Czemu iPhone jest taki fajny?

3

Pytam powaznie. Nie rozumiem tego zachwytu nad tym telefonem i tej manii posiadania go. Nie wyobrazam sobie wydania 2-3k za telefon wiec chcialbym sie dowiedziec, czemu jest lepszy od Androida w telefonie kilka razy tanzszym. Czy to ze wzgledu na design? Czy ze wzgledu na hardware? Software? Albo po prostu genialny marketing? Albo po prostu to jest teraz "jazzy" i "trendy"? ;)

1

Z tego co bawiłem się trochę takim telefonem u znajomego, sprawia wrażenie bardzo porządnie wykonanego, prostego w obsłudze, stabilnie działającego, nie miałem okazji korzystać z dobrych telefonów na androidzie, ale "niskobudżetowy" HTC wypadł dokładnie odwrotnie(wiem, kiepskie porównanie). Poza tym, na pewno moda, duża reklama etc.

3

Jedno jest niezaprzeczalne - mają wyświetlacze o klasę wyższe, niż reszta telefonów. A to trochę jak z większą rozdzielczością na komputerze - jak popracujesz trochę na 1400x900 to już nie chcesz wrócić do 800x600... Chociaż ja akurat na mojego Ace'a nie wybrzydzam, bo nie potrzebuję podziwiać krągłości ikonek.

0

Odpowiedź: wcale nie jest.

Jego zalety, to gównie: trwała budowa (mój spadał kilkakrotnie z różnych wysokości i nadal żyje), stabilność (jeśli nie kombinuje się z programami wymagającymi JB) oraz ustandaryzowana architektura (nie ma masy modeli, do których jest masa custom ROMów). Do tego plusem jest masowa produkcja przez Chińczyków ciekawych gadżetów i części zamiennych, ale to już odnosi się bezpośrednio do trzeciej zalety.

Aktualnie, gdybym miał wybierać, wziąłbym coś dużego od Samsunga.

0

Ja po bliższym spotkaniu z iPadem 2 wiem jak może być łatwa obsługa ekranu dotykowego paluchem. I jest to chyba jego największa zaleta. Mój sony X8 pod tym względem jest "100 lat za murzynami". Jednak ma też swoje wady. Największa to fakt, że każda aplikacja ma jakby swój własny dysk i nie mogą one być (w łatwy sposób) dzielone między aplikacjami. Np. jak ściągniesz sobie plik przez przeglądarkę to nie wiesz gdzie on jest. Żeby go otworzyć musisz uruchomić przeglądarkę, znaleźć go na liście ściągniętych i wybrać uruchom i w jakim programie. Nie ma jak w windowsie czy androidzie czegoś takiego jak pamięć masowa, gdzie można sobie prosto wgrać coś i potem znaleźć to z poziomu iUrządzenia. Z poziomu PC możesz przesyłać coś przez iTunes.

Jak już pisałem wcześniej obsługa macanego ekranu bije na głowę wszystko to co widziałem w wykonaniu androida.

