Pliki Typowane - dwa pytania

0

Na samym poczatku pozdrawiam wszystkich i życze dobrego roku 2004 ;-)

Rewrite(nazwa_pliku);

wiadomo, to polecenie (gdy nie ma pliku) tworzy go; ale gdy chcę np stworzyć jeszcze dodatkowo katalog, a w nim dopiero plik, to jak to zrobić??
próbowałem
<font color="darkblue">
const
nazwa_pliku = 'katalog\nazwa.pliku';</span> - ale to nie to, błąd nazwy pliku; tworzenie katalogu w trakcie działania programu też nic nie daje bo jakas zmienna wpływa na stałą i nic nie wychodzi; czy da się jakos ten problem rozwiązać

  1. Czy (i jak) można przechowywac pliki graficzne jako rekord w pliku typowanym. Próbowałem ze zmienną variant coś kombinować, ale jakoś mi nie wychodziło?

Z góry dziękuję za pomoc

0

ad1: mkdir (md)

0

Ad1. Ja bym to zrobil tak:

  • tworzysz katalog (jezeli to Delphi to jest taka funkcja do tworzenia katalogu z podkatalogami)
  • rewrite(nazwapliku)

Ad2. Moglbys dokladniej opisac 2 problem (jaki format, rozmiar, do czego bedzie Ci to potrzebne). Jezeli chodzi Ci o to, ze cale pliki chcesz powstawiac do pliku typowanego to wydaje mi sie, ze bedzie to mozliwe, ale z pewnymi stalymi zalozeniami np. rozmiar pojedynczego pliku lub wymiary obrazka i jego format jezeli nie jest to format kompresujacy (bmp sie nadaje, a jpg juz nie). Ale moge sie mylic.

0

Jesli chodzi o obrazki, to proponaowałbym nie uzywać plików typowanych, bo w takim pliku każdy 'rekord' ma okreslony odgórnie rozmiar, czyli plik ma sztywną, nieelastyczna strukturę. Proponuje użyc reset/rewrite(f,1), a dalej blockwrite i blockread. Dozo łatwiej wtedy cokolwiek wiecej wykrzesać z jednego pliku. I duzo fajniej sie taki plik obsługuje. Co do typu variant i tablic dynamicznych... W takim wypadku w ogóle zapomnij o pliku typowanym. Sam pomysl dlaczego.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1