Automatyczne aktualizacje dla własnej aplikacji

0

Natrafiłem na dziwny problem. Początkowo wydawał się prosty, ale...

Piszę aplikację bazodanową. Niestety na każdej maszynie klienta muszę instalować *.exe i kilka *.dll (klient firebirda). Żeby nie musieć 3x w tygodniu latać po 6x kompach chciałem zrobić automatyczne aktualizacje. Problem wydawał się prosty:

1). Timer co X minut sprawdza na dysku sieciowym czy jest plik *.exe w określonej lokacji. Jeżeli tak to sprawdza wersję.
2). Jeżeli wersja jest wyższa niż aktualna to...
*Zamknij aplikację
*Skopiuj plik ze źródła do celu (kopiowanie z nadpisaniem bez pytania)
*Odpal aplikację

I właśnie punkt 2 mi nie działa. Oto kod:

begin
  Application.Terminate();
  CopyFile('d:\buildspec.exe', 'D:\BDS2006\Projects\Spec database\BuildSpec.exe', false);
  ShellExecute(0, nil, PChar(ParamStr(0)), '', '', SW_SHOWNORMAL)
end;

Niestety taki kod ni ch** nie działa (znaczy się wykonuje się ale bez jakiegokolwiek efektu) a ja nie potrafię sensownie googli zapytać.

Pomocy, czy macie pomysł jak przeładować aplikację z podmianką pliku exce na nowszy?

0

Możesz generować skrypt (np.: bat), który uruchamiasz i zaraz po tym zamykasz swój program, który ten skrypt wywołał.
Dalej skrypt ma za zadanie skopiować i sprawdzać, czy skopiowanie już się udało - w innym razie wyjdzie błąd bo nie można uruchomić programu który jest jeszcze nie pełny na dysku.
Na końcu uruchamiasz program, skrypt kończy działanie, a twój program kasuje skrypt.

Jeśli nie chcesz się bawić w skrypty, może zrobić mały programik w konsoli bez zbędnych okien, który będzie wykonywał całą procedurę aktualizacji.

0

Application.Terminate nie zamyka aplikacji a inicjuje zamykanie aplikacji. No i.. oczywista wydawaloby sie sprawa - inicjujesz zamykanie aplikacji a potem w niej chcesz wykonac operacje nadpisania samej siebie? Poki aplikacja dziala to sie nie nadpisze, a jak nie dziala to nie wykona kopiowania (i tez sie nie nadpisze) :/

Proponowalbym stworzyc oddzielny programik B, ktory stawia mutex, uruchamia sie tylko w jednej instancji, zamyka wszystkie istniejace kopie programu A (i czeka az sie zamkna albo na timeout, kiedy to wyrzuca komunikat). Kazda kopia A sprawdza mutex, by nie uruchomic sie, gdy B czeka na pozamykanie. Gdy wszystkie A sa zamkniete, B nadpisuje pliki A i zwalnia mutex.

Skrypt moze byc prostym rozwiazaniem, ale jesli program pozwala na wiele instacji, to latwo zablokowac aktualizacje.

0

Albo inaczej podejść:
Program który ładuje i zwalnia dll'a w której jest to co teraz masz w programie, wtedy bez wyłączania program wejdzie w stan wstrzymana czy coś takiego, zwolni dll'a, podmieni na nowy, załaduje i jedzie dalej

1

Opi, Szczawik fajne opcje. Program póki co pozwala na wiele instancji ale to nie problem z dokodowaniem mutexa i odpalenie skryptu. Szczawik, Twój pomysł brzmi apetycznie zobaczę jak z kodowaniem tego. Jak polegnę to pójdzie opcja Opi. Dzięki za pomoc. Jak się uda to dokleję kod robiący to coś.

PTwr projekt zbyt zaawansowany abym się chciał pokusić na taką modyfikację struktury kodu.

Poszło:

1). Do głównej aplikacji dodałem opcje odpalania się tylko w 1 instancji. Stary dobry mutex

// plik *.dpr
  CreateMutex(nil, false, PChar('{MUTEX FIRE SHEET GUID}'));
  if GetLastError() = 0 then
  begin
    Application.Initialize;
    Application.CreateForm(TDM, DM);
    (...)
    Application.CreateForm(TDownloadForm, DownloadForm);
    Application.Run;
  end;
  1. Stworzyłem aplikację czekającą na zamknięcie aplikacji głównej. Timer sprawdza co 1s czy aplikacja się zakończyła. Sprawdzanie za pomocą FindWindow()

  2. Aplikacja główna odpala programik do kopiowania pliku ze źródła do celu. Program dostaje dwa parametry. Ważne aby użyć do ich przekazania krótkich nazw plików (wersja 8.3). Jeżeli ścieżka ma spacje to delphi rozbije to na kolejne parametry

// rozpoczecie aktualizacji
procedure TMainForm.btDownloadClick(Sender: TObject);
begin
  if DownloadForm.ShowModal() = mrOk then
  begin
   // aktualną wersję trzymam sobie w pliku *.ini. Rozwiązanie nie ważne - działa ;-)
    Config.Ini.WriteInteger('VERSION', 'MajorVersion', Major);
    Config.Ini.WriteInteger('VERSION', 'MinorVersion', Minor);
   
