Edittext 5 miejsc przed przecinkiem i 2 po przecinku?

0

mam coś takiego:

 if Key in ['0'..'9', #8, #13, FormatSettings.DecimalSeparator] then begin
    // 1a. Ignoruj przecinek, jeśli to pierwszy znak (nie ma cyfr)
    if (Key = FormatSettings.DecimalSeparator) and (Length((Sender as TEdit).Text) = 0) then Key:= #0;
    // 1b. Ignoruj następny przecinek
    if (Key = FormatSettings.DecimalSeparator) and (Pos(FormatSettings.DecimalSeparator, (Sender as TEdit).Text) > 0) then Key:= #0;
    // 2. Dopisuj 2 zera po przecinku
    if Key = #13 then begin
      if Pos(FormatSettings.DecimalSeparator, (Sender as TEdit).Text) = 0
        then (Sender as TEdit).Text:= (Sender as TEdit).Text + FormatSettings.DecimalSeparator + '00';
      // Go to next Edit
    end;
    // Tylko 2 miejsca po przecinku
    if (Pos(FormatSettings.DecimalSeparator, (Sender as TEdit).Text) > 0) and
     (Length((Sender as TEdit).Text) = Pos(FormatSettings.DecimalSeparator, (Sender as TEdit).Text) + 2)
     and ((Sender as TEdit).SelText = '')   // Dodaj tą linię
  then if not (Key in [#8, #13]) then Key:= #0;
  end
  else Key:= #0;

i chcę aby można było wpisać 5 cyfr przed przecinkiem i dwie po w tym powyższym kodzie można wpisać max 2 liczby po przecinku

1

Wymodziłem coś takiego. Pewnie da się prościej. Ale "na pałę" dałem wykluczenie wszystkich warunków jakie mi przyszły do głowy. Za pewne da się prościej. Ale to chyba takie logiczne łamigłowki umie na poczekaniu rozwiązać tutaj tylko Dragon ;) Pokombinuj, moze coś uprościsz. Obsługę Entera można by zrobić osobno według mnie. Bo nie wiem jak to widzisz. Twój kod trochę cięzko się czyta przez złe wcięcia.

const
  Digits_After_Separator = 2;
  Digits_Before_Separator = 5;
var
  Edt : TEdit;
  EditCursorPos : integer;
begin
  Edt := TEdit(Sender);
  if Edt <> nil then
  begin
    EditCursorPos := Edt.SelStart - SendMessage(Edt.Handle, EM_LINEINDEX, 0, 0);
    if Key in ['0'..'9', #8, #13, DecimalSeparator] then
    begin
      if ((Length(Edt.Text) = Digits_Before_Separator) and (Key in ['0'..'9']))
        or ((Length(Edt.Text) <> Digits_Before_Separator) and (Key in [DecimalSeparator]))
        or ((Length(Edt.Text) = Digits_Before_Separator + Digits_After_Separator + 1) and not (Key in [#8, #13]))
        or ((Pos(DecimalSeparator, Edt.Text) = 0) and (Length(Edt.Text) > Digits_Before_Separator) and not (Key in [DecimalSeparator, #8, #13])) then
      begin
        Key := #0;
      end;
    end
    else
    begin
      Key := #0;
    end;
  end;
end;
0

Nie wystarczy po prostu użyć TryStrToFloat?

0

Według mnie powinno wystarczyć lub TMaskEdit. Chociaż tego drugiego nigdy do końca nie umiem używać to nie stosuje. A kod swój w poprzednim postcie poprawiłem. Według mnie najlepiej zrobić sobie funkcje która będzie wywoływana w OnExit Edita. W funkcji zwracającej typ boolean zrobić sprawdzanie w pętli czy pierwsze pięc cyft jest od '0'..'9', czy kolejna do DecimalSeparator i pozostałe dwie również mają być znakami ``'0'..'9'. Tak będzie najprościej. Jeśli funkcja zwróci False` to po prostu wyświetlić komunikat/zablokować przycisk/pokazać dymek przy Editcie. Tutaj już rób co uważasz. Ale tak będzie prościej.

0
olesio napisał(a):

Wymodziłem coś takiego. Pewnie da się prościej. Ale "na pałę" dałem wykluczenie wszystkich warunków jakie mi przyszły do głowy. Za pewne da się prościej. Ale to chyba takie logiczne łamigłowki umie na poczekaniu rozwiązać tutaj tylko Dragon ;) Pokombinuj, moze coś uprościsz. Obsługę Entera można by zrobić osobno według mnie. Bo nie wiem jak to widzisz. Twój kod trochę cięzko się czyta przez złe wcięcia.

