Wątek przeniesiony 2014-09-30 09:07 z Flame przez Adam Boduch.

Jaki język programowania wybrać, jaki przyszłościowy ?

1

Witajcie
Bardzo chciałbym nauczyć się programować, spróbować najpierw, czy to jest dla mnie.
Jak wiadomo programistów brakuje w Polsce.
Bo zapewne programistą nie może zostać każdy.

Chciałbym prosić was o wsparcie, pomoc w rozpoczęciu programowania.
W językach, które na naszym rynku Polskim pracodawcy poszukują najczęściej.
Prosiłbym mnie pokierować jak i w jaki sposób mógłbym zacząć naukę programowania krok po kroku.
Jakie kursy stacjonarne, tutoriale, książki.

Za wszelką pomoc z góry dziękuję

2

Chcesz zostac programista, a trzeba cie "kierowac krok po kroku" wiec programista nie zostaniesz.

0

http://4programmers.net/Szukaj?q=jaki+j%C4%99zyk+programowania+wybra%C4%87

To pytanie pojawia się dosyć często: czy jest sens zakładać nowy wątek?

0

Zależy co chcesz tworzyć. Aplikacje biznesowe, gry, aplikacje mobilne, strony internetowe czy może coś innego?

4

@wojteczek
Hmm, kiedyś spisałem +- odpowiedź na podobne pytanie tutaj: http://gynvael.coldwind.pl/?id=238 - rzuć okiem, może znajdziesz tam coś, co Cię zainteresuje.

Jeśli chodzi o języki, to imo zacznij od Pythona lub C#, ew Java - są dość wysokopoziomowe, i generalnie nie ma w nich aż tylu możliwości żeby sobie strzelić w stopę jak w PHP czy C/C++. Ewentualnie nowym trendem wydaje się być Javascript - jest o tyle fajny, że od początku nauki widać bardzo szybko efekty kodu (i to nie na konsoli), ale sam w sobie jest trochę specyficzny jeśli chodzi o środowisko wykonania (przeglądarka) i pewne cechy języka.
Natomiast prawdopodobnie zanim będziesz mógł wejść na rynek pracy będziesz i tak musiał liznąć 2-3 języków (znajomość języka programowania a umiejętność programowania to zasadniczno i tak dwie różne rzeczy, więc zazwyczaj i tak rzuca się okiem na więcej niż jeden język).
(I taki hint: generalnie staraj się pisać to co lubisz, a nie to czego większość pracodawców by chciała; jeśli jesteś w czymś dobry, to pracodawca zawsze się znajdzie)

Jeśli chodzi o tutoriale, to trudno mi coś konkretnego polecić - najlepiej poszukaj na necie (zachęcam do poszukania w języku angielskim - w tej działce trzeba przywyknąć do tego języka dość szybko; ew po polsku też jest sporo materiałów). Przy czym na szczęście nie musisz ograniczać się do formy pisanej - rzuć też okiem na youtube czy vimeo - powinno być tam trochę tutoriali dla początkujących dla danego języka, które pokażą jak podejść do skonfigurowania środowiska, etc.

Ew. jeśli lubisz książki, to pewnie w Empiku/Matrasie na półce kilka pozycji dla początkujących dla każdego języka znajdziesz. Ale ponownie, trudno mi coś konkretnego polecić.

Ad "Bo zapewne programistą nie może zostać każdy." - cóż, imo może zostać każdy kto włoży w to odpowiednią ilość energii/czasu/pracy (czyli tak samo jak z każdą działką).

0

Tak zastanawiałem się żeby tworzyć aplikacje webowe, aplikacje biznesowe, więc jaki tutaj język java ?

0

Jesli masz jeszcze troche zycia przed pojsciem do pracy, to lepiej cos lekkiego niz sie lapac za javowe krowy. Moze groovy? Pozniej zawsze latwiej przeskoczyc na cos innego jvmowego.

0

konkretnie ?

0

Jeżeli zadając takie pytanie masz < 18 lat, to naucz się samodzielności. Jeżeli zadając takie pytanie masz > 18 lat, to programistą nie zostaniesz.

0

Znajdz sobie w googlu - Xion - megatutorial i zobacz na linki od Gyna. Jesli sie przez to przebijesz - gratuluje startu. Jesli nie - szukaj innej sciezki kariery.

0

Żeby programować w Javie, co proponujecie.
Przejść do niej od razu, czy zacząć od c++, pythona ?

0

Jave.

0

Zacznij od C++. Dowiesz się jak działa stos, sterta i niektóre niskopoziomowe mechanizmy. Jak zaczniesz od Javy to nie zdobędziesz przydatnych dobrych nawyków.

0

Jak chcesz programować w Javie, to ucz się Javy. Jak chcesz programować w C++ to ucz się C++.

