IdTCPClient i IdTCPServer

0

Witam - od niedawna zacząłem pisac aplikacje sieciowe i nie jestem jeszcze w tym obczajony - używam komponentów INDY IdTCPClient i IdTCPServer :-) - pisze w Delphi 7
mam taki problem - chcę napisać coś w rodzaju bardzo prostego czata LANowego - przesyłanie i odbieranie wiadomości tekstowych i tyle - znalzłem tu na forum jak przesyłać wiadomosci od klienta na serwer:

IdTCPClient1.Connect();

IdTCPClient1.WriteLn('jakis string');

procedure TForm1.IdTCPServer1Execute(AThread: TIdPeerThread);
var
  S : string;
begin
  S := AThread.Connection.ReadLn();
  if S = 'jakis string' then
    ShowMessage('Dostano wiadomosc ' + S);
end;

Ładnie to chodzi ale nie mam pojącia jak przesłać jakis tekst z powrotem czyli z serwera do klienta - kombinuje juz 2 dzien i nic :-(
Zaznaczam że przeszukałem 4p i nie znalazłem odpowiedzi na mój problem - moze coś przeoczyłem ?
Są na ten temat arty ipt. ale przy użyciu tych starszych komponentów co ich w Delphi 7 nie ma - czyli TClientSocket - a z IdTCPClient i IdTCPServer ja przynajmniej nie znalazłem
Pomóżcie mi rozwiązać mój problem, a może jakieś ciekawe linki na ten temat ktos zna ?
A w ogóle może ktos wie gdzie mógłbym znaleźć jakieś np. kursy, arty albo coś co by mi pomogło poznać komponenty INDY

0

Heh... Masz problem, ja robie na 6 i tam sa ClientSocket, i ServerSocket i zeby wyslac tekst do klinta uzywam ServerSocket.Socket.Connections[0].SendText('tekst do wyslania');

Moze wlasnie to cie jakos naprowadzi, bo w serwerze trzeba podac numer polaczenia do ktorego wysyla sie tekst, sa one kolejno indeksowane od 0, przypuszczam, ze to chat tylko dla 2 osob wiec musisz podac 0 (w Connections).

Please, no more stupid questions...
(Nie bierz tego tak do siebię)

Snowak [cygaro]

Ostatnio zmodyfikowany: miliardy lat temu przez leniwca z "Epoki Lodowcowej"

0

Jeżeli chesz używać kompnentów TServerSocket i TClientSocket należy z menu "Comonent" wybrać "Install packages...".
Następnie kliknij "ADD" i w folderze "\bin" powinieneś zlokalizować plik dclsockets70.bpl. Potem w będziesz mógł znaleźć na zakładce "Inernet".

0

Indy ma obszerny help i kupe programów demonstracyjnych.
http://www.indyproject.org

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1