and, xor itp

0

mniej więcej wiem jak, kiedy i co zwrócą operatory (?) and, xor, or ale nie zawsze wiem skąd się wziął wynik, mógłby ktoś mi dokładnie wyjaśnić działanie tych operatorów, najlepiej jakby się dało to przedstawić je za pomocą łatwych działań matematycznych ?

0

działania matematyczne ???

to są zagadnienia z logiki :

warunek and warunek jest spełniany, gdy obydwa warunki są prawdziwe

warunek or warunek jest spełniany, gdy któryś z dwóch(lub obydwa) są prawdziwe

warunek xor warunek jest spełniany, gdy tylko jeden z warunków jest prawdziwy

przykłady

var warunek1,warunek2 : boolean;
begin
warunek1 := TRUE;
warunek2 := FALSE;

if warunek1 and warunek2 then ShowMessage('Obydwa są prawdziwe');
if warunek1 or warunek2 then ShowMessage('Jeden napewno');
if warunek1 xor warunek2 then ShowMessage('Tylko Jeden');

end;

0

nie, nie, chodzi mi o to że np: 1 xor 255 to jest 254, 5 xor 255 to jest 250, 7 xor 4 to jest 3 i tak dalej

BTW Zapomniałem że jest dział newbie

0

może niewiele pomogę ale powiem że xor <ort>po prostu</ort> operuje na bitach danych

0

z mojej skromnej wiedzy ;) ci powiem ze xor to operacja porównywania bitów. Tak więc, jak sam zauważyłeś, zwraca różnicę między argumentami

0

http://www.uw-team.org/index.php?id=arty/bity - to jest mój artykuł na ten temat. W razie pytań pisz: [email protected] .

0

to nie da się wyniku obliczyć jakoś w pamięci, trzeba najpierw sobie wyobrazić zapis bitowy liczby ?

// dobra, dzięki - tylko {PIT} i migajek mi odpowiedzieli normalnie na pytanie ale nic się nowego nie dowiedziałem i tylko Bulbin mi pomógł

0

Co tu dużo tlumaczyć operator xor operuje na bitach, a więc na liczbach zapisanych w sytemie dwójkowym, na codzien przyzwyczajeni jestesmy do posługiwania się systemem dziesiętnym. Otóż dlategi trudno wyobrazić sobie w pamięci rezultat działania 5 xor 255.
Dla przykładu podam
5 = 00000101
255 = 11111111
11111010 = 250
Jak widać xor'owanie to porównanie poszczególnych bitów liczby na tej samej pozycji, jeśli się różnią to wypisujemy '1' jesli są takie same wypisujemy '0'. To wszystko.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1