W biznesowych apkach królują języki-kombajny - Java i C#.

Ile masz lat? Bo jeśli jesteś już dorosły i chcesz się np. przebranżowić lub zacząć pracę w niedługim czasie, to może faktycznie lepiej nauczyć sie tych kombajnów. Jeśli nie, to zacznij od czegoś lżejszego - jak proponował @n0name_l Groovy, Python, Ruby.

0

To chyba najlepszy poradnik odnośnie tego 'od czego zacząć' http://gynvael.coldwind.pl/?id=238

Ja jestem totalnym newbie, ale uważam, że nastawienie się, że uczenie się czegoś tam to strata czasu jest bez sensu. Zanim cokolwiek sensownego będzie można zrobić to pewnie i tak albo cos 'wyjdzie z mody' albo się dużo pozmienia.

Ja zaczynałem skromnie od Pythona, jakieś pare tutoriali, trochę książki poczytałem itp. Teraz juz mało pamiętam bo szybko porzuciłem dla Javy, bo sprawdzilem co można dzięki niej osiagnac. Ale pierwsze koty za płoty z Pythonem to moim zdaniem bardzo dobry wybór.

Najlepiej zacząć od angielskiego ;)

0

Nie zastanawiaj się od czego zacząć-zacznij.

Zdawaj sobie sprawę że to jest naprawdę dużo godzin poświęconych na naukę.

Jeśli masz możliwość finansową pójść na kursy stacjonarne, to zdecydowanie polecam zaoszczędzi Ci to sporo nerwów i czasu, naprawdę...
Oczywiście musisz odpowiednio wybrać kurs, tematycznie i poczytać wiarygodne opinie na temat kursu, miej świadomość że zapewne część z nich zostało napisanych za parę złotych tudzież groszy i są po prostu formą marketingu. Ps Lepiej chyba mieć jakąś wiedzę aby więcej zrozumieć, podczas szkolenia.

Wiem że powiem coś nie popularnego, ale skoro się zastanawiasz czy to jest dla Ciebie, jaki język wybrać. To co byś powiedział aby zacząć naukę od pseudokodów i algorytmów? Pozwoliło by Ci to zobaczyć na czym ogólnie polega programowanie.

Nie mam na myśli zaawansowanych algorytmów, tylko takie całkiem proste.

Każdy może się nauczyć, problem w tym że to nie jest zabawa na jeden dwa wieczory, stąd nie każdy kto chce nim zostaje(programistą).
Ważna też jest motywacja, inaczej się robi coś bo może znajdę pracę w tym a inaczej jak coś polubisz(Co nie oznacza że w tej chwili musisz coś lubić, to przyjdzie albo i nie z czasem).

Dobrym źródłem wiedzy o języku jest dokumentacja.

0
lightinside napisał(a):

Jeśli masz możliwość finansową pójść na kursy stacjonarne, to zdecydowanie polecam zaoszczędzi Ci to sporo nerwów i czasu, naprawdę...
Dobrym źródłem wiedzy o języku jest dokumentacja.

Z tego co widziałem, kursy programowania zwykle są krótkie (kilka dni maks) i dotyczą już zaawansowanych, wyspecjalizowanych zagadnień. Zatem nie nadają się w celu wystartowania z nauką jakiegoś języka. Np. jak widziałem ofertę kursów Pythona, to były krótkie, drogie, i obejmowały rzeczy bardziej skomplikowane od j.chińskiego. A dokumentacja jest dobra, owszem, ale dla osób które już siedzą dłuższy czas w danym języku. Czyli też nie nadaje się do nauki programowania.

0

Czym jest programowanie? Bo w moim odczuciu to przede wszystkim inny sposób myślenia.

I to chyba zajmuję najwięcej czasu na początek, stąd proponuję oswoić się z nim, a dopiero później wybrać język. Następnie zacząć pisać programy, zgłębiając dany język.

Nie twierdzę że dokumentacja jest dobra na sam początek i tu masz rację :) Osoba która nie rozumie if, while czy funkcji czytając dokumentację tylko bardziej się zagubi :) Tak według mnie przynajmniej :)

Wiem jednak ile czasu zajmuję znalezienie czasem odpowiedniej strony, tutorialu jeśli masz odpowiednie źródła to wystarczy 'tylko' to zrozumieć :) Książki są czasem lepsze od materiałów elektronicznych. Łatwiejsze szukanie, mniej błędów etc.

Najłatwiej mi się osobiście uczy z wideo tutoriali.