3

Topowe telefony z Androidem mają bardzo podobną cenę, więc nie wiem czy jest sens przyczepiać się akurat do tego. I iPhone 4s i Samsung Galaxy S III kosztują w tej chwili na Allegro po 2000-2100zł.
Posiadałem dwa urządzenia Apple: iPod i iPhone i są to dla mnie jedyne produkty tej firmy, które faktycznie warte są swojej ceny - nawet w Polsce.
Jeżeli chodzi o hardware, to iPhone ze swoim najnowszym modelem zawsze jest kilka miesięcy w tyle za swoimi konkurentami, ale - jakkolwiek by to brzmiało - iPhone'owi nie jest potrzebny dziesięciordzeniowy procesor i 8GB RAM, żeby działać płynnie. Jest wręcz odwrotnie - pomimo lepszej specyfikacji technicznej wielu telefonów z Androidem to one sprawiają wrażenie jakby co chwilę łapały zadyszkę. Zawieszki i konieczność restartu w telefonach Apple to naprawdę rzadkość i uptime rzędu 150 dni nie powinien nikogo dziwić. Wśród tej mniej bystrej części użytkowników z dużego państwa na innym kontynencie pojawiały się przypadki osób, które nie wiedziały jak wyłączyć / zrestartować telefon. Nigdy nie było im to potrzebne.
Nie obchodzi mnie design i wygląd telefonu. Mam go obecnie w plastykowej obudowie porysowanej z tyłu i wielki "pająk" na przedniej szybie po niefortunnym upadku na jej krawędź. Działa.
Jedyną rzeczą, którą zmieniłbym w samym sprzęcie to wielkość ekranu. Swojego czasu oglądałem seriale w drodze na uczelnię i przydałoby się coś, co bardziej przypomina ekran Galaxy S III.
Ale prawdziwą siłą tego telefonu to system operacyjny i to on jest bezwzględnie najważniejszy. Reszta jest podobna, czasem lepsza, czasem gorsza w zależności od telefonu, który weźmiemy do ręki, ale różnice nie są duże.
iOS po prostu działa. Dzięki temu, że Apple sam produkuje swoje telefony, jest zoptymalizowany do granic możliwości oraz dostarcza uaktualnienia do starszych modeli przez wiele lat (iPhone 3GS został wprowadzony w 2009 roku i będzie dostawał nowe wersje iOS do 2013). Ekosystem iOS jest wciąż najbogatszy, choć Android pod tym względem ostatnio drepcze Apple'owi po piętach. Fakt, że spora część aplikacji jest na iOS płatna, ale wiąże się to też z tym, że często w swojej kategorii są po prostu lepsze od swoich Androidowych odpowiedników. Możliwości personalizacji dla typowego Kowalskiego są mniejsze o tyle, co może wyklikać w menu. Zmienia to jailbreak, który jest prosty do wykonania (podłączenie telefonu do komputera, włączenie odpowiedniego programu i zrestartowanie telefonu) i w gruncie rzeczy nie może nam ze sprzętu zrobić cegły, bo ten proces nie dotyka bootloadera. A gdy mamy już Cydię to zmiana czegokolwiek (np. kompletnie inny dashboard) sprowadza się do wyboru odpowiedniej paczki na ekranie. Ja dzięki jailbreakowi mogę np. zmieniać utwory nie wyciągając telefonu z kieszeni (zmiana działania przycisków do głośności przy wyłączonym wyświetlaczu). Być może Android ma to w standardzie, a ja straciłem na to 15 minut. Plus dla Andka ;).
Jeżeli jakość aplikacji na Google Play wciąż będzie się w takim tempie podnosić to nad moim następnym modelem telefonu poważnie się zastanowię.

Nie obchodzi mnie natomiast jacy debile korzystają z telefonu tego samego producenta, co ja. Nie obchodzi mnie zdanie tych, którzy na podstawie telefonu potrafią wyciągnąć wnioski na temat mojej seksualności ;P. Nie obchodzi mnie polityka producenta urządzeń, które posiadam, bo każdy i tak wart jest samego siebie i każdy z nich ma na celu maksymalizowanie zysku i nie zamierzam dyskutować na temat prawa patentowego w USA i wykorzystywania dzieci w fabrykach Foxxcona. Każdy z nich ma grzeszki na sumieniu i gdybyśmy mieli się tym kierować przy kupnie produktów to okazałoby się, że mamy bardzo mały wybór.

0
Rev napisał(a)

Zmienia to jailbreak, który jest prosty do wykonania

Ja nie brałbym tego jako zaletę...

0

Nie podałem tego jako zaletę, a bardzo proste obejście, gdy ktoś faktycznie będzie czuł potrzebę, np. zmiany fonta czy ikonek.

0

Ja jak już bym coś porównywał to Nexusy z iPhonami, niestety ani jednego ani drugiego nie miałem (jedynie iPhonem się trochę bawiłem). Więc może ktoś inny się wypowie.

