Studia [po raz ++x]

1

Ahh lato - piękny sezon. Matury skończone, wyniki rozdane, a w związku ze wyniki rozdane to i rosną jak grzyby po deszczu nowi użytkownicy portali na których gromadzą się specjaliści z dziedziny którą chcą studiować. Ja z tego samego gatunku (no nie do końca bo forum odwiedzam od kilku lat ale dopiero teraz miałem się po co rejestrować). Znam dość dobrze C++, Javę, C# (samouk). W IO-u prawie przeszedłem do 2 rundy - zabrakło kilka punktów :(. W .Net i androidzie apki robiłem, a i kiedyś tez i w Unity gry wiec kompletnie zielony raczej nie jestem. Ogólnie to poczytałem wszystkie te tematy o studiach, to ze mnie mało naucza to wiem od dłuższego czasu, a i nie mam wielkich problemów z samodzielna nauką tak wiec pytam się nieco inaczej:

Czy jest taka uczelnia która:

  • Ma fajnych profesorów, którzy maja wiedzę praktyczna

  • Dobre kontakty z dużymi firmami (staże, praktyki)

  • Kontakty z uczelniami za granica (po jakimś czasie chce się zapisać na Erasmusa czy inna wymianę i ew. zostać za granica i milo by było gdyby uczelnia jakoś to ułatwiała)

  • Ludzi którzy chcą programować - jakieś grupy studenckie/konkursy czy coś takiego

  • Da trochę swobody

Najbliżej (mieszkam w Gdyni) mam do PG i podobno całkiem tam fajnie z plotek które mi mówił kuzyn z architektury, ale punkty mi pozwalają tez na UW i PWr, a chętnie bym gdzieś wyjechał gdyby uczelnia była fajniejsza. Czytałem tez ze podobno szkoły prywatne maja dobry poziom. Jakieś sugestie?

Edit: Na AGH już mi punktów nie starczy, podobnie jak na PW. Chociaż z tego co czytałem to AGh byłoby ciekawą opcją.

0

Nie umiem odpowiedzieć na pytanie "czy jest taka uczelnia" ale mogę napisać kilka słów na temat uczelni którą ja kończyłem -> AGH w Krakowie.

Ma fajnych profesorów, którzy maja wiedzę praktyczna

Profesorów w Katedrze Informatyki AGH jest tylko kilku i jacyś wybitni to nie są. Większość zajęć i tak prowadzą doktorzy ;] Jeśli o nich chodzi to są tacy którzy wiedzą o czym mówią ale są też tacy, którzy pojęcia nie mają o przedmiocie którego uczą. Przypuszczam że to standard na uczelniach ;)

Dobre kontakty z dużymi firmami (staże, praktyki)

Do tego nie potrzebna ci za bardzo uczelnia. Wystarczy studiować w mieście gdzie są firmy i samemu się zainteresować. Jeśli chodzi o AGH to uczelnia pomaga dostać się na praktyki np. do CERNu i do Rutherford Appleton Laboratory.

Kontakty z uczelniami za granica (po jakimś czasie chce się zapisać na Erasmusa czy inna wymianę i ew. zostać za granica i milo by było gdyby uczelnia jakoś to ułatwiała)

http://dwz.agh.edu.pl/uploads/files/536b3451b58e9_umowy-miedzyinstytucjonalne-erasmus-2014-15-8-05-2014-pdf.pdf

Ludzi którzy chcą programować - jakieś grupy studenckie/konkursy czy coś takiego

http://knbit.edu.pl/pl/

Da trochę swobody

Od 3 roku studiów pracował każdy kto chciał, większość na 1/2 albo 3/5 etatu.

0

Powiem na przykładzie własnego podwórka, tj. Politechniki Śląskiej. Formalnie studia II stopnia skończyłem przedwczoraj. ;-)

Ma fajnych profesorów, którzy maja wiedzę praktyczna

Myślę, że na każdej polskiej uczelni znajdą się takie osoby, ale również ich przeciwieństwa. Większość wykładowców i "ćwiczeniowców" ma wiedzę głównie teoretyczną, ale są też tacy, którzy współpracują z różnymi firmami, są gdzieś zatrudnieni lub prowadzą jakąś firmę, więc na pewno mają wiedzę praktyczną.

