Pytanie do fanów Delphi

0

Czy nie myślicie o przesiadce z tego języka na coś nowszego typu c# ?
Co was trzyma przy tym Delphi?

0

"Lepsze zło znane, niż dobro nieznane." jak to mówiła nauczycielka historii, gdy chcieliśmy jej abdykacji. ;)
To i tu podobnie... Jeśli się przyzwyczaisz, to i w piekle dobrze. hehe. Pzdr.

0

A co cię goni do tego C#?
Poza tym, przesiadka to jest możliwa przy pisaniu hello worldów. Gdy jest duży projekt, rozwijany od lat, nikt nie będzie go ot tak nagle przepisywał na inny język.
A w szkole czy na uczelni człowiek nie ma już żadnego na to wpływu – bo pan profesor umie Delphi i będzie go uczył przez najbliższych lat dwadzieścia.

I najważniejsze: po co się przesiadać?

Piszę i w Delphi i w C#, rzeczywiście ostatnio więcej w tym drugim – nie wydaje mi się, by nowe wersje Delphi były jakieś przestarzałe.
Ale jak ktoś wciąż siedzi w jedynie słusznym Delphi 7, to może mieć inne (i niesłuszne) wrażenie.

To mówiłem ja, fan Delphi i Free Pascala.

0

choćby sam fakt, że aplikacje w c# potrzebują więcej zasobów a ja w pracy jestem ograniczony sprzętem, na którym aplikacja działa (http://www.radwag.com.pl/e-sklep/9_pue5.htm?grupa=produkty&dzial=newprod). Pierwsza wersja była w c# z bajeranckim wyglądem (czyt. niestandardowym), potem wszystkie kontrolki zostały zamienione na brzydkie standardowe przyciski aż w końcu pod groźbą ukamienowania przez userów została przepisana w delphi.

0

a ja w pracy jestem ograniczony sprzętem,

Jak biorą za coś takiego 9 kafli, to nie zbiednieliby gdyby dali do tego lepszy procek i więcej ramu…

0

Delphi to świetny RAD. Jeśli chodzi o budowę interface, to jest to dla mnie numer 1. Także obsluga baz danych stoi na wysokim poziomie - wiele osób jest tego zdania. Podoba się szybkość i łatwość pisania kodu. Nie jestem ekspertem, piszę programiki nie programy i tylko na własne potrzeby, ale muszę powiedzieć że próbowałem C#, Javy, C++Buildera i ze względu na łatwiejsze pisanie softu zostałem przy Delphi. Ale tak jak powiedziałem, mój poziom znajomości Delphi i innych środowisk to "przedszkole".

0
AWERTY_MONK napisał(a)

Czy nie myślicie o przesiadce z tego języka na coś nowszego typu c# ?
Co was trzyma przy tym Delphi?

Rozumiem przesiadkę z Trabanta do Porsche, ale z D do C#?

Bo co? Bo wymagają tego w firmach czy jak? Ja u siebie tego nie wymagam. ;]

Delphi jest spoko.

0

Delphi w ostatnich latach trochę podupadło (chyba marketingowo), ale jeszcze 5-6 lat temu było silnym i popularnym narzędziem. Bogactwo narzędzi, dodatków i duże możliwości jednak zostały i trudno mi jest sobie wyobrazić program w Delphi którego nie będzie w stanie napisać dobry programista (profesjonalista).

Dodam, że Delphi "dostanie kopa" - bo Embarcadero szykuje wersję 64 bit oraz dla Mac OS i dla Linuxa!

0

W Delphi nie można pisać sterowników - ot przypadłość samego kompilatora. Poza tym nie widzę czego by się nie dało w nim napisać - jedne trudniej niż w innych językach, inne prościej.

0

ale to nie jest stricte delphi tylko proteza aby zadziałało

0

Argument o sterownikach jest bez znaczenia. Windows oficjalnie wspiera obsługę sterowników kompilowanych wyłącznie specjalną wersją Visual C++ dołączaną do Windows Driver Kit (WDK). Pisanie w czymkolwiek innym to mniejsze lub większe rzeźbienie, dla samego tylko rzeźbienia.

