pakiet BDE

0

witam
stworzyłem mały program wykorzystującty bazę danych, chciałbym go uruchamiać na komputerach niezależnie od tego czy mają Delphi, sterowniki baz danych. Pobrałem pakiet BDE Administrator ale widze że jest tam wiele plików a dodatkowo potrzebna jest jeszcze instalacja... w związku z tym moje pytanie - czy jest mozliwe użuywanie tego pakietu po wypakowaniu plików z instalki i wgraniu ioch ręcznie do katalogu z programem? a jeśli tak to które pliki sa niezbędne do poprawnego działania? poniżej przedstawiam listę plików uzyskanych po zainstalowaniu tegoz pakietu u siebie, prosiłbym o podpowiedź które można wyrzucić ale tak zeby program działał (niestety nie mam tego jak sprawdzić gdyż już zainstalowałem pakiet i teraz nawet jak wyrzuce wszystko z katalogu aplikacji to program i tak działa)...
user image
dzięki z góry za pomoc i pozdrawiam
stupido

0

witam
zastosowałem porady z linka podanego przez przedmówce i wydawało się że będzie super ale...przy próbie uruchomienia programu na obcym komputerze otrzymałem takowy błąd:
user image
pliki z pakietu wypakowały się prawidłowo lecz juz w czasie instalacji pojawiał się wspomniany komunikat.
dodam że wziałem plik BDEINSTALL.DLL z win xp pro, testowałem również na takim systemie.
z góry chcę podziekować za jakiekolwiek podpowiedzi co do sposobu eliminacji wspomnianego błędu
pozdrawiam
stupido
ps. google na teamt błędu wypowiada się dość lakonicznie

All Delphi 3 database applications require that BDE 4.0 or greater is on the system. If you distribute this type of application, you must also distribute BDE version 4.0 or greater.

dodam że mam wersje bde administrator 5.01

0

to jeszcze pytanie jaką wersję BDE Administrator masz u siebie. znaczy się pod jaką był kompilowany

proste pytanie. na jakiej bazie danych to opierasz?

Być może łatwiej byłoby skorzystać z biblioteki dbExpress albo jakiegoś ADO, które nie wymagają żadnych dodatkowych rzeczy, oprócz plików które standardowo są zainstalowane w trakcie kompilacji.

0

witam
u siebie również mam 5.01, plik bdeinstall.dll pochodzi z mojego komputera. jako bazy danych używam dBase for windows. co najdziwniejsze po "rozpakowaniu" wspomnianego pliku dll u mnie na komputerze i wgraniu całej jego zawartości do komputera testowego do katalogu z aplikacją wszystko działa dobrze. ale nie ma już tej wygody gdyż trzeba zgrywać dość sporo plików.
pozdrawiam
stupido

0

Z mojego punktu widzenia najlepszym rozwiązaniem będzie utworzenie ADOConnection razem z ODBC dla tej bazy danych.

Później w trakcie instalacji dodajesz odpowiednie klucze do rejestru (tworzysz to samo połączenie ODBC) i odpalasz z poziomu instalacji instalkę sterownika ODBC dla tej bazy danych. Po zakończeniu instalacji masz gotowe połączenie.

Pozdrawiam

0

co Wy tu o jakimś ADO i ODBC???

wyraźnie przecież pisze, że masz wersję BDE zainstalowaną, która nie współgra z Twoją aplikacją

na 100% masz zainstalowane 2 lub więcej wersji BDE na tym kompie. Trzeba je odinstalować i zainstalować jedną.

z googla

Question After entering data into the handheld it won't transfer to the desktop. I get no error messages and there is no data in my Desktop. I do see the following text in the HotSync log after I sync:

ERROR (UltimateCar): syncStandard: openDesktopDatabase: ....... Interface mismatch. Engine version different

What is wrong?
Answer It sounds like the BDE has been installed in multiple places on your computer. There is probably other software that uses the BDE, CorelDraw uses the BDE as well as other popular applications. It is fairly complicated to correct this problem. First, perform a search on your computer's hard drive for all files named idapi*.*. Second, rename all folders having those files in them (i.e., C:\Program Files\Borland\Common Files\BDE becomes C:\Program Files\Borland\Common Files\BDE-). If any of these files are in a system folder (like C:\WINNT or C:\WINNT\SYSTEM32) then just rename the files, not the folder the files are in. Third, rename the registry key "HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Borland\Database Engine". If you do not know how to do this then DON'T TRY THIS, you could damage your computer. Last, reinstall Ultimate Car. It should reinstall the BDE automatically.

i jeszcze http://groups.google.com/groups?client=opera&rls=pl&q=interface%20mismatch%20engine%20version%20different&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8&sa=N&tab=wg

i dobra rada wuja sama :) alej BDE i przeskocz na "normalny" serwer SQLowy, np. FB bardzo ładnie "zintegrowany" z delphi

0

misiekd -> nooo widzę że problem jest ze wzrokiem :D

przecież napisał że korzysta z pełnego serwera DB jakim jest dBase więc o co Ci się rozchodzi? A przejście na ADO Albo skorzystanie z dbExpressa to przecież tylko zmiana technologi połączenia z bazą danych.

