Czy opłaca się jeszcze uczyć Javy?

0

Ludzie powinni pisać książki o mniej dostepnych językach programowania np. Scala, Ceylon. Czy by się sprzedały, myslę że tak. Na Polskim rynku nie ma nic o Lua, Ceylon i jedna jest o Scali. W kółko wychodzą tylko o C++, C# materiału na ten temat jest aż do znudzenia. O Javie 1.8 nie ma praktycznie żadnej książki, no może jedna. Ciągle tylko powstają powielane starocie i te same opisy z innym nazwiskiem i okładką o C++/C#.
Kto się podejmie napisać przewodnik kieszonkowy o jakimś nietypowym języku programowania i go trochę wypromować w księgarniach. Taka książeczka w przystepnej cenie 30-40zł sprzedała by się jak ciepłe bułeczki. Nawet wśród studentów, zawsze przewodnik by do niego zajrzeć.

0

@ceylon
Moze dlatego ich nie ma (to znaczy sa, ale w malej ilosci) bo takiemu geekowi, ktory sie interesuje tego typu jezykami wystarcza dokumentacja/tutorial na stronie produktu? A tymbardziej tlumaczenie czegokolwiek mija sie z celem...

1

No tak skoro każdy jest geekiem to po co powstają te wszystkie książki i tłumaczenia, po co J.Grębosz napisał Symfonie i to w języku Polskim, której nie czytali nawet jego pomocnicy, skoro jest super tutorial na stronie C++. Własciwie książka twórcy języka C++ mogła by być pierwszą i ostatnią idąc tym tokiem rozumowania. Tylko że ja pisałem o przewodnikam kieszonkowych, takim miniaturowym wprowadzeniem do danego języka programowania. Żeby go ogarnąć jak wygląda z czym to się je, ale skoro są tutoriale na stronach to właściwie po co pisać ksiązki jak i na wstępie gdy tylko zostają wydane są już przestarzałe. Tak jak program który się skompiluje, już jest przestarzały. Kiedyś na pewnym forum linuksowym pisał polarnik z antarktydy, że mają tam czasem braki z połączeniem internetowym i zabiera kilka nowych książek o programowaniu, żeby sobie tam czytać. Być może wszystkie te książki co są napisane, są skierowane na pewne grono polarników lub ekipy ze statków podwodnych i baz na stacjach rafinerii naftowej.

0

@Ceylon

No tak skoro każdy jest geekiem to po co powstają te wszystkie książki i tłumaczenia

No wlasnie niezbyt powstaja, sam sie o to zalisz...

po co J.Grębosz napisał Symfonie

Moze porownaj ilosc osob piszacych w ceylonie, a ilosc piszacych w C++, potem porownaj ilosc osob zaczynajacych od C++ (bo dla takich sa targetowane ksiazki o podstawach jezyka) i ilosc osob zaczynajacych od ceylona i zacznij wyciagac jakies wnioski.

Kiedyś na pewnym forum ...

Ciekawe, jednak brak zwiazku. Mogl rownie dobrze sobie tutorial wydrukowac i zabrac..

1

Java ma jedno zagrożenie - jest językiem do którego prawa ma jedna korporacja.
Jak wiemy na podstawie Delphi nie jest to dobry sygnał.

Natomiast sam język to dla mnie - programisty Pascal/COBOL/C++ jest bardzo przyjemny.
Nie wiem skąd to psioczenie na Jave.

Można by trochę poprawić generyki, ale to jakiś detal. http://en.wikipedia.org/wiki/Criticism_of_Java

Póki co Java się rozwija (J8) i została szeroko zaadoptowana w biznesie, co oznacza że raczej nieprędko zniknie z rynku. Pamiętajmy, że COBOL wciąż dycha mimo że język ten nie może konkurować z żadnym innym językiem o poziomie abstrakcji większym niż ASM...

Można oczywiście pójść w stronę webdev i cieszyć się jakimś językiem dynamicznym, ale w dłuższej perspektywie to może być nawet więcej nauki niż w Javie: HTML, CSS, JavaScript (node.js, DOM), CoffeScript/TypeScript, Less/SaSS, PHP/Python, REST, JSON, XML, AJAX, WebSocket, Comet, Local Storage, CSS Media Queries, RWD, jQuery, AngularJs itd itp.

0

Może ktoś wymienić książki do Javy od 1.7 wzwyż nie tylko te z helionu, ale też z innych wydawnictw. Symfonia C++ nie jest od heliona, a mimo to jest dobrą książką. Czy istnieje coś poza helionem do Javy 1.7, 1.8?

0

Java ma jedno zagrożenie - jest językiem do którego prawa ma jedna korporacja.
Jak wiemy na podstawie Delphi nie jest to dobry sygnał.

Ale chyba tak samo do C# ma prawa MS i co z tego wynika?

Java i tak ma dużo więcej różnych implementacji niż .NET.

0

http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/217842/java.html
a to: http://allegro.pl/big-java-for-java-7-and-8-cay-horstmann-i4460366907.html
jest i 7 i 8, nie od heliona, okładka sytylowa (jakbyś i tak nie miał zamiaru czytać, to zostawisz "przypadkiem" w widocznym miejscu i będziesz rwał panienki na "mondre ksionszki" - ja tak robię)
btw. każda wydana po angielsku nie będzie od heliona

0
vpiotr napisał(a):

Natomiast sam język to dla mnie - programisty Pascal/COBOL/C++ jest bardzo przyjemny.
Nie wiem skąd to psioczenie na Jave.

