Porównywanie 2 dzwięków

0

Czy nie ma ktoś opisanej metody porownywania 2 dzwieków ze sobą ?? Chciałem uzyskać taki przykladowy efekt sterowania glosem ... Mowie np. "wycisz" on to analizuje z "wycisz" które wcześniej nagrałem i jeżeli jest to w miare podobny zapis to wykonuje jakąś czynność ... np. wycisza mastervolume ...

Za pomoc z góry dzięki

0

Nie znam sie na dzviekach, ale jedyne jak Ci moge pomoc to:
http://4programmers.net/Forum/viewtopic.html?id=38010&p=0

BTW. Nareszcie mam okazje do zaprezentovania mojegj novej sygnaturki:P

0

Metoda pomiaru czestotliwosci barwy glosu. dwa wyrazy powiedziane z innym akcentem maja ta samma barwe glosu przynajmniej w 80 %. Gdzies t mi przemknelo na zagranicznej stronie ale nie pamietam juz :(

0

"Częstotliwość barwy głosu"!! Czy ty wiesz o czym mówisz?

0

Słusznie pq powiedzial ... Zastanów sie co piszesz a jak nie wiesz co pisać to nie pisz w cale ...

0

??? kazdy glos ma swoja czestotliwosc. hmm? to takie dziwne ?

0

??? kazdy glos ma swoja czestotliwosc. hmm? to takie dziwne ?

Primo: praktycznie każdy dźwięk ma złożone widmo częstotliwości, czyli zawiera różne częstotliwości.

Secundo: użyłeś słowa barwa, które ma konkretne znaczenie w akustyce (czy raczej psychoakustyce), tylko bardzo pośrednio związane z częstotliwością.

Tertio: akurat częstotliwośc podstawowa ma niewielkie znaczenie dla rozpoznawania głosu, bo zależy od płci, rodzaju głosu (bas czy sopran) i intonacji w zdaniu, a nie od wypowiadanych głosek. Głoski prędzej można rozpoznać po tym, jak wieloton o częstotliwości podstawowej jest dodatkowo filtrowany przez aparat artykulacyjny tak, że powstają maksima zwane formantami. Większość spółgłosek można rozpoznać po charakterystycznych widmach szumowych, bądź po tym, jak modyfikują formanty przylegających samogłosek. Włącz sobie dowolny program wyświetlający spektrogram z mikrofonu w real-time i popatrz, co się dzieje jak gadasz np 'i' i porównaj z 'u'lub 'a'. Częstotliwość podstawowa może być taka sama, różnią się wzmocnienia poszczególnych harmonicznych tworząc formanty.

0

nie znam sie w tym temacie. pisalem ze gdzies widzialem to na zagranicznych stronkach ale uwazam ze poslcy programisci sa najlepsi :)

0

Primo: praktycznie każdy dźwięk ma złożone widmo częstotliwości, czyli zawiera różne częstotliwości.

Ja bym to ujął w ten sposób: jako że każdy dźwięk składa się z tzw. tonów podstawowych (alikwotów) to częstotliwością dźwięku nazywamy częstotliwość tonu podstawowego, czyli najniższego z szeregu tonów składowych. Natomiast o barwie dźwięku decyduje natężenie poszczególnych tonów składowych.

Trochę schodzi na OT, ale co tam :-)

0

Korekta do PieterEr:

  1. Nie każdy dźwięk.
    Są dźwięki szumowe, trzaski itp, w których nie da się wyróżnić takiej struktury częstotliwościowej, jaką opisałeś. Można ją znaleźć w większości dźwięków muzycznych, ale w "naturalnych" już niekoniecznie.
    Poza tym jeśli dźwięk składa się tylko z wyższych alikwotów (czyli tonów harmonicznych, a nie podstawowych, jak, zapewne omyłkowo, napisałeś), to słyszymy jego wysokość jako odpowiadającą częstotliwości nieistniejącego tonu podstawowego. Dzięki temu można słuchać muzyki przez głośniczki komputerowe :).

  2. Barwa dźwięku to zjawisko wielowymiarowe, a natężenie składowych to tylko część tego zjawiska. Składają się na nią też inne rzeczy, jak np. zawartość i rozmieszczenie szumu w widmie, struktura transjentu początkowego (ważna zwłaszcza dla barwy instrumentów muzycznych), zmiany alikwotów w czasie, czy obwiednia natężenia.

0

... (czyli tonów harmonicznych, a nie podstawowych, jak, zapewne omyłkowo, napisałeś) ...

Oczywiście chodzi o tony harmoniczne / składowe - pomyłki się zdarzają

Natomiast jeśli chodzi o szumy i trzaski, to z tego co wiem, da się tam wyróżnić tony składowe (za pomocą urządzeń elektronicznych), jednakże nie układają się one w ścisły szereg harmoniczny i współbrzmienie kilku tonów których częstotliwości nie pozostają w prostym stosunku daje efekt właśnie takich nieokreślonych brzmień, szczególnie dlatego że nie da się łatwo wyróżnić tonu podstawowego.

PS. Właśnie zajrzałem do słowniczka muzycznego:

szmer - niezbyt precyzyjna, lecz powszechnie przyjęta ogólna nazwa zjawisk akustycznych wywołanych przez nieregularne drgania źródła dżwięku; termin ten obejmuje wszelkie odgłosy o nieokreślonej wysokości np. huk, trzask, szum, szmer itp.; szmerami nazywamy również odgłosy niektórych instrumentów perkusyjnych, np. bębna, trójkąta, gongu, kastanietów itp.; odgłosy wydawane przez te instrumenty nazywa się obecnie szumami i uważa się je za pewien rodzaj dźwięków; główne ich cechy to: natężenie, barwa i czas trwania.

barwa dźwięku - cecha dźwięku, dzięki której odróżniamy brzmienie różnych instrumentów; uzależniona jest przede wszystkim od ilości, rodzaju i natężenia tonów składowych, harmonicznych czyli tzw. alikwotów (...)

A zresztą sam już nie wiem... :-) - chyba jednak masz rację pq

0 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 0