Uzyskanie większego zakresu zmiennej

0

Witam, otóż zastanawia mnie czy jest możliwość uzyskania typu zmiennej w pascalu (dla liczb całkowitych) o zakresie większym od int64. Jeśli tak, to w jaki sposób to zrobić i czy istnieje jakieś z góry narzucone ograniczenie którego już nie da się przekroczyć. Starałem się szukać odpowiedzi na moje pytanie już na różnych stronach, ale niestety nie udało mi się odnaleźć informacji która w jasny sposób by to tłumaczyła. Z góry dziękuję za pomoc :)

0

Taki kod pod FPC:

program test;

uses
  Windows;

begin
  Writeln(High(Int64));
  Readln;
end.

Pokazuje
9223372036854775807
Po co Tobie jeszcze większa liczba? Bo kiedyś widziałem jakiś moduł do dużych liczb, nie pamiętam jego nazwy, ale tam chyba liczba była reprezentowana za pomocą specjalnej tablicy. Może ktoś jeszcze coś Tobie doradzi, ale wydaje mi się, że taki typ jak Int64 powinien wystarczać. Bo i jakaś sensowana pętla od 0 do High(Int64) będzie trwała wieki, a i dla rozmiarów plików wystarczy. Ale pewnie są jakieś zastosowania gdzie będzie to potrzebne, tylko mi jako ignorantowi oraz beztalenciu matematycznemu ciężko to sobie wyobrazić.
EDIT: znalazłem takie coś http://read.pudn.com/downloads188/sourcecode/crypt/882460/BigDigits.pas__.htm ale było chyba jeszcze coś innego, o ile pamiętam - pogoogluj.

0

google + bigint

0

Taka zmienna miałaby pomieścić liczby rzędu np. 2^333.

Wpisywałem w google "bigint", ale nic konkretnego nie uzyskałem.

0

Musicie mi wybaczyć, ponieważ nie jestem w żaden sposób zaawansowanym programistą. Co do pliku bigint.pas, hmm, no cóż, może nie rozumiem tego do końca, ale zdaje się, że jest to możliwe do użycia w Delphi, natomiast mnie interesuje konkretnie Pascal, no ale nic, dzięki za pomoc :)

0

a może powiesz do czego ci to potrzebne
http://www.submanifold.be/triade/GInt/bin/GInt.zip

0

Myślałem, że jest mi to potrzebne do pewnego zadania konkursowego, ale wydaje mi się, że znalazłem już inne rozwiązania tego problemu, bez konieczności rezerwowania komórki o tak dużym zakresie. Dziękuję za wszelką pomoc jaka została mi tu udzielona ;)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1