Jak się rozwijać "żeby wchodziło" gdy się już pracuje?

0

Hej!

Jak się rozwijać gdy się pracuje już rok i ogarnia mniej więcej frameworki w danej branży? Wcześniej było łatwo, przerobić tutoriale, zacząć klepać jakieś appki... A teraz to już jest używanie wiedzy, którą już mam. Z drugiej strony jak np. pracuje w Javie, to mam ogarniać C# albo c++a, jesli nie planuje przekwalifikowania?
Wiem że warto być na bieżąco co się nowego w danym języku i środowisku dzieje, niektórzy czytają blogi etc.
Niektórzy mówią że pomaga im robienie projektu - zgodzę się, ale to jak się zaczyna poznawać framework / język. Ale co robić dalej? Kolejny projekt uczy już znacznie mniej.
Nie ma też co uczyć się rzeczy, których nie będzie się używać, bo człowiek zapomina. Takie które poszerzają świadomość jak np. paradygmat są ok, ale kolejny framework idzie w zapomnienie, a poza tym i tak wyjdzie nowa wersja... Jak się mądrze rozwijać?
Czy możecie mi napisać co robicie w zakresie samorozwoju i co to dokładnie Wam daje, bo jak mówię chcę czuć że "wchodzi do głowy" wiedza.

2

Jak poznałeś jakiś język programowania to czas na naukę architektury oprogramowania, wzorców projektowych, paradygmatów...

Mogę zarzucić ci parę linków:

http://www.infoq.com/presentations/Simple-Made-Easy
(video) prezentacja Richa Hickeya na temat różnic między kodem łatwym, a prostym, i czemu to nie jest to samo.


(video) prezentacja Wujka Boba na temat architektury oprogramowania

http://martinfowler.com/design.html
(blog) Blog Martina Fowlera, mnóstwo artykułów na temat różnych wzorców projektowych

I mnóstwo innych można znaleźć tego typu ciekawych rzeczy. Ważne po prostu, żeby przestać się postrzegać jako "programistę języka X", tylko patrzeć trochę szerzej, na ogólne podstawy dobrego programowania. A bez myślenia o architekturze jest się zwykłym klepaczem.

Innym sposobem na rozwój jest patrzenie w źródła programów czy bibliotek z których korzystasz. Mówisz, że ogarniasz "mniej więcej" frameworki z twojego języka. Ale czy na pewno? Czy jesteś świadom, jak są zrobione od środka, jakie założenia pozwoliły na ich stworzenie? Przeglądanie kodu to również metoda nauki, bo można zobaczyć, jak twórcy frameworku poradzili sobie z pewnymi problemami, a taka wiedza czyni nas lepszymi programistami.

Niektórzy mówią że pomaga im robienie projektu - zgodzę się, ale to jak się zaczyna poznawać framework / język. Ale co robić dalej? Kolejny projekt uczy już znacznie mniej.

Zależy jak ambitny. Jeśli jest to projekt typu HelloWorld, to masz rację. Ale jeśli jest to projekt nieco bardziej ambitny, to człowiek uczy się przede wszystkim rozwiązywania pewnych problemów, oraz ogólnego projektowania kodu.

Z drugiej strony jak np. pracuje w Javie, to mam ogarniać C# albo c++a, jesli nie planuje przekwalifikowania?

Akurat masz szczęście. Ja piszę w JS, a i tak najciekawsze rzeczy o programowaniu mają zwykle przykłady w Javie, C#, C++ albo w jakimś dialekcie Lispa, a niekoniecznie w JS. I nie mam wyboru, jak próbować się domyślać na ślepo. Ewentualnie, czasami nawet googlować co dana funkcja np. w C# robi (nie po to, żeby się tego nauczyć na pamięć, tylko raczej po to, żeby zrozumieć przykład z prezentacji czy artykułu - a potem można zapomnieć.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1