheme/SolarizeLight. Jak dla mnie więcej widać i oczy mi się tak nie męczą. Gdzieś kiedyś czytałem, że łatwiej jest odczytać czarne na białym niż na odwrót, ale to chyba zależy od indywidualnych upodobań.

2

Darcul w IntelliJ. Tło jest ciemno szare. Połączenie białe na czarnym jest kiepskie. Zresztą widać to na moim blogu, gdzie masz jasny błękit na prawie czarnym szarym. Jednak nie w kolorach rzecz, a w jasności oraz temperaturze. Zainstaluj f.lux, pobaw się chwilę z ustawieniami i zobacz co ci najbardziej odpowiada.

0

Nie wiem jakie jest najdrowzsze ale uwielbiam ciemno tło

0

Visual studio color theme: dark

0

Oczywiście tło białe a litery czarne. Gdyby czarne tło było takie dobre, to wszystkie książki by miały czarne tło i białe litery.

Już tak jest przyjęte po prostu, że pisze się czarno na białym, chociaż jak zwykle znajdzie się kilku malkontentów, którzy będą uparcie twierdzić, że lepiej mieć białe litery i czarne tło. Jak im tak lepiej, to niech tak mają. Dla mnie to śmieszne.

0

Używam dłównie szarości. Hehehe koledzy jak siadają przed moim ide to zastanawiają się, czemu okno jest nieaktywne :P
Przy dłuższym siedzeniu przy zbyt jasnym tle oczy jednak bardziej bolą, czarne też się nie sprawdziło w moim przypadku - najfajniejsze jest właśnie szare.

1
Fhjjjj napisał(a):

Oczywiście tło białe a litery czarne. Gdyby czarne tło było takie dobre, to wszystkie książki by miały czarne tło i białe litery.

No, bo wszystkie książki mają podświetlenie, które razi oczy. ;]

Już tak jest przyjęte po prostu, że pisze się czarno na białym, chociaż jak zwykle znajdzie się kilku malkontentów, którzy będą uparcie twierdzić, że lepiej mieć białe litery i czarne tło. Jak im tak lepiej, to niech tak mają. Dla mnie to śmieszne.

Jakoś mimo tego lepszego białego tła i czarnych liter, czytanie ze zrozumieniem ci nie idzie. :(

0

Mam dużą wadę wzroku. Zdecydowanie lepiej czuję się w związku z tym korzystając z ciemnego theme.
Mało tego: Zmieniłem skórki dosłownie wszystkim programom, które to oferują na ciemny kolor od Visual Studio, poprzez Android Studio, aż po Notepad++ i Google Chrome.

No właśnie - nawet moja przeglądarka ma ciemny theme i korzystanie z niego jest bardzo wygodne (na niektórych stronach trzeba wyłączyć ten feature).

Jasne tło i ciemne napisy zdecydowanie za mocno dają po oczach. Regulować to można jasnością obrazu, ale po co skoro można po prostu zrobić dark UI?
Praca po ciemku tym bardziej przemawia do korzystania z ciemnego interfejsu, gdyż odpalenie białego Google Chrome albo Visual studio z białym tłem, zawsze u mnie skutkowało chwilowym zmrużeniem oczu.

Z doświadczenia wiem, że oczy (a przynajmniej moje oczy) zdecydowanie wolą ciemny interfejs. No i tak jak napisałem wcześniej - jestem takim fanem Dark UI, że każdy właściwie program korzysta z ciemnej skórki :)

0

Ciemne podobno jest lepsze do pracy bo biały kolor to tak na prawde wszystkie kolory i zużywane jest więcej barwinków koloroczułych. Podobno na czarnym tle słowa są trochę bardziej rozmazane ale mi to nie przeszkadza i wole ciemne tło. Jak ktoś pracuje po nocach to jest taki trick ze niebieskie światło zmniejsza senność i dodanie błękitnych wstążek i wszelkich innych detali + niebieski pulpit zauważalnie zmiejsza zmęczenie:P

0
somekind napisał(a):
Fhjjjj napisał(a):

Oczywiście tło białe a litery czarne. Gdyby czarne tło było takie dobre, to wszystkie książki by miały czarne tło i białe litery.

No, bo wszystkie książki mają podświetlenie, które razi oczy. ;]

Już tak jest przyjęte po prostu, że pisze się czarno na białym, chociaż jak zwykle znajdzie się kilku malkontentów, którzy będą uparcie twierdzić, że lepiej mieć białe litery i czarne tło. Jak im tak lepiej, to niech tak mają. Dla mnie to śmieszne.

