Delphi 7 & mysql

0

Witam Szukałem trochę na necie ale ciężko mi idzie dlatego pisze na forum. Czy mógłby mi ktoś przedstawić najprostszą procedurę jak w delphi 7 połączyć się z mysql 5 ?

0

jeśli szybko i prosto to :

Komponenty Zeos, które służą do łączenia się z bazami (między innymi) MySQL.
Poszukaj w necie, ściągnij i zainstaluj w delphi.
Gwarantuje Ci, że lepszego sposobu nie znajdziesz.

Wszystko na ten temat znajdziesz na 4P.

0

No tak tylko ze ja kiedyś kiedyś zaczynałem programować w delphim ale to takie podstawy , teraz pisze w visual studio i za bardzo nie mam pojęcia ja kw delphim instaluje się takie komponenty (a nie mogę zrobić tego w visualu ponieważ znajoma poprosiła mnie o pomoc w pisaniu aplikacji na zaliczenie gdzie wykładowca zażyczył sobie ze to ma być delphi 7 i żaden inny ), jak już udami się połączyć do bazy i dać jakieś zapytanie z resztą sobie poradzę :)

0

Problem w tym, że delphi7 nie obsługuje mysql 5 i najprościej jest to zrobić wykorzystując komponenty zeos.

zobacz ten link

tam jest wszystko na ten temat.

0

Niestety już natrafiłem na tą instrukcję lecz link do strony projektu jest nieaktualny a w momencie kiedy pobieram pliki projektu dostępne na sourceforge to są tam zupełnie inne pliki niż w tej instrukcji :(

0

to zobacz sobie temat z 4P

ja instalowałem dawno temu te komponenty, ale pamiętam, że nie było łatwo. po prostu trzeba się trochę wysilić. Na pewno warto.

0

Włącz Delphi, wybierz z menu głównego Tools\Environment Options..., przejdź na zakładkę Library, i w pole Library Path wpisz po kolei ścieżki dostępu do plików Zeosa, czyli :

\zeoslib\src\component
\zeoslib\src\core
\zeoslib\src\dbc
\zeoslib\src\parsesql
\zeoslib\src\plain

Następnie otwórz i zainstaluj pliki znajdujące się w \zeoslib\packages\delphiX, gdzie X oznacza numer Twojej wersji Delphi, w następującej kolejności :

ZCore.bpl
ZParseSql.bpl
ZPlain.bpl
ZDbc.bpl
ZComponent.bpl

jak to zrobisz powinno śmigać ja tak robie i zawsze działa bez problemu

0

Delphi 7 obsluguje MySQL 5 i to bez najmniejszych problemow.
Trzeba tylko wykorzystac biblioteke dbxopenmysql5.dll oraz komponent dbExpress.
Rzecz opisana jest w w poscie http://4programmers.net/Forum/viewtopic.php?id=100941 i np na stronie http://www.justsoftwaresolutions.co.uk/delphi/dbexpress_and_mysql_5.html
Pozdrawiam.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1