0

Jeśli chodzi o projektowanie interfejsu, to na pierwszym miejscu jest Visual C# i edytor dla .net. Delphi i C++ Builder dopiero na 2 miejscu.

0
Misiekd napisał(a)

Poza tym nie widzę czego by się nie dało w nim napisać - jedne trudniej niż w innych językach, inne prościej.

No, Mariusz nawet strony internetowe pisze w Delphi.

0

Niestety Delphi stracilo mocno na popularnosci. Jeszcze kilka lat temu Delphi bylo popularnym, święcącym triumfy srodowiskiem.

Wszystko zaczelo sie od momentu, gdy Borland zaczelo sie pchac w Linuxa (Kylix). Byla to mega wtopa i porazka. Dalej rowniez nieciekawie: Delphi 7 for Vista and AJAX (wtf??), Delphi for PHP (wtf?). Powstanie spolki corki - CodeGear mialo czysto biznesowe podloze. Borland tonal w dlugach, wydzielenie firmy mialo na celu poprawienie kondycji w oczach akcjonariuszy.

Jak widac wiele blednych decyzji doprowadzilo wlasciwie do upadku tego srodowisko. Delphi zostal sprzedany, to nie jest juz to samo srodowisko, nic nie wrozy, aby sytuacja miala sie zmienic. Innymi slowy, mozna postawic wirtualna swieczke dla Delphi :D [i][i] :D

0

Największą porażką Delphi jest to że niepiszący w nim kojarzą go głównie z maszynką do klikania HelloWorldów albo tutorialami typu "napisz swój pierwszy program!".

0

Szczerze przyznam że jak w przeszłości nie umiałem czegoś wyklikać w C++ to sięgałem po Delphi i często wychodziło...
To IDE wydaje się z początku proste w obsłudze. (O ile mamy zainstalowanych 9934952972874 komponentów)

0

(O ile mamy zainstalowanych 9934952972874 komponentów)

Nie przesadzajmy. Wersja personal wystarczy swobodnie na napisanie praktycznie kazdego programu. Utrudnione bedzie jedynie budowanie aplikacji bazodanowych. I byc moze sieciowych ale jesli sie nie myle to nawet w personalu wlasnych gniazd budowac nie trzeba. Zreszta to chyba tez nie problem.
Delphi stracil na popularnosci ale... wcale nie oznacza to, ze nie ma ofert pracy z nim zwiazanych. Duzo na Śląsku widzialem, ze poszukuja do javy i delphi.

Po prostu narzedzie szybkie mile i przyjemne. Zrobic da sie niemal wszystko (jesli nie wszystko). Ja osobiscie wole produkty Borlanda (teraz to juz w sumie codegear) niz microsoftowego Visuala. Chociaz to raczej kwestia przyzwyczajenia.

Ale jezyk jak jezyk. To tylko narzedzie.

0

Zrobic da sie niemal wszystko (jesli nie wszystko).

Napisz sterownik używając pure Javy albo Delphi. Wyżej było pisane.

0

Dlatego napisalem NIEMAL.
To jednak wcale nie odejmuje Delphi niczego bo sterowniki tak czy owak pisze sie na niskim poziomie. Tak wiec tutaj to akurat bez znaczenia. Nie tylko delphi ma to "ograniczenie"

0

Jak jestescie takie fachmany od delphi to dajcie jakis link do jakis darmowych komponentow to polaczenia sie bcb 6 z mysql bo wlasnie mam zagwozdke.

0

http://www.da-soft.com/freedac/
browar się należy :)

0

Delphi for PHP (wtf?)
Delphi for PHP to było IDE i biblioteki do PHP. Słowo Delphi w nazwie to chłyt marketingowy.

Napisz sterownik używając pure Javy albo Delphi.
To napisz w Scali albo w Haskellu. Odczepcie się od tych sterowników..

