Hipotetyczna sytuacja - oferty pracy

0

Witam,
Powiedzmy że mamy taką sytuację: biorę udział w rekrutacji do dwóch firm: A i B. W firmie A dostaje odpowiedź dosyć szybko z wynagrodzeniem 7k brutto. Stwierdzam że to jest w miare OK i podpisuje umowę na czas 6 miesięcy.
W drugiej firmie dostaje odpowiedź później ale na powiedzmy 10k brutto co jest dużo większą kwotą. Czy mogę w jakiś sposób anulować umowę z firmą A, żeby podpisać umowę z firmą B? Jakie konsekwencje mi grożą za zerwanie umowy z firmą A (i czy w ogóle mogę ją zerwać).

Pytam się bo przymierzam się do szukania pracy i chcę ustalić mój mode of operation, tzn. czy ryzykować i czekać aż pracodawca da odpowiedź z firmy B w której wiem z pewnych źródeł, że praca jest lepiej płatna czy nie ryzykować i przyjąć od razu oferte z firmy A?

0

forumprawne.org tam się na tym znają.

0

Nie, oczywiscie, ze nie mozna zerwac umowy o prace. Jestesmy niewolnikami i tylko szczescie moze zwolnic pracownika z obowiazku, np. upadek firmy :P </koniec ironii>
Mozesz zerwac umowe o prace z zachowaniem okresu wypowiedzenia: do pol roku 2 tygodnie, do 3 lat miesiac, powyzej 3 miesiace. Tylko sie zastanow jak to bedzie wygladalo u Ciebie w cv -> miesiac czy 2 tygodnie pracy i sie zmywasz? :P

0

Jeżeli podpiszesz umowę o pracę to w ciągu 6 miesięcy od chwili zatrudnienia masz 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. Gdy dostaniesz lepszą ofertę to składasz wymówienie i dwa tygodnie od końca tygodnia w którym złożyłeś wymówienie jesteś wolny. Jedyną rzeczą, która może uniemożliwić podjęcie pracy w innej firmie to klauzula w umowie zabraniająca podjęcia pracy u konkurencji lub kontrahentów firmy. Taka klauzula może się pojawić w umowie jedynie w ściśle określonych przypadkach określonych przez KP, poza tym pracodawca musi w takim wypadku wypłacać co miesięczne odszkodowanie (25% ostatniej pensji), więc przeciętny pracownik z pewnością nie dostanie umowy z taką klauzulą.

Jeżeli podpiszesz umowę cywilną lub firma-firma to sposób rozwiązania umowy nie jest już ograniczony przepisami KP i będziesz musiał sobie wynegocjować dogodny sposób rozwiązania umowy.

@johny_bravo - daj spokój z tym "jak to będzie wyglądać w CV"... Jeżeli dostanie lepszą ofertę (nie chodzi tu tylko o kasę) to tylko frajer by zrezygnował z okazji. Poza tym w CV w ogóle o tym nie musisz wspominać, ponieważ to nie jest żaden dokument i nie masz obowiązku wspominać o pracy, która ze względu na krótki okres była tylko epizodem. Krótki okres pracy u innego pracodawcy w takim wypadku "wyda się" dopiero przy składaniu xero świadectw pracy w kadrach, ponieważ tu już istnieje obowiązek złożenia wszystkich świadectw pracy.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1