Stąd, że są jeszcze przyjemniejsze, bardziej ekspresywne języki, w których można się skupić bardziej na tym, co się chce zrobić, a nie jak to zrobić.

Można by trochę poprawić generyki, ale to jakiś detal. http://en.wikipedia.org/wiki/Criticism_of_Java

No, jeśli się nie używa generyków, to pewno detal.
Kiedyś raz próbowałem zrobić coś na generykach w Javie, i było to niezwykle nieintuicyjne, włączając komunikaty błędów w rodzaju "type A is not type A".

0
vpiotr napisał(a)

Java ma jedno zagrożenie - jest językiem do którego prawa ma jedna korporacja.

Dawno już zaorane, bo zarówno język jak i specyfikacja JVM są na licencji otwartej. Język na GPLu, JVM na JCP (czyli na takim opakowanym GPLU). konkretne implementacje JVMa mają własne licencje, ale istnieją też implementacje otwarte (OpenJDK). Czyli jest lepiej niż w przypadku .NOTa.

0
Krwawy Pomidor napisał(a):

Koniec Javy!1111!!11
http://blogs.msdn.com/b/dotnet/archive/2014/11/12/net-core-is-open-source.aspx
.net open source

raczej uwalili tym Mono Project i tyle,

0

Chyba dopiero teraz ten temat nabrał wartości :P

0

cóż za poparta wiedzą wypowiedź. Mono zostało wchłonięte przez ms, dokładniej przez .NET Foundation, jednym z trzech "szefów" tej fundacji jest Miguel de Icaza. Dokładniej nie wiadomo na czym będzie się opierać nowe BCL, ale prawdopodobnie będzie na bazie, lub przynajmniej będzie zawierać kod Mono

cóż za poparta wiedzą wypowiedź. .net Fun nie jest częścią MS-a;

4

.NET zamknięty źle, .NET otwarty też źle, Javowcy to kobiety z permanentym PMS, czy co?

0

Po co wam Java skoro jest C\C++, Ruby, Python, JS, Perl, JASON, NET, Cobol? Mało? Niet.

1

A human being should be able to change a diaper, plan an invasion, butcher a hog, conn a ship, design a building, write a sonnet, balance accounts, build a wall, set a bone, comfort the dying, take orders, give orders, cooperate, act alone, solve equations, analyze a new problem, pitch manure, program a computer, cook a tasty meal, fight efficiently, die gallantly. Specialization is for insects.

-Robert A. Heinlein

0

Ehh... a więc kolega miał rację.

0

Tak, nie opłaca się już uczyć Javy. Opłaca się uczyć R !
Jak widać w załączonych linkach:
http://jaxenter.com/best-programming-language-2014-113110.html
http://githut.info/
R jest najbardziej dynamicznie rozwijajcym się językiem i wkrótce (ja wiem 4-5 lat) praca będzie tylko dla programistów R.

Chodźcie za mną i uczcie się R !

2
Laflx napisał(a):

Tak, nie opłaca się już uczyć Javy. Opłaca się uczyć R !
Jak widać w załączonych linkach:
http://jaxenter.com/best-programming-language-2014-113110.html
http://githut.info/
R jest najbardziej dynamicznie rozwijajcym się językiem i wkrótce (ja wiem 4-5 lat) praca będzie tylko dla programistów R.

Chodźcie za mną i uczcie się R !

Polecam jeść w McDonaldzie! Wszyscy tam jedzą.. coraz więcej ludzi tam jada! za kilka lat wszyscy będziemy jadali w MCdonaldzie! wyprą one nawet piekarnie!

0

@Laflx, kiedyś to samo mówili o COBOLu...

0

Opłaca się Groovy i Scalę na przyszłość, możliwe że ją zastąpią. Wydaje mi się, że Java już miała swoje apogeum, teraz młode pokolenie powoli ją będzie zastępować, pytanie tylko który.

1

Java już dawno wymarła bo ciężko znaleźć stronę z apletem.

PS. Szukam pracy w firmie która zajmuje się tworzeniem aplikacji biznesowych w Unity3d. Jak coś to priv.

0

@krzysiek050... ale co ty bredzisz? Aplety javy to był jakiś jeden śmieszny i niewieki wycinek technologii z góry skazany na porażkę... BTW, jak już jestesmy przy apletach to obecnie wszystkie tzw. Smart TV mają menu w Javie (na apletach) podobnie jak dekodery cyfrówki....
Poza tym Java ma się świetnie....

0

@Koziołek przeczytaj cały post i oceń jego powagę jeszcze raz. Zaironizowałem bo takich tematów było multum już kilka lat temu. I myślę że za 10 lat też ktoś zapyta czy warto jeszcze uczyć się javy?

0

a tak z ciekawości... jaka dość nowa technologia wydaje się Wam, ze zamiesza, albo może mieć jakąś dużą tendencje wzrostowa?

0

Zależy gdzie i co...

  1. Na serwerach pewno pojawi się następca node.js być może z kompilatorem. Duże szanse ma też Go, które obecnie znalazło sobie niszę middlewareową (docker).
  2. Po stronie klienta (przeglądarka) to ulepszone zabawki w rodzaju AngularJS, a dla klientów okienkowych zapewne jakaś kolejna odmiana C#.
0

Ten temat to jakiś zlot jasnowidzów. Skąd wiadomo co będzie za parę lat?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1