BDE / InterBase

0

Witam

Stawiam pierwsze kroki w tworzeniu aplikacji bazodanowych. Chciałbym koniecznie jako server bazy danych wykorzystać InterBase. Mam pytanie jakich komponentów mam używać ? TDataBase czy TIBDataBase. Czy komponenety z zakładki Interbase też używają BDE ? Jakie są różnice w dostępie do bazy przy użyciu tych komponentów ? Mam kilka artykułów o programowaniu baz danych lecz wszędzie piszą że się łączą przy użyciu TDatabase. Są to książki napisane dla Delphi 4. Czy komponenty Interbase dostępne są od wyższych wersji. Mam też zainstalowaną wersję 6 i tam już je mam. W 4 nie mam ale dlatego zapewne że to edycja Standard.

0

Ten post powinien być w dziale Newbie.
Tu masz Interbase i Delphi 7
InterBase i Delphi 7 - programowanie baz danych

Używaj komponentów Interbase.
Poczytaj też o Firebird w 99% kompatybilnym z Interbase, ale darmowym.

0
RedbaK napisał(a)

Ten post powinien być w dziale Newbie.
Tu masz Interbase i Delphi 7
InterBase i Delphi 7 - programowanie baz danych

Używaj komponentów Interbase.
Poczytaj też o Firebird w 99% kompatybilnym z Interbase, ale darmowym.

Bravo kolego.
Jeśli podajesz mi ten artykuł do nauki programowania baz danych to gratulacje dla Twojego poziomu wiedzy w tym temacie. Ten artykuł to kompletna klapa. Kolo wykorzystał interbase nie wykorzystując w ogóle jego możliwośći. Nie wiem sam co powiedzieć chyba go kompletnie nie czytałeś ??? !!! Rozłączanie się i łączenie dla odświeżenia danych, inkrementacja pól poprze SELECT MAX(.. no żenada. Zadałem konkretne pytanie jako programista który do tej pory nie miał do czynienia z DB. Nie mam dostępu do wersji Delphi z Komponentami Interbase, dlatego pytam o różnice między BDE a zakładką interbase. Nauczyłem się wykorzystywać IB poprzez isql, znam jego składnie i wszystkie pojęcia. Dlatego teraz chciałem się dowiedzieć jak to praktycznie wykorzystać w Delphi. Zadałem to pytanie do doświadczonych programistów którzy wykorzystują IB via Delphi, bądź mają dostateczną wiedzę żeby mi pomóc (udzielić kilku wskazówek, podać cenne linki jak http://cvalde.net/index.htm, lub http://www.ibphoenix.com/, a nie powiedzieć ten post powinien być w dziale Newbie). Położenie kilku komponentów na formie i ustawienie ich właściwości poprzez dwukrotne kliknięcie - to według Ciebie jest "programowanie baz danych" ?

Jescze jedno, nie traktuj tej odpowiedzi jako jakiegoś ataku, nie miałem zamiaru nikogo nią obrażać, ale zrozum że mi nie chodzi o takie rzeczy jak SELECT * FROM TABELKA (jak na twojej WWW), bo to potrafi każdy kto się przewinął przez studia. Interesują mnie aspekty wykorzystania transakcji, wykorzystanie komponetów z zakładki InterBase (IBSQL, IBDataSet, IBUpdateSQL) wielodostępowość, interpretacja różnych poziomów izolacji transakcji - jednym słowem praktyczne wykorzystanie IB w Delphi.

0

Tworząc aplikacje w Delphi wspólpracujące z InterBase najlepiej używać technologii bezpośredniego dostępu czyli np. IBX. Alternatywą może być technologia FIB (ale standardowo nie ma jej w Delphi - trzeba zainstalować). Dobrym rozwiązaniem jest również dbExpress. Z InterBase można również się połaczyć użuwajac ADO (trzeba zainstalować pakiecik), BDE, Gemini ODBC(nie polecam) lub IBO (FIB i IBX są zdecydowanie lepsze). Wybór wiec jest duży. Natomiast najlepszym rozwiazaniem jest IBX lub FIB bardzo efektowne technologie, posiadające szereg komponentów pozwalających wykorzystać nawet te mniej znane funkcje Interbase.

Do poczytania polecam artykuł o InterBase i Delphi w dziale Delphi->Artykuły - pisałem go jak nie miałem jeszcze dużego doświadczenia z technologiami, więc nie jest to najlepszy tekst, ale na początek może być.</image>

0

Witam i dziękuje za odpowiedź.

