Na jakie Windowsy pisać programy ?

0

Piszę otwarty program do zarządzania ustawieniami interfejsów sieciowych, głównie chodzi o tworzenie i zmianę schematów IP, MAC, DNS'ów i reszty pierdół. Zastanawiam się czy sobie odpuścić Windowsy starsze niż XP (w starszych dochodzi brodzenie w rejestrze, resetowanie kompa ...).

Jak wy podchodzicie do sprawy kompatybilności ze starszymi Windowsami jeśli chodzi o projekty niekomercyjne ?

Nie mogę również znaleźć jakiegoś dobrego zestawienia światowego użycia poszczególnych wersji Windowsów. Jakby ktoś dysponował linkiem niech zapoda.

0

Porównań znajdziesz na necie wiele, choćby to (mimo, że sprzed roku). Ciekawie kształtuje się statystyka systemów operacyjnych użytkowników, odwiedzających określone strony internetowe, na przykład statystyka W3Schools.

Wśród Windows wygrywa Vista, na drugim miejscu jest XP, a potem 2000 (piszę oczywiście o wydaniach nieserwerowych, gdzie dominuje 2003).

Osobiście, pisząc cokolwiek, nie wspieram nic starszego niż XP.

Wśród desktopowych rodzin linuxowych, dominować zdaje się Ubuntu, przed Fedora, ale to już nie moja działka, jeśli chodzi o programowanie aplikacji z GUI.

0

rzeczywiście 95/98/ME to już praktycznie historia, zresztą nie ma co się dziwić :>

też dbam już tylko o poprawne działanie na 2000/XP

0
Szczawik napisał(a)

Porównań znajdziesz na necie wiele, choćby to (mimo, że sprzed roku).

??? co to ma wspolnego z światowym użyciem poszczególnych wersji Windowsów ? Raczej z popularnoscia konkretnych zapytan na google. Chcesz miec z tego roku? Prosze bardzo http://www.google.com/trends?q=vista%2C+xp%2C+ubuntu&ctab=0&geo=all&date=all&sort=0 . Moze przewage jablek nad bananami? http://www.google.com/trends?q=banana%2C+apple&ctab=0&geo=all&date=all&sort=1

0

komercyjne czy nie, dbam tylko o kompatybilność z vistą i xp

0
vbdg napisał(a)

komercyjne czy nie, dbam tylko o kompatybilność z vistą i xp

Tu nie byłbym niestety tak radykalny. Kiedyś napisałem program, który korzystał z WebBrowsera, a potem klient do mnie dzwonił, że mu nie działa. Ostatecznie okazało się, że odpalał to na Windows 95 bez jakichkolwiek aktualizacji. Problem rozwiązało doinstalowanie na to Internet Explorer 4.0, ale to przykład tego, że z klientami biznesowymi trzeba bardziej uważać.

0

jasne że zależy dla kogo ten program, jak dla konkretnej firmy to dziwne żeby zrobić coś poza ich sprzęt
ale np najdroższa aplikacja jaką znam na PC, ma minimalne wymagania XP z SP1 albo nawet 2, na XP bez SP a co dopiero Win2000 po prostu nie chodzi

0
vbdg napisał(a)

ale np najdroższa aplikacja jaką znam na PC, ma minimalne wymagania XP z SP1 albo nawet 2, na XP bez SP a co dopiero Win2000 po prostu nie chodzi

tutaj nie ma ci się dziwić, najzwyczajniej program używa czegoś co jest dostępne dopiero od WinXP, wszystko opiera się na użyciu gotowych narzędzi które dostarcza system, tutaj leży problem, przykładowo ja mam oprogramowanie telefonu, dzięki któremu system widzi go jako nośnik wymienny, oprogramowanie to wymaga min XP-SP1, oznacza to, że aktualizacja SP1 dla XP, wnosi jakieś nowości w sferze obsługi nośników wymiennych(albo czegoś pokrewnego) i tutaj tak jak adf88 się pytał, w większości wypadków można użyć gotowego API dostępnego przykładowo od SP1 powodując niekompatybilność ze starszymi Winami, albo zapewnić zgodność ze starszymi wersjami nie używając tego API, ale pisząc daną rzecz przy użyciu starszych tradycyjnych, zwykle niewygodnych metod, tylko pytanie czy warto tracić czas i do odpowiedzi na takie pytanie służy ten wątek...

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1