Co za tym idzie odradzam mu korzystanie z BDE (które trzeba doinstalowywać i jest płatne do licencjonowania dalej :P) i radzę skorzystać z technologii niewymagających takich działań i będącychy całkowicie free w rozpowszechnianiu dalej.

0
jmail napisał(a)

przecież napisał że korzysta z pełnego serwera DB jakim jest dBase więc o co Ci się rozchodzi?

zanim zaczniesz się wypowiadać może najpierw choć trochę rozeznaj sie w temacie bo widać, że pojęcie to ty masz znikome

A przejście na ADO Albo skorzystanie z dbExpressa to przecież tylko zmiana technologi połączenia z bazą danych.

i co ta zmiana ci da?? jak tu do d**y jest program zarządzający (bo serwerem BD tego nazwać nie można) a nie połączenie

Co za tym idzie odradzam mu korzystanie z BDE (które trzeba doinstalowywać i jest płatne do licencjonowania dalej :P) i radzę skorzystać z technologii niewymagających takich działań i będącychy całkowicie free w rozpowszechnianiu dalej.

nie wypowiadaj się na tematy o których pojęcia nie masz

0
Misiekd napisał(a)
jmail napisał(a)

przecież napisał że korzysta z pełnego serwera DB jakim jest dBase więc o co Ci się rozchodzi?

zanim zaczniesz się wypowiadać może najpierw choć trochę rozeznaj sie w temacie bo widać, że pojęcie to ty masz znikome

co do mojego pojęcia. pokaż mi gdzie to ma jakąkolwiek styczność z BDE http://www.dbase.com

bo ja jakoś nie widzę. widzę za to sterowniki ODBC

Misiekd napisał(a)

A przejście na ADO Albo skorzystanie z dbExpressa to przecież tylko zmiana technologi połączenia z bazą danych.

i co ta zmiana ci da?? jak tu do d**y jest program zarządzający (bo serwerem BD tego nazwać nie można) a nie połączenie

Oczywiście że problem jest z połączeniem. a bardziej z technologią połączenia. Nie sądzę żeby baza z która ten program współpracuje miała na przykład 1,5 TB wielkości więc dBase sobie z tym poradzi. A FB? dobre jest. tanie jest. ale.... po tym jak przesiadłem się na MS SQL'a i Oracle'a to z darmowych rozwiązań widzę tylko PostgreSQL. Więc jaka różnica czy weźmiesz MyShitQL'a czy jakiś inny badziew opensource?

Misiekd napisał(a)

Co za tym idzie odradzam mu korzystanie z BDE (które trzeba doinstalowywać i jest płatne do licencjonowania dalej :P) i radzę skorzystać z technologii niewymagających takich działań i będącychy całkowicie free w rozpowszechnianiu dalej.

nie wypowiadaj się na tematy o których pojęcia nie masz

OOOOO. pojęcie to mam. nawet i spore. skodziłem więcej linii kodu do połączeń z bazami danych w delphi niż ty w ogóle kodu napisałeś. tak ogólnie. ile ty w ogóle lat masz?

0

dla mnie EOT bo z takim guru jak ty nie będę dyskutował bo sensu nie ma. Co ci do mojego wieku? - ty pewnie masz 60 lat i pierwszą aplikację to pisałeś wklepując 0 i 1

0

nie. nie wklepywałem pierwszej aplikacji 0 i 1.

Po prostu nie przyjmujesz argumentów tylko od razu że to co mówię się kupy nie trzyma.

Ja uważam że to jest problem z połączeniem w sensie technologii łączenia a Ty że się nie znam. i gdzie tu rzeczowa dyskusja? bo to jakiej jakości serwer DB jest dBase to sprawa drugorzędna skoro problem jest z BDE :>

Peace.