Jakoś mimo tego lepszego białego tła i czarnych liter, czytanie ze zrozumieniem ci nie idzie. :(

Argumenty nietrafione. Jak za mocno świeci to trzeba ściemnić ekran. Chyba przyznasz, że większość tekstów drukowanych na papierze i wyświetlanych na monitorze komputera to raczej czarny/ciemny druk i jasne/białe tło. Obojętnie czy będzie to edytor tekstu, strona internetowa z wiadomościami czy nawet forum takie jak to. Jak chcesz mieć odwrotnie to musisz sam sobie zmienić.

W związku z tym każdy normalny człowiek jest raczej przyzwyczajony, że tekst jest czarny a tło białe. Ale zawsze znajdzie się kilku idących pod prąd, którzy będą uparcie twierdzić, że trzeba odwrotnie. Z całym szacunkiem, sprawdziłem i dla mnie nie do przyjęcia.

Każdy ma jednak swój gust, dopóki ja nie muszę na to patrzeć to mogą sobie mieć nawet czarwone albo zielone litery na czarnym.

0
topik92 napisał(a):

Jak ktoś pracuje po nocach to jest taki trick ze niebieskie światło zmniejsza senność i dodanie błękitnych wstążek i wszelkich innych detali + niebieski pulpit zauważalnie zmiejsza zmęczenie:P

A to jakaś nowość. Do tej pory ciągle słyszałem, że wieczorem jak ciemno to trzeba mniej niebieskiego a więcej żółtego (ciepłe barwy), powstało nawet wiele programów, które z biegiem dnia stopniowo i płynnie zasikują coraz bardziej ekran, tak że już o19-20 wygląda to już tak , jakbym odlał się na ekran, białe nie jest białe tylko żółte.

Ty mówisz, że trzeba więcej niebieskiego w nocy. Ech, fanaberie są różne, często przeciwstawne.

0

Pewnego razu musiałam zainstalować starsze Visual Studio, żeby sprawdzić jak w nim działa pewien stary projekcik. Tam domyślnie tło było jasne, więc pracowałam z jasnym, bo stwierdziłam, że przecież co za różnica, i że niby "Już tak jest przyjęte po prostu, że pisze się czarno na białym" (czyli nie chciało mi się zmieniać ustawień :P). Po kilku godzinach jednak zmieniłam ustawienia. Poczułam bardzo fizycznie, jak moje oczy natychmiast rozluźniają się. Do tego momentu nie zdawałam sobie sprawy, że są napięte i lekko bolą...

Także ciemne tło++

Tylko nie ciemne tło i białe literki, a szare tło i szare literki.

0

W nowym też domyślnie jest jasne

0

Jak dla mnie ciemny granat jest optymalny

0

to zalezy od człowieka i np. astygmatyzmu.

5

Darcula w IntelliJ <3

0

Mnie jasne tło razi. Wolę pracować z ciemnymi. Mam też wrażenie, że więcej jest możliwości kolorowania składni.

1

Nie lubię czarnego tła a białych liter. Jakoś mi się „smutno” robi i przestaję widzieć kod. (patrzę, ale nie widzę)

Dlatego wolę jasny ekran - może nie zbyt kontrastowy, tylko coś stonowanego bardziej (solarized light jest ok).
Dochodzi do tego ustawienie jasności monitora - nie może walić po oczach, i powinno być dostosowane do otoczenia.

0

Solarized. Preferowany jest jasny, ciemny to bardziej małżeństwo z rozsądku, bo nie wszędzie mogę ustawić tło wg gustu.

0

ja preferuję ciemny theme, ale:

  • jak jest jasno, to lepiej dla oczu jak i IDE było jasne
  • jak jest ciemno (wieczór i słabe oświetlenie), to lepsze i mniej męczące dla oczu jest ciemny theme

ale jak mówiłem - moim faworytem jest i tak ciemne (drakula w phpstorm jest świetny)

0
Fhjjjj napisał(a):

W związku z tym każdy normalny człowiek jest raczej przyzwyczajony, że tekst jest czarny a tło białe. Ale zawsze znajdzie się kilku idących pod prąd, którzy będą uparcie twierdzić, że trzeba odwrotnie.

Nikt nie twierdzi, że "trzeba odwrotnie", jedynie dla niektórych jest tak wygodniej. Jak widać po tym wątku, tak jest w przypadku większości programistów, podobnie zresztą to wygląda w skali bardziej globalnej: http://stackoverflow.com/research/developer-survey-2015#tech-ide

Z całym szacunkiem, sprawdziłem i dla mnie nie do przyjęcia.

No i w czym masz problem, ktoś ci każe ciemnego tła używać?