const
  Digits_After_Separator = 2;
  Digits_Before_Separator = 5;
var
  Edt : TEdit;
  EditCursorPos : integer;
begin
  Edt := TEdit(Sender);
  if Edt <> nil then
  begin
    EditCursorPos := Edt.SelStart - SendMessage(Edt.Handle, EM_LINEINDEX, 0, 0);
    if Key in ['0'..'9', #8, #13, DecimalSeparator] then
    begin
      if ((Length(Edt.Text) = Digits_Before_Separator) and (Key in ['0'..'9']))
        or ((Length(Edt.Text) <> Digits_Before_Separator) and (Key in [DecimalSeparator]))
        or ((Length(Edt.Text) = Digits_Before_Separator + Digits_After_Separator + 1) and not (Key in [#8, #13]))
        or ((Pos(DecimalSeparator, Edt.Text) = 0) and (Length(Edt.Text) > Digits_Before_Separator) and not (Key in [DecimalSeparator, #8, #13])) then
      begin
        Key := #0;
      end;
    end
    else
    begin
      Key := #0;
    end;
  end;
end;

jest jeden problem, gdy zaznaczę cały tekst w edittext nie mogę zastąpić żadną cyfrą

gdy jest wpisane 5 cyfr i zaznaczam je myszką to wpisując na klawiaturze dowolną cyfrę aby zastąpić te zaznaczone to nic się nie dzieje

1

Ech, pokusiło mnie dać gotowca. Jeszcze umieściłem w nim przez przeoczenie nieużywaną później zmienną z ustalaniem pozycji kursora. Której używałem przy testach innego rozwiązania w kodzie. Widząc te SelStart To już nie mogłeś sobie poprawić choćby tak jak poniżej, żeby sprawdzało ile wynosci długośc zaznaczenia? Znasz SelText, a już SelLength nie? :/

procedure TForm1.Edit1KeyPress(Sender : TObject; var Key : Char);
const
  Digits_After_Separator = 2;
  Digits_Before_Separator = 5;
var
  Edt : TEdit;
begin
  Edt := TEdit(Sender);
  if Edt <> nil then
  begin
    if Key in ['0'..'9', #8, #13, DecimalSeparator] then
    begin
      if ((Length(Edt.Text) = Digits_Before_Separator) and (Key in ['0'..'9']))
        or ((Length(Edt.Text) <> Digits_Before_Separator) and (Key in [DecimalSeparator]))
        or ((Length(Edt.Text) = Digits_Before_Separator + Digits_After_Separator + 1) and not (Key in [#8, #13]))
        or ((Pos(DecimalSeparator, Edt.Text) = 0) and (Length(Edt.Text) > Digits_Before_Separator) and not (Key in [DecimalSeparator, #8, #13])) then
      begin
        if Edt.SelLength = 0 then
        begin
          Key := #0;
        end;
      end;
    end
    else
    begin
      Key := #0;
    end;
  end;
end;

Poza tym współnie z Patrykiem Tobie sugerowaliśmy. Najlepiej zrobić funkcję sprawdzającą poprawność całości wedle wzorca 5 cyfr + separator + 2 cyfry dla tekstu Edita. I robić to w OnExit. Przecież wiadomo, że teraz do kontrolki i tak można wkleić wadliwe dane, a co będziesz się babrał w blokowanie menu, klawiszy do wklejania, dodatkowo dla pewności jeszcze obsługiwał po swojemu WM_PASTE. Bez sensu. Ułatw sobie prostą funkcją i już.

EDIT: masz, ostatni gotowiec dla Ciebie. Człowiek chce dobrze, a Wam się krzywdę robi. Bo coś tam samemu modzicie, ale z tym TBrain właśnie jest nie do końca dobrze. Wersja Personal powinna działać każdemu, a jednak niektórzy muszą chyba mieć coś jak agenci w kultowej grze "Syndicate" ;P

function CzyUserJestSamodzielny(TekstUsera : string) : boolean;
var
  I : integer;
begin
  Result := Length(TekstUsera) = 8;
  if Result then
  begin
    for I := 1 to Length(TekstUsera) do
    begin
      if I in [1..5] then
      begin
        Result := TekstUsera[I] in ['0'..'9'];
        if not Result then
        begin
          Break;
        end;
      end;
      if Result then
      begin
        if I in [6] then
        begin
          Result := TekstUsera[I] in [DecimalSeparator];
        end;
      end;
      if Result then
      begin
        if I in [7, 8] then
        begin
          Result := TekstUsera[I] in ['0'..'9'];
          if not Result then
          begin
            Break;
          end;
        end;
      end;
    end;
  end;
end;

procedure TForm1.Edit1Change(Sender : TObject);
const
  Texts_Att : array[boolean] of string = ('Może na Google znajdziesz TBrain? ;)', 'Brawo! Masz zainstalowany TBrain');
var
  Edt : TEdit;
begin
  Edt := TEdit(Sender);
  if Edt <> nil then
  begin
    Caption := Texts_Att[CzyUserJestSamodzielny(Edt.Text)];
  end;
end;

Funkcja wydaje się długa. Ale to może i przez stosowanie przeze mnie dla innych zbędnych beginów i endów. Dla mnie tak jest czytelniej i przy konieczności dopisania czegoś więcej niż jedna instrukcja jest łatwiej. I o ile przekona łem się do nie pisanie if costam = true/ = false tylko stosowania od razu if oraz if not. To do tego by stosować tylko tyle beginów i endów ile trzeba, nie dam się póki co przekonać ;)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1