Prośba o poradę (książka, środowisko, kompilator...)

6

Witam serdecznie,

Planuję nauczyć moją 8-letnią córkę Pascala (Basica już zna), ale sam programowałem ostatnio za czasów Turbo Pascala 5.5, a więc nie wiem kompletnie, jak się do tego zabrać (córka pracuje obecnie na Windowsie 8, na widok którego ja zgrzytam zębami...). Prosiłbym o sugestie w kwestii:

a) programów, które powinienem zainstalować (najlepiej by było, aby środowisko było jak najprostsze i jak najbliższe temu z klasycznego Turbo Pascala oraz aby kompilator umożliwiał generowanie plików wykonywalnych, które uruchomią się pod Windowsem) - najlepiej oczywiście darmowe
b) książki, którą mógłbym kupić - będę miał czas jedynie na to, aby wprowadzić córkę w podstawy. Chciałbym, aby miała książkę, z którą mogłaby sama pójść dalej.

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie sugestię. Pozdrawiam serdecznie,

Daimonion81

2

a) programów, które powinienem zainstalować (najlepiej by było, aby środowisko było jak najprostsze i jak najbliższe temu z klasycznego Turbo Pascala oraz aby kompilator umożliwiał generowanie plików wykonywalnych, które uruchomią się pod Windowsem) - najlepiej oczywiście darmowe

"Środowisko" wbudowane w kompilator FPC wygląda prawie identycznie jak to z TP7, programy kompiluje do plików wykonywalnych działających nie tylko na Windows i jest w pełni darmowe;

Co do książek to nie mogę napisać dużo, bo uczyłem się Pascala w technikum, a Object Pascala z książki @Adam Boduch - "Kompendium programisty" oraz oczywiście z materiałów dostępnych w sieci (także z tego forum); Może inni bardziej "oczytani" podpowiedzą coś więcej;


PS: Nie chcę nikogo urazić, ale żal mi Twojej córki... Ja w wieku 8 lat śmigałem całymi dniami za piłką z innymi dzieciakami...

1

Kompilator przypominający TP i będący aktualnym oraz darmowym - to polecam Free Pascal'a: http://www.freepascal.org/download.var - książki cięzko mi polecić. Starczyły by kusy z sieci, tylko musiał byś przejrzeć czy są pisane zrozumiale. Ale tak się zastanawiam, czy nie chcesz jakichś swoich niespełnionych ambicji zrealizować. Dziewczynka i ośmioletnia, to poza nauką podstawowych rzeczy w szkole według mnie czas na zabawę. Chyba, że sama poczuje iż nauka programowania sprawia jej przyjemność i ma dla niej sens. Nic na siłę. Chociaż z perspektywy czasu widząć, że (Obiektowy) Pascal jest banalny na start. To i może dziecko się go nauczy sprawnie, ale czy w takim wieku ogarnie się wszystkie niuanse i napisze super programy, raczej wątpie. Doświadczenie przyjdzie z wiekiem oraz lepszym rozumieniem zagadneń dotyczących szeroko rozumianej iformatyki oraz komputerów.

EDIT: @furious programming wspomniał o książce, którą napisał @Adam Boduch. Jest też na 4p dostępne kompendium jego autorstwa. Jednak bardziej pod kątem pisania pod Delphi - obiektowo. Musiał byś sprawdzić czy użyty język nie jest zbyt fachowy. Cięzko mi sobie wyobrazić dziecko pochłaniające fachową literaturę z jakichś przedmiotów i zagadnien na przykład ze studiów czy nawet liceum. A co dopiero programowanie.

0

Dziękuję bardzo. Co do dobrego momentu na naukę, to się w pełni zgadzam. Córka sama prosi mnie o naukę czegoś, co da jej trochę więcej możliwości niż basic (na razie ona pisze takie proste quasi-rpgi). Jest to dla niej zabawa, więc nie musicie się obawiać;-)

1

A no to spoko. W sumie cytując króla Juliana który powiększył jednego z pingwinów z Madagaskaru jakimś urządzeniem z rozmiarów miniaturowych do normalnych w jednym z odcinków tej bajki i powiedział tekst, który bardzo mnie rozbawił - coś w stylu "jak one szybko dorastają" - oczywiście świetnie podłożonym głosem przez Pana Jarosława Boberka. Może to i jakaś metoda. Idąc później do na przykład gimnazjum będzie znała już kilka języków programowania. W czasie kiedy jej rówieśnicy będą malować bzdety w paintcie lub uczyć się jak się wkleja tekst do Office'a ona będzie miała niezłe podstawy do tego aby może w przyszłości - jeżeli zechce - zostać dobrze opłacaną programistką w firmie o stabilnej pozycji, gdzie będzie miałą możliwośc rozwoju.