0

Dawno dawno temu, jak jeszcze chodziłem do technikum, edytory miały białe tło, głównie czarne litery (np. DevC++); Wyjątkiem był TP7, który miał granatowe tło i żółte litery; Potem kilka lat pisałem w Delphi7 i tam też używałem standardowego schematu edytora, czyli znów białe tło, głównie czarne litery; I jakoś mi to nie przeszkadzało;

Jednak pewnego razu postanowiłem się pobawić kolorami i zobaczyć, czy inny schemat będzie mi bardziej odpowiadał; Długo miałem ustawione ciemnoszare tło i błękitnawe litery; Znudziło się i ten błękitnawy kolor zmieniłem na różne odcienie szarości (od białego po bardzo ciemnoszary), tak mam do dziś i raczej nie zamierzam bieżącego schematu kiedykolwiek zmienić; Z poniższego korzystam już kilka lat:

editor.png

Dzięki takiemu schematowi mogę gapić się w ekran 20h i oczy mnie nie bolą; Gdyby użyć czarnego lub prawie czarnego tła oraz bardzo jasnych liter (w większości np. białych lub prawie białych) to efekt byłby odwrotny - oczy także męczyły by się szybciej, a dodatkowo pozostawałby efekt scanline'ów;

Szkoda tylko, że okna edytora nie posiadają własnego skinu i używają systemowego - także ustawiłbym im jakiś szary odcień.

0

A gdzie napisałem że mam z tym problem? Przecież mówiłem, że nie dopóki nikt mi nie każe na to patrzeć. Mogę tylko wyrazić moje zdanie na ten temat.

1

Mój aktualny setup to Gruvbox:

![eriador-orodruinEditor-](//static.4programmers.net/uploads/attachment/1463557734574d9a7b4869b.png)

Z racji, że 90% mojej pracy odbywa się w terminalu, to ciemne tło dla mnie jest naturalne. Solarized jest za bardzo "miałki" i nieczytelny dla mnie. Przez długi czas używałem jeszcze base16-ocean ale obecnie Gruvbox. Myślę jednak o przejściu na mono.

0

najlepsza jest Dracula, kolorowanie składni Obsidan i cziocnka deja vu sans mono 12 z linuxa. taka bez nadmiernego wygładzania.
nawet psychologa o to męczyłam i się ze mną zgodził.
zapytam okulistę co o tym sądzi.

solarized jest przereklamowane.

0

Ja czytalem kiedys badania... i jak pisalem, kwestia idzie astygmatyzmem...

Czesc osob zwyczajnie lepiej widzi na biale na czarnym lub czarne na bialym. Duzo tez ma do powiedzenia zewnetrzne oswietlenie.

Siedzac w nocy i uzywajac jasnych kolorow, trzeba miec inne zrodlo swiatla. Najlepiej zza monitora.

3

http://ux.stackexchange.com/questions/53264/dark-or-white-color-theme-is-better-for-the-eyes

There has been a lot of research on this topic since the 1980s and a lot of it still holds true today. One study from the 1980s states this:

//However, most studies have shown that dark characters on a light background are superior to light characters on a dark background (when the refresh rate is fairly high). For example, Bauer and Cavonius (1980) found that participants were 26% more accurate in reading text when they read it with dark characters on a light background.

Reference: Bauer, D., & Cavonius, C., R. (1980). Improving the legibility of visual display units through contrast reversal. In E. Grandjean, E. Vigliani (Eds.), Ergonomic Aspects of Visual Display Terminals (pp. 137-142). London: Taylor & Francis//

The reason why this matters is because of focus. As this article on UXMovement states, "white stimulates all three types of color sensitive visual receptors in the human eye in nearly equal amounts." It causes the eye to focus by tightening the iris. Since the eye is focused, dark letter forms on light backgrounds are easier to read. When using a dark background with strong light letter forms, the iris opens to allow more light in, but that causes letter forms to blur. Why?

//People with astigmatism (approximately 50% of the population) find it harder to read white text on black than black text on white. Part of this has to do with light levels: with a bright display (white background) the iris closes a bit more, decreasing the effect of the "deformed" lens; with a dark display (black background) the iris opens to receive more light and the deformation of the lens creates a much fuzzier focus at the eye.
Jason Harrison – Post Doctoral Fellow, Imager Lab Manager – Sensory Perception and Interaction Research Group, University of British Columbia//

Now there seem to be varying factors into contrast and legibility. Room ambient lighting. Brightness of the monitor. Also you can mitigate the straining effects of white (#FFF) on black (#000) by simply lessening the contrast like using a light gray (#EEE, #DDD, #CCC) on a dark background (#111, #222).

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1