6

w przypadku androida czy nawet samsungów jest mnóstwo serii nisko / średnio / wysoko budżetowych różniących się detalami, ciężko stwierdzić od razu który jest najlepszy
z jednej strony to na plus bo jest większy wybór i każdy może dostosować telefon do swoich potrzeb i budżetu, ale z drugiej strony trzeba je godzinami porównywać przy kupowaniu, który będzie najlepszy a potem się i tak okazuje że za parę złotych więcej był lepszy model a za chwilę wychodzi nowy

iphone jest jeden, od razu wiadomo który jest najlepszy i najprostszy, wystarczy po prostu wziąć ten z najwyższą cyferką
nowe modele też nie wychodzą co miesiąc i nie irytuje myśl że dopiero co kupiliśmy najnowszy telefon a już jest coś lepszego

poza tym jest też duża prostota dla developerów - jest jeden model, wystarczy kupić jednego iphona żeby móc tworzyć na niego aplikacje, które będą też działać na tej samej wersji systemu na ipadzie i ipodzie
w przypadku androida jest mnóstwo konfiguracji sprzętowych i mimo że android powinien to wszystko uprościć to mimo to są drobne różnice między modelami - na przykład w samsungu galaxy s w połowie aplikacji korzystających z przedniej kamerki, ekran jest obrócony co nie występuje na innych modelach

są też różne rodzielczości, interfejs trzeba tworzyć w dziesiątkach widoków jeśli chce się pokryć cały rynek
każdy ma inną wersję androida (aktualizacje systemu nie są tak proste i wymagane jak w iOS) i nawet nie można też korzystać z najnowszych możliwości systemu
żeby tworzyć aplikacje na androida trzeba mieć dostęp co najmniej do kilku modeli telefonów i najlepiej jeszcze paru tabletów
nie mówiąc o tworzeniu bardziej skomplikowanych gier 3d gdzie nie ma już spójności i gra stworzona pod tegrę nie będzie działać na innych procesorach graficznych
w androidzie jest gorszy serwer dźwięku przez co lag w aplikacjach muzycznych niezależnie od modelu wynosi około 400 ms, przy czym w iphonie oscyluje w granicach 20 ms - przez to dużo aplikacji muzycznych powstaje tylko na iphone'a

ze strony użytkownika też widać ten brak spójności - każdy model ma inny launcher, mimo że samemu się ma androida to często chwilę zajmuje połapanie się w innym modelu

poza tym iphone sprawia wrażenie bardziej stabilnego - interfejs nawet na galaxy s III nie chodzi tak płynnie jak na iphonie
im więcej aplikacji jest zainstalowanych tym gorzej telefon chodzi mimo że nie są one nawet uruchomione
dodatkowo przy dużej ilości aplikacji pojawia się mnóstwo powiadomień push przy czym nikt nie pytał o zgodę na ich otrzymywanie - a właściwie pytał, ale przy instalowaniu aplikacji - inaczej mówiąc masz wybór: instalować aplikację i dostawać jakieś pieprzone wkurzające powiadomienia, albo nie instalować aplikacji w ogóle
na iphonie też są powiadomienia push ale aplikacja pyta o zgodę na ich wysyłanie

w androidzie jeśli nie chcesz szybkiego upływu baterii trzeba za każdym razem pamiętać o zamykaniu wszystkich uruchomionych aplikacji całkowicie
w iphonie aplikacje raz włączone są praktycznie cały czas uruchomione, ale nie zabierają żadnych zasobów oprócz minimalnej ilości ramu, jest to całkowicie niewidoczne dla usera a ubijanie uruchomionych aplikacji jest nawet jakby ukryte bo nie ma nawet potrzeby ich ręcznego ubijania

apple ma też niestety patenty na prawie wszystko
w tym dużo fajnych gestów palcami i też na przykład taką pierdółkę jak odbijanie ekranu po dojściu do jego skraju przy przewijaniu (samsung musiał przez to zmienić ten efekt w nowszych fw na jakąś niebieską poświatę)

