Pozycjonowanie tekstu w Rave Report

0

Cześć!

Tworzę sobie raporcik w Rave Reports, np:

procedure TraportForm.RvSystemPrint(Sender: TObject);
var
  raport: TBaseReport;
begin
  raport:=Sender as TBaseReport;
  raport.PrintXY(1, 1, 'Trele fele');
end;  

Współrzędne (1,1) określają punkt zaczepienia drukowanego tekstu, ale w Rave Reports jest nim lewy dolny róg obszaru nadruku, a ja bym chciał, żeby to był lewy górny róg (tak jak jest np. dla Edit-a lub Label-a położonego na formatce). Czy jest jakieś property w Rave Report, żeby można było zmienić ten punkt odniesienia?
Wiem, wiem...można dodać do współrzędnej Y wysokość fonta tekstu, ale może da się tego uniknąć?

0

Nie wiem w czym jest problem bo u mnie ten napis drukuje się w lewym górnym rogu a nie dolnym, może masz jakąś dziwną orientację papieru ustawianą :)

0
Decho napisał(a)

Nie wiem w czym jest problem bo u mnie ten napis drukuje się w lewym górnym rogu a nie dolnym, może masz jakąś dziwną orientację papieru ustawianą :)

Nie skumałeś pytania (może nie wyraziłem się precyzyjnie). Nie chodziło o róg strony, a o róg obszaru nadruku tekstu, tzn. dla etykiet, edit-ów itp. współrzędne pozycji są określane względem punktu A tekstu, a Rave Reports napisy pozycjonuje względem punktu B.

A* * *
* * ***
** *** * ****
* * * * * * * *
B* * *** * * ****
*
*

Oznacza to, że jeśli np. etykiecie dasz współrzędną (0,0) to punkt A znajdzie się w lewym górnym rogu obszaru klientowskiego formatki (cała etykieta będzie widoczna), natomiast w Rave Reports to punkt B znajdzie się w lewym górnym rogu drukowanej strony, co spowoduje, że tekst będzie prawie niewidoczny (napis będzie umieszczony tak jakby tuż nad górną krawędzią strony, widać tylko fragmenty takich liter jak p, g, j, q, y).

Problem już nieaktualny, bo jak wspomniałem wcześniej, do współrzędnej Y komponentu z formatki (po odpowiednim przeskalowaniu) dodaję wysokość drukowanego fonta i mam to co chciałem.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1