0

Według mojej subiektywnej opinii, jeżeli ktoś ma kilkanaście - 20 lat, to może przyswajać programowanie jako takie. Jak ma się 40 lat to nie ma czasu na to, i trzeba brać się za konkretny język. Do poznania podstaw języka konieczne są proste tutoriale. Masz rację, że do nauki ifów, while czy podstaw OOP trzeba czegoś prostego, łopatologicznego. Ważne jest zrozumienie podstaw. Ale od dokumentacji i tak się nie ucieknie. Wcześniej czy później trzeba zaglądnąć do niej. Nie z obowiązku, ale z konieczności. W internecie jest mnóstwo tutoriali i ebooków, chyba nawet za dużo. Nie wiadomo co wybrać. Np. miałem sporo roboty ze znalezieniem jakiś książek dla mnie o Pythonie i Ruby. Ja też lubię wideo-kursy. A z jakich korzystałeś?

0

Kursy kursami, tutoriale tutorialami, ale chyba najlepiej po prostu wymyslic projekt i probowac go zrobić. Nawet jak się go w końcu nie ukończy. Jak już się opanuje pewne mechanizmy.

A na początku jak pisałem np. skrypt do sprawdzania czy wyraz jest palindromem... to średnio mnie to jarało. Po co to komu? :D

Co prawda nic za bardzo jeszcze nie zrobiłem, ale kilka pomyslow mam, ale musialem dojrzeć do takiej decyzji ;)

0

A z jakich korzystałeś?

Wpisywałam w wyszukiwarkę szukaną frazę i patrzyłam na wideo, przykładowo to:

Znalazłam fajne do podstaw MySQL, bardzo proste aż za ma chyba 3 części.

A tak to właściwie z żadną stroną się nie związałam, może 1-2 zwróciły moją uwagę, szczególnie jedna i chce ją znaleźć z powrotem, ponieważ w przeciwieństwie do reszty stron nie robi wrażenia że jest pisana pod SEO(zaplecze).

Widziałam, dzisiaj moje stare kody z przed roku powiem tak: masakra... Gdzie to skończone??? Gdzie wcięcia, jakaś logika, co robi deklaracja zmiennych w case-ach? Czemu tak wiele zmiennych? Ze trzy literówki w krótkim kodzie i ja to oddałam do oceny???(Jaki dydaktyk oceni taki kod wysoko? i nie zwróci jeszcze uwagi... masakra^2)
Tylko 160 linijek... A jakaś masakra lepiej by było tam funkcje dać mimo że raz się uruchamia to by bardziej przejrzyste było...

Nauka to proces, który przebiega w Twoim mózgu :). Nie wiem czy można go jakoś ekstremalnie przyśpieszyć.

Na pewno osoba która by wytłumaczyła ale takich osób jest mało.

Wiem, że to akurat nie dla was, z racji płci ale:
http://railsgirls.com/

Miałam iść, ale z pewnych względów nie mogłam, zważywszy że już wybrałam drogę i to nie jest front end(Ta już... ), raczej się nie pojawię, ale może jak już skończę studia, znajdę pracę tak aby więcej wiedzieć.

Chodzi mi o to że widziałam kilkakrotnie darmowe szkolenia, wykłady czy spotkania, to jest przykład który pamiętam akurat. Sprawia też profesjonalne wrażenie.

Na wózki widłowe zbyt wiele osób ma uprawnienia bo kosztują 200 zł. Dlatego to nie najlepszy wybór, jakby co.

Nie polecam też codecademy czy jakoś tak, za dużo razy powtarza się if-y, switche i inne radosne konstrukcje.

Wykładowcy, niektórych uczelni udostępniają materiały i one są zazwyczaj w miarę dobre. Jak ściągnęłam jakiś pdf o linux i zobaczyłam że twórca linux-a podobno jest Norwegiem, O dziwo a ja zawsze myślałam że Finem... Tak jak szybko otworzyłam tak zamknełam. To był PDF jakiejś firmy zajmującej się szkoleniami... ehh super jakość! (PDF był darmowy) Dlatego lepiej z materiałów wykładowców korzystać mniej błędów i w miarę przystępnie napisane.(Nie zawsze ale często)

0

Mozna tez zaczac w jakims sensownym miejscu i od sensownego materialu, na przyklad ->

0

A co sądzicie (jeśli znacie, korzystaliście) o książce pt.: "Fundamentals of Computer Programming with C#" - (2013, C#.5.0 VS2012). Książka została napisana przez programistów z Bułgarii, m. in. Svetlin Nakov. Programiści (autorzy) zalecają obecnie naukę programowania od podstaw tj. algorytmy, struktury danych, itp. ale wykorzystując od razu język C# albo Javę. Wręcz odradzają C i C++. To samo dotyczy się PHP, język łatwiejszy ale uczący bardzo złych nawyków.
P.S. Książka w wersji elektronicznej za free do celów edukacyjnych i komercyjnych pod warunkiem przestrzegania licencji.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1