po prostu iphone jest dużo prostszy i po prostu do używania przez przeciętnego użytkownika
nie ma zbyt dużych możliwości personalizacji, każdy jest po prostu taki sam co też wpływa na prostotę i to że potrafiąc iphone'a od razu umiesz obsługiwać też ipoda i ipada we wszystkich możliwych wersjach

spójność też sprzyja tworzeniu gadżetów, stacji dokujących itp.
w innych smartfonach nie ma żadnego standardu mówiącego w którym miejscu ma być wejście na słuchawki / usb / cokolwiek. Nie mają specjalnego i wspólnego gniazda dokującego.

W skrócie iphone przez swoje ograniczenia, zmniejszone możliwości i wybór upraszcza życie developerom, twórcom sprzętu i użytkownikom

Ale nie jest zbyt dobry dla nerdów - dlatego mam androida

0

nie porownuj ace to iphone 4/4s/5 sam go mam i ekran jest gorszy wiadomo ale moj htc desire z(ktorego zgubilem niestety) mial ekran takiej samej jakosci jak retina

aha - ciekawostka: retina display to nie technologia, czy nazwa serii wyświetlaczy tylko apple'owskie określenie ekranu LCD o takiej gęstości pikseli że nie są rozróżnialne przez oko z typowej do użytkowania urządzenia odległości

zgodnie z tą definicją bardzo dużo smartfonów ma "retina display"

0

w androidzie jeśli nie chcesz szybkiego upływu baterii trzeba za każdym razem pamiętać o zamykaniu wszystkich uruchomionych aplikacji całkowicie
w iphonie aplikacje raz włączone są praktycznie cały czas uruchomione, ale nie zabierają żadnych zasobów oprócz minimalnej ilości ramu, jest to całkowicie niewidoczne dla usera a ubijanie uruchomionych aplikacji jest nawet jakby ukryte bo nie ma nawet potrzeby ich ręcznego ubijania

O ile się nie mylę, dokładnie tak samo jest w Androidzie jak i w iPhonie.

0
Patryk27 napisał(a):

w androidzie jeśli nie chcesz szybkiego upływu baterii trzeba za każdym razem pamiętać o zamykaniu wszystkich uruchomionych aplikacji całkowicie
w iphonie aplikacje raz włączone są praktycznie cały czas uruchomione, ale nie zabierają żadnych zasobów oprócz minimalnej ilości ramu, jest to całkowicie niewidoczne dla usera a ubijanie uruchomionych aplikacji jest nawet jakby ukryte bo nie ma nawet potrzeby ich ręcznego ubijania

O ile się nie mylę, dokładnie tak samo jest w Androidzie jak i w iPhonie.

http://whenwillapple.com/blog/2010/04/19/iphone-os-4-multitasking-explained-again/

jak widzisz w iphonie większość aplikacji tak naprawdę się zamyka, ale zapisuje swój stan i screenshot - hibernują się
niektóre aplikacje przechodzą w stan uśpienia, ale "You can think of them as cryogenically frozen, they still exist and are alive, but can’t do anything until defrosted. Restricting the CPU usage in this way keeps the iPhone from getting bogged down, and more importantly, keeps battery usage close to zero."
natomiast tylko część jest naprawdę uruchomiona i zżera CPU

być może w androidzie aplikacje też mają możliwość wejścia w jeden z tych trzech trybów zamiast zawsze w ten ostatni ale z mojego doświadczenia tego nie robią - cały czas zżerają CPU co widać w menedżerze zadań

możliwe że to nie wina androida tylko niewystarczającej wiedzy twórców aplikacji - nie wiem jak to jest w androidzie
wiem natomiast że w praktyce - na androidzie zostawienie otwartej aplikacji = konieczność ładowania telefonu wieczorem, a na ipadzie mam w tej chwili otwarte niby 50 aplikacji w tle, przy czym prawie wszystkie są automatycznie zahibernowane a niektóre uśpione. Nie wiem, wiem natomiast że ma to prawie zerowy wpływ na zużycie baterii

1

I jeszcze Jimmy Kimmel:
!