Ja osobiscie wole produkty Borlanda (teraz to juz w sumie codegear
CodeGear został kupiony od Borlanda przez Embarcadero. Obecnie nazwa CodeGear nawet się na oficjalnej stronie nie pojawia, a Delphi nazywa się „Embarcadero Delphi”. Zespół i biuro zostało zdaje się cały czas to samo co z czasów Borlanda.
Resztki Borlanda natomiast zostały wykupione przez Micro Focus. Nazwa Borland została zachowana, ale zajmują się teraz „jakimiś pierdołami”.

Trudne słowo na dziś: Borland Inprise CodeGear Embarcadero.

0

Trudne słowo na dziś: Borland CodeGear Embarcadero.

A tak na marginesie to oni maja w ogole jakies wersje darmowe? Tak jak bcb6 wersja personal.
Teraz z tego co widzialem sa do uzytku trzy wersje

  • Professional
  • Enterprise
  • Architect
    Wszystkie platne.
    Znajduja sie jakies wersje do uzytku nawet niekomercyjnego ale darmowe?

Bo juz nawet bcb6 personal nie mozna regnac. A turbo c++ tez gdzies przepadl.

0

BCB uzywam dlatego że pisze sie w nim aplikacje 5x szybciej niz w czymkolwiek innym.

0

BCB szybciej niż w Visual C++ i MFC. Ale czy szybciej niz w Visual C#? Nie wydaje mi się, a ten drugi jest nowocześniejszy.

0

A tak na marginesie to oni maja w ogole jakies wersje darmowe? Tak jak bcb6 wersja personal.

Nie, są tylko triale.

Bo juz nawet bcb6 personal nie mozna regnac. A turbo c++ tez gdzies przepadl.

Przeczytaj licencję tego BCB6. Jeśli jest gdzieś mowa o ograniczeniu czasowym – to trudno. Ale jeśli nie, i jeśli na dodatek było to jak Delphi 7 Personal – dołączane tylko do gazet, a więc płatne! to zgodnie z prawem możesz to krakować, robić wszystko żeby ci działało. Jakby co, przecież masz oryginalną płytkę (tę z gazety). Jeżeli masz.

0
othello napisał(a)

BCB szybciej niż w Visual C++ i MFC. Ale czy szybciej niz w Visual C#? Nie wydaje mi się, a ten drugi jest nowocześniejszy.

Jezyk moze jest nowoczesniejszy, jednak jesli chodzi o szybkosc pisania aplikacji to narzedzia Borlanda/Inprise/Code Gear/Embarcadero sa bezkonkurencyjne, to nie jest z sufitu wziete 5x, to jest statystycznie zbadane.
A jesli chodzi o nowoczesnosc? Czy naprawde w kazdym projekcie trzeba uzywac najnowoczesniejszych technologii? Wydaje mi sie ze w wiekszosci malych i srednich projektow chodzi o to zeby dzialalo, bylo napisane w sensownym czasie i klient zaplacil.

0
Azarien napisał(a)

Ale jeśli nie, i jeśli na dodatek było to jak Delphi 7 Personal – dołączane tylko do gazet, a więc płatne! to zgodnie z prawem możesz to krakować, robić wszystko żeby ci działało. Jakby co, przecież masz oryginalną płytkę (tę z gazety). Jeżeli masz.

Bez przesady - po pierwsze płaciłeś za gazetę a nie za program, po drugie gdzieś tam w licencji zapewne pisze, że musisz uzyskać legalny klucz, który uprawnia cię do użytkowania programu. Podoba mi się określenie "krakować zgodnie z prawem". ;)

0

Mnie sie wydaje, ze Delphi nie ma juz szans stac sie tak popularnym jezykiem, jakim byl pare lat temu. Jeszcze dogorywa, poniwaz wiele aplikacji zostalo napisanych w Delphi, sam jezyk jest jako-tako zakorzeniony wsrod programistow. Ja sam wspominam go z sentymentem ;)

Prawda jest taka, ze Borland podjal wiele zlych decycji, co doprowadzilo te firme do takiej sytuacji w jakiej sie teraz znajduje (Btw: widzieliscie notowania Borlandu spadajace rok po roku?)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1