0
jmail napisał(a)

Ja uważam że to jest problem z połączeniem w sensie technologii łączenia a Ty że się nie znam. i gdzie tu rzeczowa dyskusja? bo to jakiej jakości serwer DB jest dBase to sprawa drugorzędna skoro problem jest z BDE :>

tylko, że tam nie ma żadnego serwera bd tylko BDE to ci cały czas chce przekazać bo to jest za pewne baza utworzona w DatabaseDesktop z Delphi. Tak samo jak masz zainstalowany na kompie FB/IB, mssqla, oracla czy sybase a łączysz się przez BDE to on olewa cały serwer BD bo ma własne metody dostępu do danych i zarządzania tym w sieci w app. klient-serwer. I tu ODBC czy inne nie mają nic do rzeczy bo to błąd BDE a konkretnie zainstalowania dwóch wersji na tej samej maszynie. W tym wypadku twoja metoda (czyli dostanie się tam przez ODBC) to tylko obejście problemu. Za pewne program pytacza ruszy ale właściciel kompa może się kiedyś zdziwić jak uruchomi jakąś inną aplikację i ona się wysypie. Należy zrobić porządek z BDE i tyle i nie ma się co zastanawiać

A co do "badziew opensource" to może ty masz klientów, którzy ot tak wywalają kilka naście/dziesiąt tyś w bazy bo masz takie życzenia i bo takie lubisz ale jest kupa klientów, dla których postgresql jest aż nadto a jak się wie co się robi to taki badziew jak FB będzie szybszy od takiego "cuda" jak MSSQL w rękach kogoś kto się nie zna

0

no to doszliśmy do porozumienia że problem jest w połączeniu a nie w db. a podaję obejście problemu, żeby z niego skorzystać i w następnych aplikacjach bo na pewno są dużo rozsądniejsze rozwiązania niż bde.

a tak z ciekawości. jak bde może olewać serwer db jeżeli na przykład przy jego użyciu mogę się połączyć z serwerem zewnętrznym, który nie daje przecież dostępu do struktury swoich plików? powiedzmy mam ustawiony serwer na sql.jmail.pl i na porcie 5432 nasłuchuje Postgre. I co wtedy? jak BDE się z nim połączy? zapyta serwer czy "sam się dostanie" do bazy danych. Jak dla mnie to trochę logiki brakuje mi w tym co napisałeś.

Co do badziewi i innych. FB będzie szybszy od MS SQL'a? Nigdy w to nie uwierzę. Uwierzę że Oracle może być szybszy. Uwierzę że IB 7.5 może być szybsze (i to też przy niektórych zastosowaniach) ale nigdy nie uwierzę że FB będzie szybsze od MS SQL'a

Ostatnio miałem okazję obserwować i testować działanie różnych serwerów db na bazie danych liczącej bagatela 600 GB danych.

FB nie przetworzył tej bazy nawet do zadania zapytania. hmmmm. ciekawe dlaczego? ;)

Oracle MS SQL i IB 7.5 łyknęły (chociaż IB już się narowił) PostgreSQL łykał półtorej dnia przetworzenie tych danych ale jakoś poszedł (niestety wyniki zapytań były w ogóle niezadowalające)

Jako projektant aplikacji możesz zawsze skorzystać na swoim kompie z serwera MS SQL w jakiejś wersji developerskiej. A klientowi dostarczy MSDE. Przecież możesz go rozpowszechniać ze swoim oprogramowaniem. Powiesz że MSDE nie ma graficznej konsoli zarządzania? to powiem od razu że powstało coś takiego jak SQL Server Managment Studio Express, które możesz wykorzystać do zarządzania swoim developerskim serverkiem. a klient? klient właśnie po to ma dostać aplikację żeby nie korzystać z konsoli serwera.

Natomiast jeżeli chciałbyś skorzystać z jakichś Analisys Services (których nie ma w wersji developerskiej MS SQL'a) to przecież do cube'ów i tak nie wykorzystasz takiej bazy danych jak FB :| czy oni w ogóle mają wsparcie dla cube'ów? nie spotkałem sie więc nie wiem.

0

co do

a tak z ciekawości. jak bde może olewać serwer db jeżeli na przykład przy jego użyciu mogę się połączyć z serwerem zewnętrznym, który nie daje przecież dostępu do struktury swoich plików? powiedzmy mam ustawiony serwer na sql.jmail.pl i na porcie 5432 nasłuchuje Postgre. I co wtedy? jak BDE się z nim połączy? zapyta serwer czy "sam się dostanie" do bazy danych. Jak dla mnie to trochę logiki brakuje mi w tym co napisałeś.

to weź pod uwagę, że BDE ma własne (natywne) sterowniki do kilku baz, w tym do mssqla. Nie wiem jak sobie radzi z "poważniejszymi" bo nie przyszło mi do głowy nigdy, żeby kaleczyć cyctem opraty o np. MSSQLa BDE. Wiem jak działa z IB, Paradoxem czy dBasem. Otóż nie potrzebuje do ich otwarcia żadnych plików, zainstalowanych serwerów czy czego tam. Na czystym windowsie zainstaluj sobie BDE - dostaniesz się do tych baz bez problemu nie instalując nic dodatkowego, żadnych serwerów, sterowników ODBC czy czegokolwiek. Widzisz już logikę.
Może oczywiście dobierać się do baz przez ODBC ale wg mnie łączyć się app w Delphi -> BDE -> ODBC -> baza to trochę przestarzałe i raczej do najszybszych nie należy.

