Problem z wyszukiwaniem wzorca w tekście

0

Witam, jestem w trakcie pisania programu, który wczytuje plik .pas, szuka ile razy zostały w nim użyte funkcje, procedury, zmienne itp i wypisuje je jako wynik. Aktualnie mam problem z wyszukiwaniem wzorca w danym pliku .pas. Stworzyłem sobie przykładowych 5 linijek tekstu, zapisałem je z pliku .pas do tablicy string i niestety od 2 godzin męczę się gdyż mój program niestety ciągle wypisuje, że dany wzorzec nie występuję. Prosiłbym o sprawdzenie kodu i ewentualne wskazówki co poprawić / co inaczej zrobić bo ciężko mi to idzie :(

 program Statystyka;

uses
crt;

var
  tekst, wzorzec: string;
  i, j, poczatek, rozmiar_pliku : integer;
  tosamo: boolean;
  plik : text;
  tablica_string : array[0..1000] of string;
  dl_wzorca, dl_tab : byte;

procedure szukaj;      // wyszukiwanie wzorca w lini
begin
  for i:=1 to length(tablica_string) do

      if tablica_string[i]=wzorzec[1] then
      begin
           poczatek:=i;
           for j:=1 to length(wzorzec) do
               if tablica_string[i+j-1]=wzorzec[j] then  tosamo:=true else tosamo:=false;
      end;
end;

procedure wczytywanie;
begin
    i := 0;
    assign(plik, 'plik.pas');
    reset(plik);
    while not eof(plik) do
      begin
        inc(i);
        readln(plik, tablica_string[i]);

      end;
    rozmiar_pliku := i;
    close(plik);
end;

begin
  clrscr;
  randomize;

  wczytywanie;

  write('Podaj wzorzec: '); readln(wzorzec);

  dl_wzorca := length(wzorzec);
  dl_tab := length(tablica_string[1]);
  writeln('Dlugosc slowa wzorcowego wynosi: ',dl_wzorca);
  writeln('Dlugosc 1 komorki tablicy wynosi: ',dl_tab);

  for i:=1 to dl_wzorca do
  writeln('   ', wzorzec[i]);

  for i:=1 to rozmiar_pliku do
      begin
           szukaj;
      end;

  tosamo:=false;

  writeln('Rozmiar pliku: ', rozmiar_pliku);
  writeln();
 { for i:=1 to rozmiar_pliku do
      begin                                // wypisanie kolejnych linii tekstu
          writeln(tablica_string[i]);
      end;  }
  writeln();

  if tosamo then
  begin

       writeln('Wystepuje od pozycji ', poczatek, ' do pozycji ', poczatek+length(wzorzec)-1);

       for i:=1 to length(wzorzec) do
       begin

            write('s[', i+poczatek-1 , ']=');
            if wzorzec[i]=chr(32) then write('spacja') else write(wzorzec[i]);
            writeln;

       end;
  end
  else writeln('Nie wystepuje');

  readln;
end.
0

Nie wiem czy się przyda.. ale o Pos słyszał?

0

Funkcja Pos mi tu zabardzo nie pomoże bo potrzebuję, żeby przy jednym przeszukaniu tego pliku .pas znalazł Od razu np. wszystkie funkcje, przy drugim przeszukaniu wszystkie zmienne itd.

0

Nie myślisz.

var
  LastPos, I: Integer;
begin
  LastPos := Pos(wzorzec, tekst);
  while (LastPos > 0) do
    begin
      Writeln(LastPos);
      LastPos := PosEx(wzorzec, tekst, LastPos); 
    end;
end;

Napisanie tego kodu zajęło mi.. nie wiem, 1-2 minuty? a jest krótszy jakieś 5 razy.

Fajnym sposobem na program (przed samym implementowaniem) jest ułożenie sobie jakiejś listy kroków. Nie ważne czy w myślach, na kartce czy gdzieś.

0

Listę kroków mam mniej więcej ułożoną, teraz staram się ją po kolei realizować, a co do kodu to kompilator mi wypisuje, że tej funkcji PosEx nie ma zadeklarowanej... Więc domyślam się, że jej w pascalu nie ma.

EDIT: Ok funkcja jest w tej bibliotece, ale podany kod działa w nieskończoność, w sensie wypisuje mi cyfrę 5 w kółko.

0

Jeżeli program nie musi być w konsoli i możesz posiłkować się VĆL, to polecam moduł do wyrażeń regularnych TRegExp http://regexpstudio.com/TRegExpr/TRegExpr.html - w archiwum z programem jest dokumentacja oraz przykłady użycia.

0

Pomyliłem się, zamiast

LastPos := PosEx(wzorzec, tekst, LastPos); 

powinno być

LastPos := PosEx(wzorzec, tekst, LastPos + 1); 
0

A jakbym chciał przypisać do zmiennych (bądź tablicy w sumie najlepiej) kolejne numery początku wystąpienia wzorca to jak to mam zrobić??

0

Zapisuj sobie LastPos.

