Bezpieczenstwo danych

0

Mam pytanko, chce zrobic program blokujacy dostep do folderu (folderow). Wiem jak zablokowac (np. zmienic nazwe na panel sterujacy (nie doslownie :) )). Przydalby sie tez inny sposob lecz ten mi chyba wystarczy na razie.
Moim problemem jest rozszyfrowanie tegoz folderu. Wpradzie panel sterowania w ten sposob tworzylem dawno wiec nie pamietam zabardzo dlatego sie was pytam o rade:

  1. Jak odblokowac katalog ktory stal sie panelem sterowania (czy kod jest zachowany?)
  2. Jak przy takim zakodowaniu zachowac pierwotna nazwe folderu
  3. Czy mozna tak zmienic/zablokowac caly dysk
  4. czy sa inne sposoby?

z gory dzieki i pozdrawiam
:)

0
  1. Jak odblokowac katalog ktory stal sie panelem sterowania (czy kod jest zachowany?)
  2. Jak przy takim zakodowaniu zachowac pierwotna nazwe folderu
  3. Czy mozna tak zmienic/zablokowac caly dysk
  4. czy sa inne sposoby?
  1. Usunac CLSID z konca nazwy. Odnajdz w nazwie folderu ".{" i zostaw tylko to co jest przed tym. Oczywiscie mozesz sie pokusisz o dodatkowe upewnianie sie ze usuwamy to co trzeba, ale malo raczej plikow gdzie jest inne .{ w nazwie ;p
  2. Zostawiasz po prostu starą nazwę i tylko dodajesz ".{CLSID}"
  3. Nie sądzę
  4. Nie wiem czy są inne (jakieś być muszą), ale ten nie jest do końca bezpieczny - wejdziesz w folder każdym WinCommanderem itp., oraz bez problemu spod DOSa, z tym że o ile na to ostatnie neiwiele można zdziałać to i niewielka możliwość, że ktoś spróbuje.

Chyba :)

//dop.
Aha i najlepiej zamiast robić Panel Sterowania, który sam w sobie jest źródłem zagrożenia :P, lepiej dodaj swoją klasę i utwórz jakiś specjalny, pusty folder który będzie się pokazywał zamiast tego. Szkoda tylko, że już nie pamiętam jak to się robiło :(

0

Twoje starania i tak spalą na panewce gdy odpalisz WinCmd. Musisz znaleźć inny sposób. Pozdr.

// o, ikari też zwrócił na to uwagę. (w tym samym momencie) :)

0

Nie spala na moje wymagania obecne. Robie to aby zablokowac dostep do mojego katalogu przed mlodszym bratem (ktory niestety nauczyl sie odslaniac ukryte pliki i foldery :) ) wiec musze wymyslic cos lepszego, to na razie mi starczy choc jak juz zauwazono nie jest zabezpieczenie idealne. Dlategoz tez szukam nowych sposobow (pkt 4 :))
Po drugie czesc osob wpradzie uzywa WinCmd lecz wszyscy moi znajomi (znaczna ich czesc) nie korzysta z tego a czesc nie wie ze takie cos w ogóle istnieje :)
Ale dzieki wam za odp :)

PS. {CLSID} nie dziala choc powinien (WinXP), uzylem {44F9A03B-A3EC-4F3B-9364-08E0007F21DF} (to taka ciekawostka)

0

CLSID to było schematycznie (kursywą!) - chodziło mi, że tutaj wstawiasz identyfikator CLSID, czyli te właśnie numerki :D

{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D} - Mój komp

chcoialam dac cala liste ale cos mi szukanie nie wychodzi :P
(HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID)

0

Ikari, z tym CLSID doszlem do tego :) poza tym kod znalem tylko myslalem ze moze podales cos szybszego i chcialem sprawdzic, nie martw sie, az tak glupi to ja nie jestem :)

Twoj kod z jakiego jest systemu?

