Jak uruchomić program na stronie www

0

Jak uruchomić program na stronie www.Pracuje na delphi 6 por. I tam nie mogę znajeżć active X form

0

no to spoko przeczyjaj sobie artykulik na temat ocx, albo stworz sobie new> ActiveX form, potem cos tam daj zapisz prijekt skompiluj, zarejestruj kontrolke (regsvr32), i wstaw np. za pomoca fp express te kontrolke do swej strony WWW :P banal =]

0

No tak, ale takie rozwiązanie jest dobre, pod warunkiem, że przeglądasz taką stronę na własnym komputerze. Jeśli natomiast chciałbyś umieścić stronę z OCX-em w sieci to masz mały problem.

ActiveX (OCX) jest technologią opracowaną przez Microsoft i użytkownik przeglądający Twoją stronę musiałby korzystać z systemu Windows, a to eliminuje ciągle powiększającą się grupę użytkowników Linuxa i innych systemów operacyjnych.
Mało tego, użytkownik raczej musiałby korzystać z przeglądarki Internet Explorer. Chociaż istnieją różne pluginy włączające obsługę OCX w innych przeglądarkach, to jednak mało kto ich używa.

Kontrolka OCX jest uruchamiana z dysku użytkownika, tzn. najpierw musi zostać ściągnięta, a następnie jest uruchamiana. Jeśli napiszesz taką kontrolkę w Delphi, to będzie ona miała pow. 300 KB, albo nawet 400 KB (to zależy od wersji), a to jak na warunki sieciowe dość sporo. Oczywiście, czym więcej komponentów i modułów będziesz wykorzystywał w programie, tym większy będzie plik wynikowy po kompilacji, szczególnie jeśli dodasz obsługę baz danych. (Tutaj częściowym rozwiązaniem mogłaby być kompresja OCX-a, np. UPX-em).

OCX-a można traktować jak zwykły program EXE. To oznacza, że ma ona pełny (prawie) dostęp do zasobów komputera użytkownika. Z tego względu uruchamianie kontrolek OCX jest domyślnie blokowane przez przeglądarki. Można to zmienić w opcjach, ale np. po instalacji standardowej Internet Explorera kontrolki OCX bez specjanych certyfikatów nie zostaną uruchomione.

Generalnie, można powiedzieć, że zastosowanie kontrolek OCX na stronach WWW w sieci ma bardzo ograniczone zastosowanie.
A cytując za Marco Cantu (autor m.in. serii Mastering Delphi), nawet Microsoft powoli porzuca tą technologię.

0

Kontrolki activex są także opisane w ddelphi 7 ćw. zaawansowane i jest o nich artykuł. Niestety wiele ludzi ma zablokowane w przeglądarce korzystanie z activexu bo jest to całkiem niebezpieczne.

0

Tak jak mówił ZIOMBER - Nie sztuką jest zrobić OCXa (masz nawet ze dwa artykuły o tym w dziale delphi / artykuły

Problemem jest że w sumie mało kto by tego używał..
Taki mój czarny scenariusz :-) :

  • Użytkownik ma Windowsa
  • Użytkownik ma włączoną opcję otwierania ActoveX bez pytania o zgodę
  • Nie obawia się, że to jakić wirus lub trojan..
0

Jeśli potrzebujesz uruchomić program po stronie serwera, możesz zastosować jeden z języków skryptowych, jak PHP, Perl, Pythoon...
Jak dobrze poszukasz w sieci, to w końcu znajdziesz jakiś serwer, na którym można zakładać darmowe konta WWW z obsługą skryptów.

Jeśli znajdziesz darmowy serwer, który umożliwi Ci uruchamianie plików EXE, czy DLL (ja takiego nie znalazłem!), to możesz napisać w Delphi aplikację CGI. Wtedy miałbyś znacznie większe możliwości niż to oferują skrypty.

Jak napisać aplikację CGI?
Jeśli masz Delphi Professional lub Enterprise, sprawa jest bardzo prosta. Wybierasz File->New->Web Server Application i cały szkielet aplikacji zostanie stworzony przez Delphi. Jeśli natomiast posiadasz wersję Personal, musisz napisać taką aplikację samodzielnie. Ale nie będę się tutaj rozpisywał na ten temat. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak napisać aplikację CGI od zera, napisz do mnie.

0

Jeśli znajdziesz darmowy serwer, który umożliwi Ci uruchamianie plików EXE, czy DLL (ja takiego nie znalazłem!)

Nie znalazles bo wieeeeeeeeeeeeeeeeeksza czesc serwerow dziala pod kontrola linuxa a tam exe i dll moga co najwyzej byc usuniete do kosza :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1