Problem z usunięciem i zmiany nazwy pliku.

0

Witam tak jak w temacie mam mały problemik z usuwaniem i zmiany nazwy pliku.
Zrobiłem aplikację mającą za zadanie dokonywać aktualizacji głównego programu.
Oto kod odpowiedzialny za mój problem:

procedure TForm1.IdHTTP1Work(Sender: TObject; AWorkMode: TWorkMode;
  const AWorkCount: Integer);
var
  Http: TIdHTTP;
  ContentLength: Int64;
  Percent: Integer;
begin
  ContentLength := Http.Response.ContentLength;

    Percent := 100*AWorkCount div ContentLength;
    ProgressBar1.Position := Percent;
    if Percent = 100 then
    begin
        Application.MessageBox('Pobieranie zakończone pomyślnie.'+#13+'Teraz nastąpi zamknięcie aplikacji i jej aktualizacja.', 'Aktualizacja', MB_OK + MB_ICONInformation);
        PostMessage(FindWindow(nil ,PChar(ParamStr(3)), WM_CLOSE, 0, 0);
        SetFileAttributes(PChar(patch + ParamStr(1)),0);
        DeleteFile(PChar(patch + ParamStr(2)));
        RenameFile(PChar(patch + ParamStr(1)), PChar(patch + ParamStr(2)));
        Application.MessageBox('Aktualizacja zakończona pomyślnie!', 'Aktualizacja', MB_OK + MB_ICONInformation);
        ShellExecute(Handle, 'open', Pchar(ParamStr(2)), nil, nil, SW_SHOWNORMAL);
        Application.Terminate;
    end;
end;

Dodam tylko tyle, że parametry są otrzymywane prawidłowo.
Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.
Pozdrawiam :)

0

Prawdopodobnie nie masz praw admina a program który chcesz aktualizować jest w folderze który do modyfikacji zawartości wymaga takich praw (np Program Files). Inna sprawa że nie dajesz programowi czasu na zamknięcie jeżeli już w taki sposób zamykasz program to skoro masz uchwyt okna to użyj GetWindowThreadProcessId i wykorzystaj WaitForSingleObject to poczekanie na zamknięcie programu.

PS: Ten kod to masakra nigdy bym nie przypuszczał do czego można wykorzystać zdarzenie OnWork przecież gdy w IdHTTP zrobisz GET pobierasz dajmy na to plik to kolejna linia kodu wykona się dopiero po pobraniu pliku i tam powinno być jakieś sprawdzenie poprawności (jakiś sumy kontrolnej) i cała reszta.

0

Raczkuję dopiero w delphi więc nie dziw się proszę co do wyglądu kodu :)
Program jest uruchamiany na windows XP a z tego co czytałem na tym forum to uruchamianie aplikacji z prawami admina jest za pomocą funkcji ShellExecute a tak właśnie uruchamiam ten program.

0
  1. Funkcje DeleteFile i RenameFile z SysUtils wymagają parametrów typu string - po co takie kombinacje? (zakładam, że jako początkujący standardowej deklaracji w uses nie zmieniałeś).
  2. Na czym konkretnie polega problemik? Dostajesz jakiś komunikat?
0

Mi się wydaje że jeżeli na pewno uruchamia program z prawami admina to problem w tym że nie daje czasu na jego zamknięcie przecież gdy wyśle WM_CLOSE to chyba program nie zakończy się w ciągu ułamka sekundy.

Tak dla pewności użyj odpowiednio Windows.DeleteFile w Windows.MoveFile ponieważ są to "czyste" funkcje WinApi możesz użyć funkcji GetLastEror połączonej z SysErrorMessage i sobie wyświetlić komunikat błędu.
Czyli coś takiego:

Windows.DeleteFile(PChar(patch + ParamStr(2)));
ShowMessage(SysErrorMessage(GetLastError));
Windows.MoveFile(PChar(patch + ParamStr(1)), PChar(patch + ParamStr(2)));
ShowMessage(SysErrorMessage(GetLastError));

i napisz jakie dostajesz komunikaty.

0

Po wysłaniu WM_CLOSE może minąć nieokreślona ilość czasu: zamykane okno może zapytać, czy zapisać plik, system może przymulić i komunikat iść 10 sekund itd.

0

Podstawowa zasada: sprawdzaj wynik usuwania i zmiany nazwy pliku, ponieważ DeleteFile i RenameFile to są funkcje.

Możesz też wykonywać jedną i drugą operację w oddzielnych pętlach dotąd, aż zostanie poprawnie wykonana:

i := 0;
repeat
  Application.ProcessMessages;
  Sleep(200);
  Inc(i); {zabezpieczenie przed zapętleniem}
until DeleteFile(...) {RenameFile(...)} or (i > 20)
2

Biorąc pod uwagę że wszystko jest ok poza tym że trzeba poczekać na zamknięcie programu to można to zrobić w trochę bardziej skomplikowany ale jak mi się wydaje bardziej poprawny sposób:

var
  hWnd: THandle;
  dwProcessID, hProcess: Cardinal;
begin
  //--
  hWnd:= FindWindow(nil, PAnsiChar(ParamStr(3)));
  PostMessage(hWnd, WM_CLOSE, 0, 0);
  GetWindowThreadProcessID(hWnd, @dwProcessID);
  hProcess:= OpenProcess(SYNCHRONIZE, True, dwProcessID);
  while WaitForSingleObject(hProcess, 100) = WAIT_TIMEOUT do
    Application.ProcessMessages;
  //albo bez petli tylko ze aplikacja bedzie zamrozona przez czas oczekiwania
  //WaitForSingleObject(hProcess, INFINITE);
  CloseHandle(hProcess);
  DeleteFile(patch + ParamStr(2));
  //--
end;
0
kAzek napisał(a):

Mi się wydaje że jeżeli na pewno uruchamia program z prawami admina to problem w tym że nie daje czasu na jego zamknięcie przecież gdy wyśle WM_CLOSE to chyba program nie zakończy się w ciągu ułamka sekundy.