Dodam od razu żeby nie wywołać niepotrzebnej burzy (jako komentarz dla Ciebie - autora artu):

Artur napisał(a)

Do poczytania polecam artykuł o InterBase i Delphi w dziale Delphi->Artykuły - pisałem go jak nie miałem jeszcze dużego doświadczenia z technologiami, więc nie jest to najlepszy tekst, ale na początek może być.</image>

Zapewne zgodzisz się z moją opinią na temat tego artykułu, jeśli tylko rozwinąłeś swoje doświadczenie odnośnie DB. Praktycznie każda operacja w nim przedstawiona jest wykonana niezgodnie ze sztuką. Takie są fakty. Zacząłem się wdrażać w DB/IB od jakiegoś tygodnia i wiem że nie wykorzystałeś ani 1% możliwości IB. Nie czuj się urażony, ale nie polecił bym tego artykułu nikomu kto miałby się nauczyć IB via Delphi.

0

Bobek napocił:

Bravo kolego.
Jeśli podajesz mi ten artykuł do nauki programowania baz danych to gratulacje dla Twojego poziomu wiedzy w tym temacie.

Do pięt mi nie dorastasz w bazach danych chłoptasie, więc zamilcz i słuchaj ludzi, którzy już w tym siedzą.

Artur napisał:

Do poczytania polecam artykuł o InterBase i Delphi w dziale Delphi->Artykuły - pisałem go jak nie miałem jeszcze dużego doświadczenia z technologiami, więc nie jest to najlepszy tekst, ale na początek może być.

No widzisz Artur, też masz niski poziom tego ziomka zdaniem, bo podałeś mu swój artykuł do nauki baz, co zrobiłem już wcześniej i też mam niski poziom, a może w ogóle nic nie umiem? pff

0
RedbaK napisał(a)

Do pięt mi nie dorastasz w bazach danych chłoptasie, więc zamilcz i słuchaj ludzi, którzy już w tym siedzą.

Nie będe komentował Twojej wypowiedzi bo w poziomie konwersacji też Ci nie dorastam. Nie przeszkadzaj sobie w siedzeniu w bazach danych.

A czy pan Artur też zamierza bronić tezy że artykuł przedstawia możliwości IB ?

0

Dajcie już spokój wycieczkom osobistym - faktem jest że się niezrozumieliście, oraz że artykuł jest do bani. Do autora - skoro wiedzy przybyło to możeby po prostu uaktualnić artykuł, w opisach z tego co pamiętam było dużo złego o nim. Co do artykułu podobało mi sięw nim tylko jedno - że autor niewiele potrafiąc na podstawie własnej wiedzy zbudował mechanizmy nad którymi nikt sienie zastanawia bo już je ma. To dowodzi duzego potencjału i zapewne autor potrafi już o wiele wiele więcej.

Co do IB metod jest sporo - z doświadczenia proponujęzarzucić BDE - które choć historycznie przełomowe jest technologią przestarzałą. Po co angażować Windowsa do łączenia z BD - znam prostsze sposoby spowalniania. Najlepsze chyba będą komponenty IB (mają co prawda swoje znane błędy), lub w przypadku FB któraś z odmian np. FBLib. Jeśli chodzi o możliwości to w zakąłdkach IB można znaleźć wszystko czego dusza zapragnie, tylko testować sprawdzać i znowu testować. IB ma tylko jedną wadę - dostarczenie oprogramowania wymaga wykupienia licencji na IB (nie jest darmowy), a FB już nie potzrebuej licencji i posiada wersję wbudowaną.

0

Wreszcie ktos konkretnie cos powiedzial. Dzieki. Z IBX podejrzewam łączy się też obniżenie skalowalności aplikcji (np przy zmianie servera baz danych), może lepiej stosować dbExpress.

daban2 napisał(a)

... możeby po prostu uaktualnić artykuł ...

Panie Arturze mam propozycję, może na wspólny artykuł, ja zrobie wstep do obiektów w IB (DDL i DML) a pan wykorzystanie IBX w Delphi ?

0
b0bik napisał(a)

Wreszcie ktos konkretnie cos powiedzial. Dzieki. Z IBX podejrzewam łączy się też obniżenie skalowalności aplikcji (np przy zmianie servera baz danych), może lepiej stosować dbExpress.

co do skalowalności to tu nie ma zmiłuj - albo wyciśniesz z bazy wszystko co ona potrafi i będziesz miał aplikację pod konkretną bazę albo będziesz miał aplikację pod wiele szbd i żadnej nie wykorzystasz do końca. Wyjściem jest trzecia warstwa, wymienna i pisana dla każdego szbd oddzielnie albo zamknięcie logiki biznesowej w dllach, które także będą dla każdego szbd inne. Osobiście jednak skłaniam się ku przemyślanym wyborze szbd na starcie i skupieniu się na jednym silniku.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1