    // Tu mi sporo zeszło właśnie na te nazwy plików. Jak podałem ścieżki dostępowe to miałem
    // ParamCount = 7 zamiast 2
    // Odpala aktualizator - on czeka na zamknięcie głównej aplikacji
    ShellExecute(0, nil, 'Download.exe', PChar(Format('%s %s',
      [ExtractShortPathName(Config.cDownload.DowloadPath)+DownloadFile,
       ExtractShortPathName(ExtractFilePath(Application.ExeName))+'FireSheet.exe'])),
      '', SW_SHOWNORMAL);
    // Kończenie
    Application.Terminate();
  end;
end;
  1. Kod aktualizatora
procedure TDownloadForm.TimerTimer(Sender: TObject);
var
  i :Integer;
begin
  // co 1s sprawdza istnienie okna
  h_wnd := FindWindow('TMainForm', 'MainForm');
  
  // jeżeli go nie ma to znaczy, że aplikacja zamknieta
  if h_wnd = 0 then
  begin
    Timer.Enabled := false;
    // mały wodotrysk dla usera ;-)
    for i := 0 to pbCopyFile.Max do
    begin
      pbCopyFile.Position := i;
      Sleep(20);
    end;
    try
      // podmianka plików
      CopyFile(PChar(ParamStr(1)), PChar(ParamStr(2)), false);
    except
      ShowMessage('Aktualizacja nie powodla się');
    end;
    // Ponowne odpalenie głównej aplikacji
    ShellExecute(DownloadForm.Handle, nil, 'FireSheet.exe', '', '', SW_SHOWNORMAL);
    // Zamknięcie aktualizatora
    Application.Terminate();
  end;
end;
  1. Fragment pliku *.ini
[DOWNLOAD]
DownloadPath="D:\"

[VERSION]
MajorVersion=3
MinorVersion=7
  1. Jak aplikacja główna sprawdza czy są aktualizacje:
procedure TMainForm.TimerTimer(Sender: TObject);
var
  sRec         :TSearchRec;
begin
  // w folderze zawsze będzie jeden plik *.exe o budowie XXYY.exe gdzie XX to major a YY to minor
  // 0307.exe
  // oraz plik info.txt aby user widział co było dodane
  if FindFirst(Config.cDownload.DowloadPath+'*.exe', faAnyFile, sRec) = 0 then
  begin
    DownloadFile := sRec.Name;
    // pobranie wersji do porównania
    Major := StrToIntDef(Copy(DownloadFile, 1, 2), 3);
    Minor := StrToIntDef(Copy(DownLoadFile, 3, 2), 0);

    // jeżeli aktualizacja jest nowsza niż obecny plik
    if Major >= Config.cVersion.Major then
    begin
      if Minor > Config.cVersion.Minor then
      begin
        btDownload.Visible := true;
      end;
    end else
  end else
  begin
    btDownload.Visible := false;
  end;
  FindClose(sRec);
end;

Dzięki chłopaki za podsunięcie rozwiązania. Właśnie dlatego uwielbiam to forum :-) . Zawsze można liczyć na ciekawe pomysły. Bardzo fajnie powstają tutaj burze mózgów.

0

Oleksy_Adam
Żeby każdy forumowicz robił tak jak Ty to byłoby super.

  1. Mam problem, pytam na forum.
  2. Dostaję różne podpowiedzi.
  3. Przedstawiam na forum moje rozwiązanie problemu.
0

Ad 3. Jesli chcesz sciezke ze spacjami przekazac jako parametr, zamknij ja w cydzyslow (tak czy siak mozesz uzyc cudzyslowu, nawet jak nie ma spacji):
program.exe "c:\program files\plik1" "c:\documents and settings\plik2"

0

Ja to rozwiązałem inaczej.

Otóż, napisałem aplikację, która jest swoistym updaterem.
Wrzucam na serwer ftp plik ini, a także wszystkie inne potrzebne pliki.

Aplikacja uruchamia updatera, który łączy się z serwerem i odczytuje plik ini.
Plik ini zawiera wszystkie potrzebne informacje, tzn:
wersja

sekcja bazodanowa

  • zawiera pliki skryptów, jakie należy zapuścić w bazie

sekcja z innymi plikami

  • zawiera listę wszystkich innych potrzebnych plików

sekcja uruchomieniowa

  • zawiera nazwy plików z sekcji z innymi plikami, które muszą zostać uruchomione

sekcja "usuwająca"

  • zawiera nazwy plików, które należy usunąć po zakończonym updacie

Upater najpierw sprawdza wersje, potem, jeśli ma nowszą, kopiuje skrypty SQL, które wykonuje. Potem te skrypty usuwa. Następnie kopiuje z ftpa wszystkie pliki z sekcji z innymi plikami, następnie uruchamia pliki z sekcji uruchomieniowej(tu np. mogą być baty), a na koniec usuwa pliki, które ma wpisane w sekcji usuwającej.

Całość działa dość fajnie, a odpowiednie oprogramowanie tego wszystkiego spowoduje to, że całość możesz wykorzystać w dowolnej aplikacji :)

0

Zapraszam na moją stronę www.programistakuty.pl. Tam prezentuje mój darmowy program (bardzo łatwo konfigurowalny) do aktualizacji programu. Prezentuje tam wykorzystanie go w delphi oraz dołączam przykładowy projekt. Strona artykułu http://programistakuty.pl/kuty-updater/

0

Witam, Ja wykonałem jeszcze ciut inaczej aktualizacje.

W momencie włączania programu porównywane są daty plików te zainstalowane aktualnie na komputerze z tymi na serwerze i jeśli plik na serwerze jest młodszy to program go pobiera. Po czym uruchamia się dopiero program główny a ten z kolei zamyka aktualizatora. Przy czym aktualizator to plik o nazwie np start.exe a program główny zmieniłem z np. kalkulator.exe na kalkulator.dll. Dzieki temu w katalogu mamy tylko jeden plik wykonywalny exe.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1