[TP]Zmiana ikony

0

Witam,
przepraszam za zakladanie nowego tematu od razu, ale ciągle nie moge znaleźć rozwiązania na moje pytanie(szukam juz caly dzien). Probowalem wywnioskować czegos ze strony wyslanej mi przez jednego z uŻŻŻytkowników forum: http://groups.google.com/group[...]n+change+icon#07e2ac2e2b4c09ff, ale albo nie zrozumialem(kiepsko znam angielski) albo tam jest opisane do delphi jak to zorbic. No i właśnie moze ktorys z uŻŻŻytkowników forum dokonywal tej operacji w TP??

0

Nie rozumiem? Chcesz w programie napisanym Turbo Pascal zmienić ikonę swojej aplikacji?

Jeśli używasz Turbo Pascal for Windows lub Delphi to jest to w opcjach projektu (ewentualnie można do tego dotrzeć przez edycję zasobów); jeśli chodzi o Turbo Pascal for Dos to nie istnieje taka możliwość, ponieważ pliki exe dla Dos nie zawierają opisu zasobów w formacie Windows (właściwie nie zawierają w żadnym).

A jak chodzi Ci tylko o zmianę ikony skrótu - to jest we właściwościach, jak w każdym skrócie systemu Windows.

user image

0

Ale chyba mi sei zdaje ze tp 7 jest najnowsza wersja i jest pisany pod dosa??

0

Nie. Oryginalny Turbo Pascal 7 jest dostarczany w postaci 2 programów:

Turbo Pascal 7 for DOS:

user image

Turbo Pascal 1.0/1.5 for Windows

user image

Na oryginalnej płycie CD wersji 7 były obydwie: for DOS (7.0) oraz for Windows (1.5). Rozpowszechniana była też samodzielna dystrybucja dyskietkowa z samą wersją dla DOS, jak i wersja dyskietkowa z samą for Windows. Wersja dla Windows zasłynęła z biblioteki ObjectWindows Library (OWL), którą współdzieliła ze środowiskiem Borland Turbo C++ for Windows.

Podstawową różnicę stanowił jednak format wyjściowy: *.exe w 16 bitowym lub 32 bitowym formacie. Tylko ten drugi obsługuje zasoby.

Delphi było dopiero 4 lata później.

http://www.emsps.com/oldtools/borpasv.htm
http://www.ciao.co.uk/Turbo_Pascal_For_Windows_1_5_Complete_package__5563978

0

a nie znam specyfikacji plików exe, ale nie dałoby sie zrobić takiego hacka żeby zrobić sekcję z zasobami widoczną dla windowsa a ignorowaną przez dosa ?

0

zresztą widziałem programy które miały 1 execa a mogły być uruchamiane zarówno pod windowsem (wtedy sie odpalała wersja okienkowa) jak i pod dosem (była wersja tekstowa) i program ten miał ikonkę
i nie mówie o konsoli windowsa tylko o dosie

0

To był program 32 bitowy. Posiadają one sekcję stub do wykonania w systemie 16 bitowym (domyślnie właśnie ten podprogram prezentuje napis, że ten program wymaga systemu Windows). To takie 2 programy zawarte w jednym exe (32 bitowym!).

Najlepszym przykładem programu, który robi tak (w dodatku coś więcej niż pokazanie napisu) jest instalator systemów Windows 9x (nowsze mają już płyty bootowalne, te mieć nie musiały) - plik setup.exe.

0

Mogłby ktos do tego 32bitowego podzycic linka, aha i jak nim skompiluje to strace mozliwosc full screena czy nie?
Zalezy mi i na 1 i na 2 ale jednak full scr jest warzniejszy:D

0

no dokładnie, w takim razie powinno być możliwe zrobienie jednorazowo nic nie robiącego 32 bitowego programu z ikoną w zasobie i do sekcji stub wtykać swoje programiki z pascala (?)
jeśli tam może sie znaleźć dowolny i dowolnie duży program bez jakichś znacznych przeróbek to można zrobić generator tego typu, a jeśli da się zrobić to na 90% już takie coś istnieje ... czyli innymi słowy byłaby możliwość zmienić ikonkę w programie z TP7

0

By nie było niedomówień - wersja for Windows jest z czasów Windows 3.11 i do kompilacji na system w pełni 32 bit potrzebowała dodatkowej łaty. Ogólnie zapomnij o tych systemach - nie dość że do dziś płatne, to jeszcze przestarzałe: sprzed ponad 15 lat. Od takich rzeczy masz współcześnie Delphi (względnie FreePascal).