Tak dla pewności użyj odpowiednio Windows.DeleteFile w Windows.MoveFile ponieważ są to "czyste" funkcje WinApi możesz użyć funkcji GetLastEror połączonej z SysErrorMessage i sobie wyświetlić komunikat błędu.
Czyli coś takiego:

Windows.DeleteFile(PChar(patch + ParamStr(2)));
ShowMessage(SysErrorMessage(GetLastError));
Windows.MoveFile(PChar(patch + ParamStr(1)), PChar(patch + ParamStr(2)));
ShowMessage(SysErrorMessage(GetLastError));

i napisz jakie dostajesz komunikaty.

Wywala mi najpierw "Odmowa dostępu" a potem "Proces nie może uzyskać dostępu do pliku ponieważ jest on używany przez inny proces"

0

To spróbuj wykorzystać kod który napisałem post wyżej czyli po MessageBox o pomyślnym zakończeniu pobierania wklej go z tym że w ostatnią linkę tą z DeleteFile zastąp jeszcze na próbę tym kodem z którym teraz eksperymentowałeś i dostałeś te komunikaty bo to pierwsze "Odmowa dostępu" nie jest takie oczywiste może być że odmowa dostępu bo jednak program nie działa z prawami admina tak że spróbuj zrobić jak napisałem i napisz jakie tym razem komunikaty.

0

Teraz usuwa plik bez problemu tylko podczas zmiany nazwy występuje błąd. Raz Nie można utworzyć pliku, który już istnieje a innym razem Proces nie może uzyskać dostępu do pliku, ponieważ jest on używany przez inny proces

0

Jak usuwa to jak plik istnieje? A używany raczej nie może być skoro czekałeś na zakończenie procesu no chyba że program uruchomiłeś dwukrotnie? Nie rozumiem wklej może cały fragment kodu co to porobiłeś bo może gdzieś coś jest źle.

0

Mam plik program.exe który jest aktualizowany. Za pomocą programu update.exe pobieram z http przy użyciu komponentu Indy Http Client nową wersję programu. Program update musi usunąć plik program.exe (co robi poprawnie) i zmienić nazwę pobranej nowej wersji na nazwę program.exe (i tu zaczynają się problemy).
Oto kod aplikacji update.exe:

procedure update();
var
  hWnd: THandle;
  dwProcessID, hProcess: Cardinal;
  i : integer;
begin
  hWnd:= FindWindow(nil, PChar(ParamStr(3));
  PostMessage(hWnd, WM_CLOSE, 0, 0);
  GetWindowThreadProcessID(hWnd, @dwProcessID);
  hProcess:= OpenProcess(SYNCHRONIZE, True, dwProcessID);
  while WaitForSingleObject(hProcess, 100) = WAIT_TIMEOUT do
    Application.ProcessMessages;

  CloseHandle(hProcess);
  i := 0;
  repeat
      Application.ProcessMessages;
      Sleep(200);
      Inc(i);
  until DeleteFile(patch + ParamStr(2)) or (i > 20);
  i := 0;
  repeat
      Application.ProcessMessages;
      Sleep(200);
      Inc(i);
  until  RenameFile(PChar(patch + ParamStr(1)), PChar(patch + ParamStr(2))) or (i > 20);

  ShowMessage(SysErrorMessage(GetLastError));
end;

procedure TForm1.Timer1Timer(Sender: TObject);
var
dlfile:Tfilestream;
begin
Timer1.Enabled := false;
idhttp1.Request.UserAgent := 'Mozilla/4.0, Indy Library (Windows; en-US)';
dlfile:=tfilestream.create(ExtractFilePath(Application.ExeName) + ParamStr(1), fmcreate);
idhttp1.Get('http://10.10.4.12/' + ParamStr(1),dlfile);
dlfile.Free;
idhttp1.Free;
end;

procedure TForm1.IdHTTP1Work(Sender: TObject; AWorkMode: TWorkMode;
  const AWorkCount: Integer);
var
  Http: TIdHTTP;
  ContentLength: Int64;
  Percent: Integer;
begin
  ContentLength := Http.Response.ContentLength;

    Percent := 100*AWorkCount div ContentLength;
    ProgressBar1.Position := Percent;
    if Percent = 100 then
    begin
        Label1.Caption := 'Aktualizacja programu...';
        update();
    end;
end;

procedure TForm1.FormShow(Sender: TObject);
begin
if ParamStr(1) = '' then
    Application.Terminate;

patch := ExtractFilePath(ParamStr(0));
if not directoryexists(patch+'tmp') then MkDir(PChar(patch+'tmp')); 
Timer1.Enabled := True;
end;
0

Człowieku przecież wtedy (w zdarzeniu IdHTTP1Work) nowy plik nie jest jeszcze zamknięty dawno temu (chyba w pierwszym moim poscie) pisałem aby do tego nie wykorzystywać zdarzenia tylko normalnie po GET a właściwie nawet po zamknięciu pliku (dlfile.Free;) całe update robisz.

EDIT// a ta druga pętla ze sleep chyba teraz nie potrzebna wystarczy samo DeleteFile i powinno zadziałać (od czekania na zamknięcie programu masz tą pętle z WaitForSingleObject).

0

Poradziłem sobie ciut inaczej. W updaterze generuję sobie plik bat który wykona wszystko.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1