Komunikator internetowy

0

Ostatnio zastanawiałem się nad napisaniem komunikatora internetowego, ale zastanawia mnie jaki rodzaj połączenia wybrać

  1. Sockety - dobre ale tylko w sieci, za NAT'em albo firewallem wymiękają (poza tym serwer moze postawić tylko ktoś z zew IP)
  2. Komponent GG - można oprzeć komunikator na sieci gg, która jest w miare stabilna, ale czy są działające komponenty? kiedyś widziałem taki komponent ale był do starszej wersji protokołu i nie działał
  3. Może coś innego ? :)
0

Tak na prawdę zastanawiasz się nad rozwiązaniem sockety lub sockety, bo GG na niczym innym się nie opiera. Ja polecam wziąć się za komunikator protokołu jabber - jest bardzo popularny, open source, dużo zewnętrznych serwerów, dobrze opisany.

0
raz0r napisał(a)

Ostatnio zastanawiałem się nad napisaniem komunikatora internetowego, ale zastanawia mnie jaki rodzaj połączenia wybrać

  1. Sockety - dobre ale tylko w sieci, za NAT'em albo firewallem wymiękają (poza tym serwer moze postawić tylko ktoś z zew IP)

Nie opłaca się pisać kolejnego komunikatora, nawet do prywatnego użytku.

  1. Komponent GG - można oprzeć komunikator na sieci gg, która jest w miare stabilna, ale czy są działające komponenty? kiedyś widziałem taki komponent ale był do starszej wersji protokołu i nie działał

W miarę stabilna? Buahahaha! Bardziej padającej sieci nie widziałem. GG sobie daruj IMO. Ale jak chcesz, to komponent Detoksa THGG sobie radzi obecnie, z obecnym protokołem. Trochę postów o nim już było na 4p.

  1. Może coś innego ? :)

Oczywiście. I wiadomo co - Jabber/XMPP. Są pewnie gdzieś na Jabberstudio do pobrania biblioteki do Delphi do obsługi tego protokołu, a jest to jedyny słuszny protokól i przyszłościowy... Ewentualnie możesz pogadać z navem, który kiedyś zaczął tworzyć komponent TJabber.

0

Zapewne jest to prosty komunikator internetowy, ale masz już podstawy...
GG Clone 3.0</url>

0

Ktoś czemu uważasz że nie opłaca się pisać nowego komunikatora :] Aha i jak sie obługuje protokół jabber w delphi, są jakieś gotowe komponenty, biblioteki itp ? No i czy napisanie takiego komunikatora w oparciu o jabber jest trudne ? ( Jesli są komponenty to pewnie nie)

0

Dlaczego? A bo nikt z niego korzystać nie będzie (no, może i ty i grupka znajomych) to i po co? No, chyba, zę dla nauki.

A co do bibliotek dla Jabbera do Delphi. Trzeba szukać. Wydaje mi się, zę kiedyś na Jabberstudio coś takiego widziałem. Jest na pewno co najmniej jeden klient Jabbera już napisany w Delphi (JAJC) - w JAJCU było coś napisane jakich komponentów on używa.

Można od biedy użyć zwykłych socketów i tylko wysyłać odpowiednie pakiety - a że Jabber to tylko prosty XML - to to będzie lepsze niż obsługa protokołu GG.

I tak główną regułą podczas pisania tego będzie szukać i szukać. Możesz zacząć od Google i tego:
http://4programmers.net/Forum/120478?h=jabber#120478
http://jabberstudio.org/
http://www.jabber.org/software/libraries.shtml

0

Ktos: Ale z Jabberem i socketami jest jeden problem. On jest szyfrowany SSL'em. A co za tym idzie, to nie jest takie proste. Ja bym najchętniej dorwał coś w stylu TSocketClient tylko że szyfrowane SSL'em. Niestety - nic takiego nie znalazłem :(.

0

Nie opłaca się pisać kolejnego komunikatora, nawet do prywatnego użytku.

A dla samej satysfakcji i checi nauki i poznania [???]

0

Adam: A Indy? A dokładniej TIdTCPClient? Nie pójdzie z SSLem? Treba by sie nav zapytać jak on zaczynał komponent TJabber robić :)

Webster: "No, chyba, zę dla nauki.". Jeżeli chcesz dla nauki się pobawic i stworzyć kolejny komunikator - dobra rzecz. Potem możesz go przerobić na klienta Jabbera ;)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1