Dobre kontakty z dużymi firmami (staże, praktyki)

Praktyk, staży i pracy trzeba szukać samemu, ale mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że uczelnia w ciągu ostatnich lat zaczęła współpracować z wieloma firmami i jest to naprawdę widoczne. Często są organizowane różne targi, eventy, konkursy, wykłady i praktyki. Tak naprawdę firmy same przychodzą do uczelni i przy odrobinie własnej inicjatywy bezproblemowo można się gdzieś zahaczyć jeszcze na studiach.

Kontakty z uczelniami za granica (po jakimś czasie chce się zapisać na Erasmusa czy inna wymianę i ew. zostać za granica i milo by było gdyby uczelnia jakoś to ułatwiała)

Kilku znajomych było na Erasmusach, więc taka opcja jest możliwa. Dodatkowo wiem, że uczelnia stale współpracuje z uczelniami w Niemczech (m.in. Ingolstadt), UK (m.in. Cranfield) i Norwegii. Niektórzy studenci uczestniczyli w wymianach, które pozwalały na uzyskanie podwójnego dyplomu. Mieliśmy też jeden studencki wyjazd o charakterze naukowo-towarzyskim do Niemiec współfinansowany przez uczelnię. ;-)

Ludzi którzy chcą programować - jakieś grupy studenckie/konkursy czy coś takiego

Przykładowe grupy studenckie:

Konferencja organizowana przez studentów uczelni: http://spreadit.pl/

Są organizowane konkursy. Często organizują je różne firmy i poza oczywistą satysfakcją można otrzymać jakąś nagrodę rzeczową i ofertę pracy.

Da trochę swobody

Myślę, że to zależy głównie od Ciebie. Ja osobiście czułem dość spore ciśnienie na trudniejsze przedmioty, ale może była to kwestia mojej słabej samoorganizacji, lenistwa lub dużego skupienia zróżnicowanych przedmiotów na poszczególnych semestrach. Więcej luzu odczułem jedynie na ostatnim semestrze inżynierki i potem na ostatnim semestrze magisterki. Niemniej jednak, są osoby, którym to idzie gładko, więc może mają więcej swobody. W każdym razie, na ostatnim roku prawie wszyscy z mojej grupy byli w stanie pracować co najmniej na 1/2 etatu.

0

Skoro już jest temat odnośnie uczelni, to chciałbym się wyglądać jak wygląda sprawa z szkołami wyższymi prywatnymi.
Czy pracodawca patrzy z skrzywieniem na CV gdzie jest wpisane skończenie uczelni prywatnej?
By zdobyć wiedzę na temat programowania wydaje mi się, że trzeba ją przyswoić samodzielnie. Szkoła w głównym stopniu robi za swojego rodzaju "drogowskaz", ma na celu naprowadzenie przyszłych programistów gdzie się uczyć i czego się uczyć.

W moim przypadku miała by to być szkoła wyższa, która znajduje się w najbliższym mieście, tj. Bydgoszcz - KPSW. Prywatnie, niestacjonarnie. Wyjazd nie chodzi w grę ze względu na pracę u siebie na miejscu. Uczelnia ta jest młodą szkołą - rok założenia 2000, kierunek otwarty jeszcze później. Kierunek jaki chciałbym obrać to inżynieria oprogramowania. Z rozmów z studentami KPSW sądzę, że jest do dobra uczelnia, polecana. Sporo wykładowców jest z innych uczelni z Bydgoszczy.

I mam pytanie do Was, ponieważ nie chce zrobić błędu wybierając jakąś szkołę wyższą, wiadomo... czas, pieniądze. Czy dobrym wyborem byłoby wybranie w/w uczelni?

0

Zapraszam na UG. Uczelnia współpracuje z firmami 3miejskimi. Z większych wspiera ją Microsoft. Działają koła naukowe - Kolor .NET oraz GameForge (Unity itp). Profesorowie doświadczenia praktycznego raczej nie mają, ale ułatwiają Ci życie, dzięki czemu możesz pracować na jakiś etat i zdobywać doświadczenie.

0
Atriel napisał(a):

W IO-u prawie przeszedłem do 2 rundy - zabrakło kilka punktów :(

Chodzi Ci o tegoroczną Olimpiadę Informatyczną?

0

Dzięki za wszystkie odpowiedzi, szczególnie za to że odpowiadacie praktycznie na każdy aspekt indywidualnie.