A co do szybkości FB / MSSQL to znowu czytasz wybiórczo - wyraźnie napisałem, że jak się do dobrego, drogiego zabierze laik a do darmowego też dobrego (nie zaprzeczysz, że swoje osiągnięcia ma) spec to wyniki mogą być "szokujące" bo co po oprogramowaniu za gróbą kasę jak projekt będzie spartolony

0
Misiekd napisał(a)

co do

a tak z ciekawości. jak bde może olewać serwer db jeżeli na przykład przy jego użyciu mogę się połączyć z serwerem zewnętrznym, który nie daje przecież dostępu do struktury swoich plików? powiedzmy mam ustawiony serwer na sql.jmail.pl i na porcie 5432 nasłuchuje Postgre. I co wtedy? jak BDE się z nim połączy? zapyta serwer czy "sam się dostanie" do bazy danych. Jak dla mnie to trochę logiki brakuje mi w tym co napisałeś.

to weź pod uwagę, że BDE ma własne (natywne) sterowniki do kilku baz, w tym do mssqla. Nie wiem jak sobie radzi z "poważniejszymi" bo nie przyszło mi do głowy nigdy, żeby kaleczyć cyctem opraty o np. MSSQLa BDE. Wiem jak działa z IB, Paradoxem czy dBasem. Otóż nie potrzebuje do ich otwarcia żadnych plików, zainstalowanych serwerów czy czego tam. Na czystym windowsie zainstaluj sobie BDE - dostaniesz się do tych baz bez problemu nie instalując nic dodatkowego, żadnych serwerów, sterowników ODBC czy czegokolwiek. Widzisz już logikę.
Może oczywiście dobierać się do baz przez ODBC ale wg mnie łączyć się app w Delphi -> BDE -> ODBC -> baza to trochę przestarzałe i raczej do najszybszych nie należy.

:| A gdzie ja napisąłem o ścieżce Delphi -> BDE -> ODBC -> baza????

Mówiłem jasno i wyrażźnie że można na przykłąd skorzystać z ADO, ktore korzysta bezpośrednio ze sterowników ODBC i musisz mieć utworzone źródło danych ODBC żeby z tego skorzystać. wypieprzyć bde i bez niego skorzystać z ODBC. co prawda jest jeszcze dbExpress ale to jest osobna bajka. Ja stoję za korzystaniem z ADO i ODBC. tak jest naprościej moim zdaniem :)

Misiekd napisał(a)

A co do szybkości FB / MSSQL to znowu czytasz wybiórczo - wyraźnie napisałem, że jak się do dobrego, drogiego zabierze laik a do darmowego też dobrego (nie zaprzeczysz, że swoje osiągnięcia ma) spec to wyniki mogą być "szokujące" bo co po oprogramowaniu za gróbą kasę jak projekt będzie spartolony

nie zaprzeczę że ma. FB nie jest wcale najgorszy. tylko moim zdaniem PostgreSQL oferuje o niebo więcej możliwości (jak już o free DB gadamy).

A co do tej grubej kasy ;) Wdrożyłem klika aplikacji na MSDE gdzie chcieli tanio. i dostali tanio tylko nie mają graficznej konsoli zarządzania serwerem co im nie przeszkadza. a jak będą chcieli mieć to zawsze sobie mogą doinstalować Managment Studio Express. Ale po co im skoro po to dostali aplikację żeby nie korzystać bezpośrednio z serwera

0

witam
widzę ze niezłą wojenke tu rozpętałem swoim pytaniem. ale niestety muszę Was zmartwić bo maszyna na której chciałem testowac aplikacjejest zupełnie czysta i nieskalana ani DELPHI ani tym bardziej DBE ADMINISTRATORem. prędzej już podejrzewam że winowajcą jest instalator (albo niezgodna wersja) bo sama aplikacja działa ale musiałem skopiować wszystkie pliki BDE do katalogu a programem. progblemem nie jest połaczenie z bazą bo w przypadku ręczego wrzucenia BDE do katalogu wszytsko jest git., a gdy próbuje przez instalatora to nie chce sie nawet zainstalować.
pozdrawiam
stupido

0

stupido =-> prosta odpowiedź. problem leży w BDE. czemu nie przejdziesz na jakąś inną technologię łączenia się z bazą danych?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1