Czy Linux to system operacyjny?

1

Czasami kłócę się z różnymi osobami o to, czy Linux to system operacyjny.
IMO - Linux to rodzina systemów operacyjnych, ewentualnie kernel, lecz nie jestem pewien czy mam rację.

0

Twoi oponenci to zapewne wywodzący się spod gatunku "linux jest gorszy od windowsa bo masz tylko konsolę i trzeba pisać komendy"?

2

Linux to jądro Torvaldsa. Ciekaw jestem jak nazywał drugie.

4
Patryk27 napisał(a)

Czasami kłócę się z różnymi osobami o to, czy Linux to system operacyjny.

Linux to jądro systemu operacyjnego stworzone przez Torvaldsa, GNU/Linux to kompletny system operacyjny oparty na jądrze Linux i toolchainie GNU. Taka jest oficjalna terminologia.

0

W potocznym rozumieniu Linux to system operacyjny pełną, dziobatą gębą. Podstawową definicję:

  • planowaniem oraz przydziałem czasu procesora poszczególnym zadaniom,
  • kontrolą i przydziałem pamięci operacyjnej dla uruchomionych zadań,
  • dostarcza mechanizmy do synchronizacji zadań i komunikacji pomiędzy zadaniami,
  • obsługuje sprzęt oraz zapewnia równolegle wykonywanym zadaniom jednolity, wolny od interferencji dostęp do sprzętu.

spełnia zatem jest OSem.

Sprawa komplikuje się jeżeli chcesz określić co to jest Linux jako kod. W takim przypadku Linux==Kernel i choć nadal spełnia on definicję systemu operacyjnego to dopiero po dołożeniu "przyległości" w postaci konkretnych implementacji sterowników czy programów można to dać użytkownikowi.

0

To tak jakbyś pytał, czy Windows to system operacyjny. Zgodnie z twoją logiką, Windows nie jest systemem, tylko rodziną systemów, a systemem jest np. Windows XP.

0

Windows to nie jest nazwa jądra.

0

To jest kwestia językowa, więc decyduje częstość używania, a nie pomysły twórców. Bardzo często na cały system operacyjny mówi się Linux, więc wg mnie można to uznać za nazwę systemu. Jak ktoś powie, że używa Linuksa, to wiadomo, że chodzi o system operacyjny. Czepiają się do tego głównie fanatycy spod znaku GNU, ale z czymś takim jak używany język nie da się walczyć. Wiedzą o tym poloniści dodając poszedłem jako potoczną wersję poszedłem, czy rozszerzając definicję słowa "spolegliwy".

0

Wiedzą o tym poloniści dodając poszedłem jako potoczną wersję poszedłem

Którzy to? Będzie wiadomo kogo powiesić za jaja na słupie.

0

A to nie twórca tylko lud decyduje o tym czym jest Linux?

0

czy na tym świecie na prawdę nie ma już problemów, wszystkie zostały rozwiązane by zawalać forum takimi tekstami? Nie lepiej zająć się czymś pożytecznym?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1