Shalom: Też się mocno interesowałem AGH, ale przy wymaganiach jakie dali to prawie na pewno się nie dostanę(mam 38% z mat roz i 90% z infy, więc fakt że na informatykę biorą tylko matmę i fizykę (wiem jak "informatyczna" jest matura z infy ale no jezu to kierunek informatyka wtf?) raczej Od razu mnie dyskwalifikuje), ale dzięki za wyczerpującą odpowiedz.

wiciu: Brzmi całkiem fajnie zobaczę czy są jakieś fajne specjalizacje i może się zarejestruję, dzięki

akiyo: Bardzo mi przykro ale ja ci tu nie pomogę sam mam ten problem :)

mba: Brzmi całkiem miło, ale jeśli miałbym pozostać na miejsu to jednak wolałbym PG - idzie tam cała moja klasa (co właściwie jest jednym z powodów dla których chce studiować gdzie indziej ^^), no i mam kilku znajomych już studiujących

szczery4: Ano. :(

0
Atriel napisał(a):

Shalom: Też się mocno interesowałem AGH, ale przy wymaganiach jakie dali to prawie na pewno się nie dostanę(mam 38% z mat roz i 90% z infy, więc fakt że na informatykę biorą tylko matmę i fizykę (wiem jak "informatyczna" jest matura z infy ale no jezu to kierunek informatyka wtf?) raczej Od razu mnie dyskwalifikuje), ale dzięki za wyczerpującą odpowiedz

Akurat to jest w miare logiczne, dlatego że na pierwszym roku jest praktycznie sama matematyka + fizyka + kilka przedmiotów wprowadzających do informatyki jak jakieś wstępy do programowania itp. Tak jest na większości na inż.

0

Jeśli nie dostałeś się do 2 etapu w tym roku z OI, to radzę zamiast przeglądać oferty studiów zabrać się za programowanie, bo bynajmniej dość dobrze to Ty tych języków nie znasz, biorąc pod uwagę, że tegoroczna OI była najprostsza od kilkunastu lat.

0

Też jestem tegorocznym maturzystą i zastanawiam się nad uczelniami w trójmieście, kierunki informatyczne. Największą uwagę moją przykuły:

  1. PJWSTK oddział w Gdańsku - Prywatna uczelnia. Życzą sobie 700 zł miesięcznie! Komentarze w Internecie wskazują na to, że uczelnie bardzo dobra. Ale jak jest naprawdę?
  2. Uniwersytet Gdański - Byłem na dniach otwartych. Jedyną ciekawą rzeczą jaką się dowiedziałem od Pani, która oprowadzała moją grupę po wydziale mat, fiz i inf(tylko mat i fiz bo sale informatyczne były zamknięte) to to, że aparatury do fizyki działają w oparciu o komputery! Wszystkie! Poza tym studenci nie zbyt chętnie się wypowiadali gdy ich pytałem o warunki studiowania.
  3. WSB w Gdańsku - Nic nie wiem.
  4. PG - Opinie wskazują na bardzo dobrą uczelnie ale też wysoki poziom. Niestety dowiedziałem się od Pani sekretarki przez telefon, że nie mam po co się zgłaszać jeśli nie zdawałem fizyki na maturze.

Ktoś może coś powiedzieć o tych uczelniach?

0

Właśnie odebrałem wynik z matematyki poszedł mi gorzej niż się spodziewałem. Liczyłem na ~60% a otrzymałem 44%, angielski 86%.

Czy moje szanse na studiowanie właśnie legły w gruzach?
Fizykę znam jedynie po łebkach z gimnazjum(W Technikum Inf nie miałem), z matematyki przez 4 lata wychodziłem z bieżącego materiału na ~3.
Kiedy się zorientowałem, że własnie tego chce i muszę uzyskać dobry wynik było już troszkę za późno ;/

Dostałem oryginał i kopię a co jeśli chcę złożyć papiery na więcej niż 2 uczelnie? Przyjmą skan? Do Gdańska mam ok. 50 km więc chciałbym załatwić wszystko za jednym razem.

Daj znać na jaką uczelnie się wybierasz to może się jakoś zgadamy ;)

0

@Poszukiwacz(off) dokumenty na uczelnie składasz dopiero jak cię przyjmą. Do samej rekrutacji uczelnia pobiera wyniki z bazy Krajowej Bazy Matur.

