Rozpoznawanie mowy

0

Witam!

Jak mogę sterować moje aplikacje komendami głosowymi? Wiem że w WindowsXP jest moduł do przetwarzania tekstu na mowę przy użyciu syntezatora "Microsoft Sam". Oto przykład:

uses ComObj;
...
var
  SpVoice: Variant;
begin
  SpVoice := CreateOleObject('SAPI.SpVoice')
  SpVoice.Speak('My name is Thomas');
end;

...ale jak rozpoznać dźwięk z mikrofonu i przetworzyć go na tekst? Instalowałem już moduły ActiveX systemowych plików z katalogu WINDOWS\SPEECH ale nie wiem jak te moduły ActiveX działają, co chwila jakiś błąd lub w ogóle nie mogą znaleźć engina mowy. Czy jest jakiś komponent służący do rozpoznawania mowy. Jeżeli ktoś posiada kod źródłowy rozpoznania mowy to proszę o przesłanie mi go lub wskazanie URLa w internecie.

Sedecznie dziękuję za pomoc.

0

Nie mam pojęcia, moze musisz nagrac to do vave a pozniej jakos porownywac glos z mikrofonu... Nie wiem

Please, no more stupid questions!
(nie bierz tego do siebie)

Snowak [cygaro]

0

Sa do tego moduly, ale te sa bardzo drogie i namiarow nie pamietam, jak cos mi zaswita to dam znac, ale raczej nic freewarowego nie znajdziesz, a napisanie tego samemu jest dosyc trudne.

0

z tego co wiem to na razie jest to nierealne bo każdy człowiek ma inny głos i nie mozna stworzyć uniwersanlego "rozpoznawacza"

0

z tego co wiem to na razie jest to nierealne bo każdy człowiek ma inny głos i nie mozna stworzyć uniwersanlego "rozpoznawacza"

Można, tylko taki uniwersalny rozpoznawacz musi być podszkolony przez użytkownika w rozpoznawaniu jego głosu.

0

Można. Sam tak robiłem :-) ...
Były tylko potrzebne 2 czy 3 kontrolki ActiveX ściągane ze strony Microsoftu. Jedyną wadą było rozpoznawanie wyłącznie języka angielskiego. Z tego co wiem, to nie ma jeszcze polskich wersji. Zawsze można jednak spróbować o zapis fonetyczny...

Jakiś rok temu był o tym artykuł w Chipie...

[cya]

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1