Witam- czy to wystarczy aby być programistą JAVA?

0

Witam, interesują mnie roczne studia podyplomowe z programowania w Java. Interesuje mnie dokładnie, czy program który będzie na niej realizowany (poniżej zamieszczam szczegółowy opis), jest wystarczający, aby móc potem szukać pracy, czy możę na początku stażu jako programista Java. Oczywiście, domyślam się, że niektórzy odpiszą mi, że należy też na własną rękę pracować, że studia jeszcze nie robią z nikogo programisty do końca, ale chodzi mi o to, czy zakres materiału jest wystarczający (gdzie przecież nikt nie mówi, że nie zamierzam się sam w domu rozwijać w tym zakresie, trenować i ćwiczyć), czy może czegoś brakuje? Chodzi mi o taki typowy etat programisty Java, nie w Androidzie, po prostu chodzi mi o takie najczęstsze oferty pracy na tym stanowisku. Oto ten zakres:
Podstawy programowania w języku Java
Jednostki leksykalne języka Java.
Charakterystyka i zastosowanie prostych typów danych.
Tablice.
Operatory arytmetyczne i logiczne.
Rzutowania.
Instrukcje sterujące (instrukcje warunkowe, pętle).
Metody, parametry i argumenty, wywołania rekurencyjne.
Standardowe biblioteki platformy Java: obsługa i formatowanie napisów, obsługa daty i czasu, operacje matematyczne, operacje wejścia/wyjścia, lokalizacje i wersje językowe.

Platformy programistyczne

Kompilacja, budowa i uruchamianie aplikacji Java
Obsługa i wsparcie zintegrowanego środowiska programistycznego (IDE) oraz Maven.
Dokumentowanie kodu i tworzenie raportów projektowych.
Budowa własnych i wykorzystanie istniejących bibliotek - archiwa jar.
Programowanie sterowane testami, klasy i zbiory testów, typy asercji.
Efektywne programowanie w języku Java, zarządzanie i wersjonowanie kodu.
Refaktoryzacja kodu.
Logowanie zdarzeń, wersjonowanie kodu.

Programowanie obiektowe w języku Java

Klasa i jej obiekty. Konstruktor obiektu. Obiekty this i super. Obiekty i adresy (wartość null). Konwencja nazw klas i obiektów. Metoda finalize(). Klasy predefiniowane typów prostych. Metody i pola statyczne i finalne.
Dziedziczenie wraz z hierarchią klas java.lang.Object. Konstruktory, przesłanianie. Zarządzanie pamięcią (garbage collector).
Modyfikatory dostępu, adnotacje.
Metody i klasy abstrakcyjne. Polimorfizm i interfejsy.
Standardowe interfejsy: Comparable, Clonable, Serializable.
Klasy anonimowe i klasy wewnętrzne. Reflekcje (metadane).
Standardowe kolekcje List, Set, Map. Metody equals() i hashCode(). Kolekcje generyczne. Typy predefiniowane dla typów prostych (java.lang) i operacje matematyczne na liczbach (java.math).

Wzorce projektowe

Zakres zastosowania oraz cechy poszczególnych wzorców projektowych z kanonicznego katalogu wzorców projektowych.
Podstawowe struktury danych, m. in. typy wyliczeniowe oraz ziarna w języku programowania Java.
Mechanizm dynamicznego ładowania klas.
Menadżer bezpieczeństwa umożliwiający zabezpieczenie środowiska, w którym wykonywany jest skompilowany kod.
Notacja UML, przedstawienie i analiza podstawowych diagramów UML

Będę wdzięczny za odpowiedź

0

Kup książkę naucz się sam.

0

Skończ to co tam studiujesz z matmy i myślę, że dla >90% pracodawców wystarczy. Zamiast tej podyplomówki lepiej solidnie przerób tutoriale oracla z Javy, poczytaj o wzorcach, zasadach pisania czystego kodu, testach jednostkowych, kup (i przynajmniej spróbuj przeczytać :)) jakąś książkę nt. inżynierii oprogramowania, spróbuj dołączyć do jakiegoś projektu open source (oczywiście najpierw dobrze zaznajamiając się z tym co robią), zrób kilka poprawek, tak zdobędziesz praktyczne doświadczenie i myślę że bez problemu praca się znajdzie. No i poza tym warto mieć wiedzę też z pokrewnych dziedzin, np. algorytmy i struktury danych, bazy danych (SQL), sieci, linux itp.
A jak koniecznie chcesz mieć jakiś kierunkowy papier to mając licencjat z matmy mógłbyś iść na magisterskie z infy, ale szczerze to myślę, jak robisz magisterskie z matmy to nie warto tracić kolejnego roku-dwóch.

0

Ta podyplomówka, to jedna, może dwie książki. Szkoda kasy i zachodu. Poszukaj sobie w necie zadań i rozwiązuj je z książkami. Z tego, co opisałeś, nie nauczysz się niczego ponad podstawy, więc... wciąż będziesz marnym materiałem na pracownika.
O wiele lepiej wykuć to samo z książek i zainteresować się małymi projekcikami i zadankami, żeby zdobyć trochę ogłady i doświadczenia.

0

Szkoda czasu. A jak masz kase to ewentualnie taka podyplomówka dla rozrywki i posiedzenia sobie i poznania nowych ludzi. Nic tak nie uczy jak praca u rozsądnego pracodawcy. Dostajesz zadania - czytasz,uczysz się, kodzisz - uczysz sie wiecej - robisz refaktor (ale już jako takiej działajacej wersji.

0

Jeśli chcesz naprawdę się przygotować z Javy to prponuje zakupić książkę pod OCJP i wykupić voucher i zdać certyfikat i z takimi podstawami możesz uderzać do firm.

0

Wiedza jaką zdobędziesz na owych studiach podyplomowych to podstawy. Niezbędne podstawy. Jeżeli bardziej odpowiada Ci forma studiowania niż samodzielnej nauki (np. ze względu na motywację), to czemu nie. Po takich studiach nie będziesz programistą. Będziesz facetem, który odbył podstawowy kurs programowania, ale od czegoś trzeba zacząć. Wszystko zależy od twoich predyspozycji i tego jak bardzo sam się zaangażujesz.

0

Ja przyjąłem konwencję nauki tego, czego wymagają najczęściej pracodawcy i po prostu się tego uczę poprzez pisanie swoich programów. Później jak już będę miał opanowane dane zagadnienia w CV zawrę na ten temat stosowne informacje oraz przedstawię 2 lub 3 własne najbardziej ambitne, ale też racjonalne projekty. Oczywiście podstawą jest po prostu pisanie i doczytywanie na temat kwestii, których napisać nie potrafimy. Szkoły istnieją jednak nie bez powodu. Ja jednak traktuję programowanie jako relaksujące hobby i myślę, że ucząc się go w szkole straciłbym motywację do dalszej nauki. Jestem dość dziwny jeżeli chodzi o czynniki, które mnie motywują. Lubię mieć poczucie, że zdobywam wiedzę samodzielnie :) Ale niektórzy z kolei potrzebują osób, które będą wyznaczały im kolejne kroki w edukacji.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1