0
Poszukiwacz(off) napisał(a):

Dostałem oryginał i kopię a co jeśli chcę złożyć papiery na więcej niż 2 uczelnie? Przyjmą skan? Do Gdańska mam ok. 50 km więc chciałbym załatwić wszystko za jednym razem.

Czy to tak naprawdę ciężko zadzwonić i się dowiedzieć? Poszukać, poczytać na stronach uczelni.
Jak można być aż tak nie poradnym.

0

Owszem, jest tak jak mówisz dokumenty składa się dopiero o ogłoszeniu listy przyjętych ale tylko w trybie stacjonarnym!

Spójrz na PG, na tryb niestacjonarny trzeba złożyć papiery przed, tak samo na PJWSTK w Gdańsku tyle, że tutaj na oba tryby! Co do UG nie mogę tego nigdzie znaleźć więc pewnie dopiero po ogłoszeniu listy.

0

W takim razie musisz zrobić notarialny odpis jak chcesz mieć ich więcej. Nie, xero nie wystarczy ;]

0

44% z matmy podst.? Nie załapiesz się na PG. Ludzie zapisują się tam ~50% z matmy rozsz. Jest tutaj ponoć bardzo trudno.

Co do UG. Opinie są bardzo zróżnicowane, jedni mówią, że jest fajnie i wykładowcy pomagają, że atmosfera jest okej a inni oceniają negatywnie. Nie dowiemy się póki sami nie pójdziemy. Pierwsza dwa semestry to kupa matematyki przez co ciężko się przebić i nudzi, mało jest informatyki. Robią to chyba po to by wziąć kasę i udupić jak najwięcej osób. Ale nawet jeśli w średniej szkole matematyka szła ci słabo, nawet bardzo słabo to jeśli będziesz się uczył na bieżąco chociaż po godzinkę dziennie to zdasz tą matmę, nie jest to coś super trudnego tylko wymaga czasu na zapoznanie się i robienie zadań.

Co do PJWSTK w Gdańsku na UG jest kilka osób który chcieli iść tam ale wybrali UG ze względu na renomę i teraz żałują?

0

Z takim wynikiem raczej cię na PG nie przyjmą. W zeszłym roku próg na infę (najwyższy ze wszystkich, oprócz standardowej architektury) był 65/120 pkt(gdzie 100 to przedmiot, 10 polski i 10 ang). Jeśli masz to 44 z podstawowej to raczej ci się nie uda, ale jak rozszerzenie + 8 z angola i kilka z polaka to może może, biorąc pod uwagę, że w tym roku matury poszły dość słabo i progi pewnie spadną. Zresztą dokumenty są póżniej brane po ogłoszeniu na wszystkich uczelniach na które patrzyłem papiery składasz później po ogłoszeniu wyników.

Może ktoś tutaj skończył PG albo ma znajomego który skończył to mógłby powiedzieć jak było? Jak ktoś jeszcze studiuje to jeszcze lepiej - można się spotkać na politechnice za kilka miesięcy :).

A i taka uwaga. Wcześniej ktoś napisał, że wyniki są pobierane z krajowego rejestru matur. Tak chyba jest, ale wszystkie serwisy rekrutacyjne każą ci je wpisywać samodzielnie, a często nr świadectwa dojrzałości nie jest oznaczony jako wymagany. Może szukają po peselach albo coś ale nie łapie po co masz je sam wpisać skoro i tak muszą je sprawdzić. Ot taka anegdotka.

0

@Poszukiwacz(off)

Rozważ pójście na zaocznie studia.

@Atriel

Z wpisywaniem wyników to prawdopodobnie dodatkowa weryfikacja.

0
akiyo napisał(a):

Skoro już jest temat odnośnie uczelni, to chciałbym się wyglądać jak wygląda sprawa z szkołami wyższymi prywatnymi.
Czy pracodawca patrzy z skrzywieniem na CV gdzie jest wpisane skończenie uczelni prywatnej?

Nie.

By zdobyć wiedzę na temat programowania wydaje mi się, że trzeba ją przyswoić samodzielnie. Szkoła w głównym stopniu robi za swojego rodzaju "drogowskaz", ma na celu naprowadzenie przyszłych programistów gdzie się uczyć i czego się uczyć.

Tak.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1