0

No tylko jak chce to zapisywać w obrębie tej pętli while do tablicy z indeksem "i", żeby w zależności od tego ile razy wystąpi wzorzec tyle komórek tablicy kolejno zapisało, to nie wiem gdzie mam inkrementować ten indeks "i" żeby poprawnie działało, zera mi zapisuje ciągle do tej tablicy.

0

Zamiast WriteLn wstawiasz dodanie do tablicy oraz inkrementacje licznika.

0

Napotkałem pewien problem, jak wspomniałem mój program wyszukuje ile razy w danym pliku .pas zostały użyte funkcje, procedury, zmienne i stałe, i wypisuje je. Ze zmiennymi i stałymi sobie poradziłem (analogicznie) i program je wypisuje, lecz nie wiem jak wypisać procedury i funkcje. Kończą się one słowem kluczowym "end;" ale nie mogę dać tego jako warunek bo wewnątrz procedur / funkcji mogą zostać użyte pętle kończące się własnie tym "end;" i wtedy jest problem. Poniżej podaję kod z działającym wyszukiwaniem zmiennych i prosiłbym o wskazówki jak to zrobić z funkcjami i procedurami.

 program Statystyka;

uses
crt, StrUtils;

var
  wzorzec: string;
  rozmiar_pliku, a : integer;
  plik : text;    // plik.pas wczytywany do programu
  tablica_string : array[0..1000] of string;    // tablica stringów zawierająca kolejne linie tekstu z pliku .pas
  dl_wzorca, dl_tab1, dl_tab2, dl_tab3 : byte;
  nr_linii : array[0..100] of integer;

procedure wczytywanie;     // wczytywanie kolejnych linijek tekstu z pliku plik.pas do tablicy stringów: 1 linia = 1 komórka
var
  i : integer;
begin
    i := 0;
    assign(plik, 'plik.pas');
    reset(plik);
    while not eof(plik) do
      begin
        inc(i);
        readln(plik, tablica_string[i]);

      end;
    rozmiar_pliku := i;    // tyle ile linii w danym pliku taki jego rozmiar
    close(plik);
end;

procedure szukanie_zmiennych;
var
   z, i, j, k, LastPos : integer;  // LastPos przechowuje numer pozycji, w ktorym wystepuje wzorzec w danej linii (stringu)
   nr_pozycji_wzorca : array[0..100] of integer;
   wzorzec : string;
   slowo_klucz : array[1..3] of string;
   koniec : array[1..3] of shortint;
begin
     wzorzec := ('var');
     z := 1;
     for i := 1 to rozmiar_pliku do        // od 1 do ilosci linii
     begin                                                  // Pos(wzor, szukany_tekst)
          LastPos := Pos(wzorzec, tablica_string[i]);    // do LastPos zapisuje pierwsze miejsce wystapienia wzorca w danej linii
          while (LastPos > 0) do        // dopoki plik sie nie skonczy
          begin
               nr_pozycji_wzorca[z] := LastPos;      // zapisanie do tablicy kolejnych numerow w stringu wystapienia wzorca
               nr_linii[z] := i;
               writeln('linia nr: ',i);    // wypisanie aktualnej linii w ktorej jest wzorzec
               inc(z);

               j := i;          // zmienna pomocnicza j do poniższej pętli repeat

               slowo_klucz[1] := ('procedure');
               slowo_klucz[2] := ('function');        // slowa kluczowe ktore wystepuja po deklaracjach zmiennych w programach,
               slowo_klucz[3] := ('begin');
               repeat
                     k := 1;        // zmienna do petli
                     repeat
                           koniec[k] := Pos(slowo_klucz[k], tablica_string[j]);     // do tablicy koniec[1,2,3] wpisywane sa pozycje znalezienia slowa kluczowego
                           inc(k);                               // jezeli nie znajdzie, to jest wpisane 0
                     until(k > 3);          // bo 3 slowa kluczowe

                     if koniec[1] = 0 then
                     if koniec[2] = 0 then            // jezeli nie znaleziono slowa klucz to wypisuje kolejna zmienna
                     if koniec[3] = 0 then
                        begin
                             writeln(tablica_string[j]);    // wypisanie linii ze zmienna
                             inc(j);                        // przejscie do kolejnej linii
                        end;
               until((koniec[1] <> 0) or (koniec[2] <> 0) or (koniec[3] <> 0));   // petla dziala do znalezienia slowa kluczowego, wtedy wiadomo, że
               writeln();                                                         // deklaracje zmiennych się skończyly

            // writeln(LastPos);    // wypisanie pozycji w stringu na ktorej zaczyna sie wzorzec
               LastPos := PosEx(wzorzec, tablica_string[i], LastPos + 1);    // do LastPos przypisuje sie kolejny numer w ktorym znaleziono wzorzec
          end;                                           
     end;
end;

begin

wczytywanie;  // wczytanie linii tekstu do tablicy              

szukanie_zmiennych;

readln;
end.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1