D7/SQL Podział tabeli na mniejsze

0

Witam

Przymierzam się do pisania programu, w którym będzie baza SQL/FB na IBX-ach.
Będzie posiadała tabelę z 15 kolumnami. Przewiduję w tej tabeli ok 10 tys. rekordów.

Czy nie za dużo jest tych kolumn? Czy da się podzielić tą tabelę na 3 mniejsze, a potem powiązywać je przy operacjach (dodaj, usuń, edytuj)?

Kolumny tabeli:
ID_K
NAZWISKO
IMIE
PESEL
ADRES

KATEGORIA
CENA
ZALEGLOSCI
TERM_PLATNOSCI
OPIS

DATA_ROZP
DATA_KONCA
NAUCZYCIEL
TYP_MIKROSKOPU
IL_WYKLADOW

Jak wy tworzycie podobne programy?
Dzięki za sugestie. :-)

0

Moim zdaniem może być jak jest.

0

OK, to następne pytanie: czy przy takiej ilości kolumn, posiadając np. 4000 rekordów, nie będzie zamulania bazy?
Nigdy nie doszedłem do takiej ilości na dodatek z tyloma kolumnami, więc nie wiem jak to wszystko będzie się zachowywać przy operacjach. :-)

0

4k rekordow to nie jest duzo nie powinno byc problemu :)

0

Jest wiele baz które mają miliony rekordów. Cztery tysiące to niedużo.

0

dokladnie powinno byc ok ja mam baze mssql ktora ma ze 2 razy wiecej kolumn w tabeli i ok 30000 rekordów i daje rade.
przy wiekszej ilosci po prostu musisz tylko optymalizowac pobieranie danych zeby nie wyciagac na pale wszystkiego jesli nie jest ci to potrzebne

0

Mam jednego Inserta gdzie muszę uzupełnić wszystko za jednym zamachem, ale to robię raz na jakiś czas.
Potem już robię Selecty i Update'y tylko na kilku kolumnach zależnie od wyboru funkcjonalności w programie. :-)

Mam problem jeszcze jeden, ale to w innym programie:
Mam 8 editów. Od 1 do 4 to są raty, a od 5 do 8 to daty w których zostały raty wpłacone.

Od 1 do 4 edity mają obsługę OnExit, w których wklepują się daty wpłaty.
Czyli jak wyjdę z Edit1 to w Edit5 wklepuje się dzisiejsza data itd. itd.

Problem:
Gdy robię edycję rekordu chciałbym aby daty już zapisane były całe czas te same gdy użytkownik zrobi OnExit z Edita z ratą, bo jak obsłuży te zdarzenie to przy zapisie edycji zapisze mi się nowa data przy racie, a to już będzie fałsz.

Jak to rozwiązać? A może jest jakiś inny sposób do dodawania daty przy ratach? :-)
Myślałem, aby ten OnExit 1-4 Edita usunąć i jakoś inaczej to obsługiwać.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1