No i fajnie, że nie zapodajesz jej po śmiesznym bejziku, który kojarzy mi się osobiście z ZX Spectrum/Timexem, a pod Windowsami ze starymi czasami gdzie ludzie w wizaual bejziku klikali jakieś badziewne appki, ktore do działania wymagały 6838738 dllek, a debuggowanie tego w celu "poprawienia" od strony inżynierii wstecznej, to była wyższa szkoła jazdy - na przykład C++. Jak ja bym zobaczył w takim wieku C++ to bym się rozpłakał. A tak język prosty, zasady jasne, przypomina korespodencje z kimś po angielsku. Przy okazji wraz ze zdawaniem do kolejnych klas świetnie podszkoli sobie angielski.

No cóż, życzę córce powodzenia i oby poza zapałem mogła w przyszłości skorzystać z tej wiedzy głownie pod kątem zawodowym. Wiem, że jeszcze się wszystko zmieni i ciężko z takim wyprzedzniem coś planowac, ale mając opanowane takie dość nietypowe zdolności jak programowanie w czymkolwiek na współczesne systemy, może jej gwarantować niezły start w karierze zawodowej. Zdażają się przecież i programistki.

Może w przyszłosci będzie robiła tutoriale video i uczyła innych. I to nie coś takiego jak to: co według mnie i @furious programming ale pewnie nie tylko nas, że filmik jest przykładem iż Internet przyjmie - jak papier - wszystko, ale po co go zaśmiecać takiej nieokreślenie niskiej jakości contentem, który człowiek znajduje szukając materiałow o RE po polsku. Ok, kończę mój wywód, życząć Twojej córce wytrwałości i szybkiego opanowania wielu języków, oby przełożyło się to na fajne życie w przyszłości.

Bo kto wie, może tak jej się spodoba, że będzie w stanie związać z tym swoją przyszłą kariere zawodową i będziesz z Niej bardzo dumny. Chociaż pewnie i tak jesteś już teraz, mało która dziewczynka w takim wieku zna chcociaż podstawowy Basica / Pascala czy jakiego kolwiek języka programowania. A tak się mi przynajmniej wydaje.

0

Ucz angielskiego (technicznego), bo bez tego będzie bardzo ciężko.

0

Tak, angielski jest również ważny. A zapoznawanie się z nim i nauka od najmłodszych lat, gdy mózg dziecka potrafi na ogół świetnie absorboweć wiedzę jest wskazana. Btw, trochę lekki offtopic. Pokazałem jakie gimbusy śmieci wrzucają na YT. A tutaj intro które zakodował 16 latek: http://pouet.net/prod.php?which=1223 - niestety działa raczej tylko pod XP z tego co sprawdzałem na VM. Ludzie na pouetcie jadą że muzyka im się nie podoba, mi osobiście pasowała. Może i były w historii demosceny intra/dema czy cokolwiek w innych kategoriach o wiele lepiej wykonane zarówo przed wydaniem tego, jak i później. Ale mi się osobiście podoba - proste i klimatyczne. Może i wstyd się przyznac, ale coś tak małych rozmiarów nawet po spakowaniu nie zakodował bym w wieku 16 lat, a nawet i teraz, bo nie posiadam wiedzy na ten temat.

0

Też zaczynałem w wieku 8 lat od BASIC'a jeszcze na interpreterze dołączonym do systemu DOS 6.22 czytając dokumentację techniczną i za każdym razem latając do rodzicielki jak nie rozumiałem jakiegoś słowa :P.
W końcu mama się wkurzyła i kupiła mi książkę "Turbo Pascal i Delphi dla dzieci od 8 do 88 lat" Wydawnictwo Mikom (http://merlin.pl/Turbo-Pascal-i-Delphi-dla-dzieci-od-8-do-88-lat_Hans-Georg-Schumann/browse/product/1,315626.html). Książka jest napisana naprawdę przystępnym językiem i Twoja córka powinna go bez problemu zrozumieć (wiem bo sam korzystałem).
Problem będziesz miał tylko by odpalić TP7 na Win8 ale możesz go rozwiązać poprzez instalację DosBoxa (http://www.dosbox.com/) i wyjaśnieniu córce jak go używać.
Możesz też zainstalować FPC tak jak inni wyżej pisali ale jeśli się zdecydujesz kupić w/w książkę to do FPC będziesz musiał przekompilować parę unitów by córka mogła przerobić książkę (chyba że ktoś napisze jak używać unitów z TP7 w FPC). Ewentualnie jak mi na pw wyślesz swój adres i pokryjesz koszty przesyłki to oddam Ci złoma co u mnie stoi trupek taki ale do nauki TP7 wystarczy :) XP na nim zainstalujesz i już nie będziesz miał problemów z odpaleniem TP7.

0
babubabu napisał(a)

Możesz też zainstalować FPC tak jak inni wyżej pisali ale jeśli się zdecydujesz kupić w/w książkę to do FPC będziesz musiał przekompilować parę unitów by córka mogła przerobić książkę (chyba że ktoś napisze jak używać unitów z TP7 w FPC).

Nie trzeba nic przekompilowywać - kod spod TP7 jest prawie[#]_ w 100% zgodny z tym z FPC; Dodatkowo jest bardzo bogata dokumentacja w sieci;

.. [#] prawie - jedyne co wiem, że są po części inne to dyrektywy kompilatora.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1