Poza tym nie rozumiem jaki problem masz ze stworzeniem skrótu: ani trudne, pozwala na ikonkę, full-screen i bez kombinowania. :/

Przy okazji rozmiar stub'a jest bardzo ograniczony, z tego co pamiętam.

0

jakiego 32 bitowego execa ? jeśli chodzi ci o turbo pascal for windows to poszukaj pod tym hasłem na google, znajdziesz bez problemu (szybciej na p2p), ale uważaj bo o ile pamiętam to instalka tam zawarta zrobiła mi niezły burdel w windowsie XP i musiałem potem kombinować (nie pamiętam o co chodziło ale pamiętam że coś poknociło), dlatego potem rozpakowywałem to ręcznie i ustawiłem coś tam, w każdym razie zrobiłem własną instalkę i gdzieś bym ją nawet miał ale to może zająć tygodnie znalezienie tego w moich płytach ;P

a co do tego generatora to jestem na dobrym tropie ! już znalazłem kilkanaście stron gdzie mój pomysł jest szerzej opisany i ktoś tam go zrealizował nawet dokładnie w ten sposób, ale gotowego generatora jeszcze nie znalazłem ;p
w każdym razie nowe plusy tego mi doszły, bo zrobienie czegoś takiego pozwala na uruchomienie zawartego programu w trybie 32 bitowym, czyli programy napisane w turbo pascalu mogłyby się uruchamiać pod 64 bitowymi systemami windows

ho ho, jakież to zabawne, szkoda że mi to do niczego nie potrzebne :D

0

Wiem juz tak zrobilem :-) , ale lubie jak wszystko jest dopicowane..., ale jak sie nie da to przezyje.

0
kto inny napisał(a)

jakiego 32 bitowego execa ?

http://kb.iu.edu/data/ahop.html

Zwrócę uwagę na zdanie:

Windows 3.1 and Windows for Workgroups 3.11 can run a small subset of Win32 applications, mostly older ones, by using a subsystem called "Win32s". Win32s translates Win32 system calls to Win16. This process is called "thunking".

Na to właśnie pozwalał Turbo Pascal for Windows domyślnie. Do pełnej obsługi Win32 potrzebował patch'a (nieoficjalnego z tego co mi wiadomo).

Zrównanie 16 bitowego exe i pliku exe dla DOS było oczywiście skrótem myślowym, bo w Windows 3.11 plik był przecież 16 bitowy, ale już windowsowy więc pozwalał na zasoby. Jednak po tamtych czasach niewiele zostało, więc myślę, że to uproszczenie jest jak najbardziej na miejscu.

0
Szczawik napisał(a)
kto inny napisał(a)

jakiego 32 bitowego execa ?

http://kb.iu.edu/data/ahop.html

no toś mi dał linka ...
to było do tego:

Mogłby ktos do tego 32bitowego podzycic linka

0

Jest chroniony prawami autorskimi. Z niego i tak niewiele wyciśniesz, bo nie skompiluje programu dla DOS pod Windows, a jedynie windowsowy kod pod Windows - inne nagłówki, inne funkcje, inne dyrektywy kompilatora. Nowoczesne Delphi potrafi dokładnie to wszystko i jeszcze więcej.

0
Szczawik napisał(a)

Jest chroniony prawami autorskimi. Z niego i tak niewiele wyciśniesz, bo nie skompiluje programu dla DOS pod Windows, a jedynie windowsowy kod pod Windows - inne nagłówki, inne funkcje, inne dyrektywy kompilatora. Nowoczesne Delphi potrafi dokładnie to wszystko i jeszcze więcej.

Masz racje, ale delphi nie moze wyswietlac w trybie polecen(tak mi sie zdaje), a to pewnie tak. Poprawcie mnie jak źle mówie.

0

Źle Ci się zdaje - też kompiluje programy konsolowe (windowsowe, nie dosowe!; dokładnie tak jak Turbo Pascal for Windows)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1