0

Microsoft® Windows XP™ Professional

0

Nie spala na moje wymagania obecne. Robie to aby zablokowac dostep do mojego katalogu przed mlodszym bratem

to może by jeszcze usuwanie praw NTSF, ja tak zrobiłem
http://piechnat.debian.black.pl/index.php?id=4
ale AndRew niestety znalazł sposób na odblokowanie folderu
(może chociaż twój brat sobie nie poradzi :-D )

0

z tym sobie dlugo nie poradzi, dzieki za podpowiedz
ale pojawil mi sie problem, jak w funkcji
renamefile jako parametry daje stale to dziala, lecz przydalaby sie mozliwosc wybierania katalogow. Innymi slowy jak zrobic aby mozna bylo w ten sposob zamaist stalych podawac zmienne?

0

ja tam kiedyś osiągnąłem taki efekt, gdy dodałem (bawiąc się systemem plików) do nazwy pliku znaki, które w niej być nie mogą.
Wtedy nie można dokonać żadnych operacji na folderze (kasowanie, zmiana nazwy, otwarcie itd). Podobnie możesz zrobić zmieniając nazwę folderu na np COM1 lub zainstalować dosowy sterownik do CD-ROMU (w pliku autoexec.bat) i w takim przypadku wszystkie pliki i foldery z nazwą sterownika (nazwę można zdefiniować) będą się zachowywały jak te w powyższych przykładach.

0

ja tam kiedyś osiągnąłem taki efekt, gdy dodałem (bawiąc się systemem plików) do nazwy pliku znaki, które w niej być nie mogą.

  1. Jak to potem odkręcałeś? :P Dało radę? Bo mi sie tak kiedys udalo w Exploerze zrobic i omal nie stracilem danych
  2. Scandisk to "naprawi" - usunie nie pasujący mu folder. Razem z danymi. W najlepszym przypadku da je jako odzyskane fragmenty plików.
0

jest taki kod:


uses ShellAPI;

procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
var Rekord:TSHFileOpStructA;
begin
  with Rekord do
  begin
   Wnd:=Handle;
   wFunc:=FO_RENAME ;
   pFrom:='c:\windows\win.ini';
   pTo:='c:\win\win.ini';
   fFlags:=FOF_NOCONFIRMMKDIR;
  end;
  if SHFileOperation(Rekord)<>0 then
   ShowMessage('Błąd')
end;

tam w katalogu zrodlowym podajemy swoj folder a w docelowy,
katalog np. dokumenty.{28823} te cyferki od panelu sterowania albo od ukrytego katlalogu nie pamietam jakie. i gotowe
aby odwrocic ustawienia zamieniamy nazwy katalogow miejscami.
Jakos tak bylo nie pamietam juz dokladnie gdzies to wykorzystywalem

0

ee to to nie są znaki, które by nie moga tylko dokladnie metoda opisana na poczatku tematu.
Ja myslalem ze dorzuciles jakies '»' czy '«' - kiedyś udało mi się coś takiego dodać do nazwy folderu podczas zmiany nazwy i strsacilem dostep na amen :P. Cud sprawil ze byl tam tylko 1 instalator i po uruchomieniu programu do sprawdzania dysku - znalazl 1 30-megowy zagubiony fragment :)

0

Co do tych nazw "specjalnych" czyli: COM1, COM2, LTP1, LTP2 i jeszcze jakies ale nie pamietam to prawda ze zablokujesz skutecznie folder lecz jak wspomnial ikari nielatwo to odblokowac (nieraz w ogóle nie mozna :) ) Tak czy inaczej dzieki wam za odp.

A gdyby tak wyciac np 1 bajt z folderu i zapisac go gdzie indziej, a nastepnie podczas odblokowania przypisac go znowu? Teoretycznie powinno dzialac ale juz jeden plik graficzny tak popsulem, moze robilem cos zle?

Wroce jeszcze do tego "renamefile" jak moznaby uzyc tej funkcji podajac zmienne?

pozdrowienia

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1