0

Właśnie ten powyższy filmik chciałem tu wrzucić. On wprost odpowiada na pytanie Adama. Tak, to w większości tylko marketing. Na tym filmie widać to doskonale. Ludzie tam nie oceniają parametrów technicznych. Ich to nie obchodzi. Jest "nowe" Jabłko, to już mają mokro. To kwestia mentalności i podatności umysłu na sztuczki marketingowców. Amerykanie kochają Apple.
Pracowałem wiele lat w amerykańskich firmach, coś o tym wiem.

0

Odpowiedz na "nie interesuja ich parametry techniczne".
Sam mam Iphone'a (i mimo że jest to już podstarzały iphone 3GS) na telefonie tym pracuje sie szybciej, stabilniej (nie zawiesił mi się ani razu, pomimo że mam zrobionego JailBreaka) niż na nie jednym androidowym topowym telefonie z czteroma wypasionymi rdzeniami, ogromnym ramem itp.
Nie bede wspominal juz o takich sprawach jak solidne wykonanie, ladny design oraz niezwykle czuly ekran dotykowy.
Kolejna sprawa - bateria , przy uzywaniu typu przejrzenie kilku stron dziennie, maile - bateria trzyma okolo 4 dni, u wiekszosci znajomych z androidem - 2 dni to max.
Oczywiscie sa tez wady - najwieksza wada wedlug mnie - ITunes i ogolnie mocno zamkniety telefon (jezeli nie zrobiono JailBreaka), ktory ma satysfakcjonowac nawet odbiorce ktory jest kompletnie tępy jezeli chodzi o znajomosc technologii.

0

co do stabilnosci systemu to masz racje
co do reszty nie jestes obiektywny ;)
Design sprawa subietywna
Solidne wykonanie ocena subiektywna sa osoby ktore wola szklo/aluminium sa zwolennicy plastiku, zreszta crash testy pokazuja jaki to iphone jest wytrzymaly:
Tak samo jesli chodzi o zarysowania/otarica ;) gdy uzytkujemy telefon.
Ekran dotykowy co niby a takiego czulego?Chyba szklo jest czule na asfalt ;]
Bateria ty chyba piszesz 3sms i dzwonisz 5min dzienne ze ci tak trzyma bo normalnie iphone 4 z 3g on i normalnym uzytkowaniu to jak wytrzyma od 8:00 do 20:00 to juz jest wyczyn ;)

No wlasnie jak bym go juz nie chcial na wstepie, bo potem musialbym sie uzerac z tepym Itunes ktorego uwazaja za User Friendly hahaha

0

a ja mam sgs3 przetaktowanego do 1.8GHz quad-core. I iphone jest za mną milion lat świetlnych. Dziękuję za uwagę.

0

Ja bym nowego iphone podrzucił chłopakom
;)

0

Telefon ten nie jest fajny ma słaby procesor malo ramu aparat 8mpx którym <ort>niewiem</ort> czemu ludzie Sie podniecają bo jest TO IOS i od tak! ort! tego popatrzmy na Samsung Galaxy S5 a iPhone 5,
Samsung lepszy pod ort! ort! ale ponieważ dziewczynki rozpieszczone wola drogie idiotyzmy to został stworzony IPHONE :/

0

Co mają niby megapiksele do jakości aparatu? :|

0

Mój kolega ma iphona spadł mu raz i się popsuł miał zbitą szybę a dzisiaj miał wode w telefonie i mu wszystko zaparowało i nic nie mógł w nim zrobić tylko mu się latarka włączała szkoda że iphony są drogie bo i tak bym go chciała a tak <ort>w ogóle</ort> to niesprawiedliwe że na iphony są takie fajne obudowy.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1