Delphi - drukowanie tekstu i obrazu

0

Witam!
Chcę w delphi wydrukować dokument z obrazem i tekstem tzn. układ ma być podobny jak na dowodzie osobistym: Z lewej strony bitmapa a z prawej tekst. Jak to zrobić - w artykułach znalazłem tylko drukowanie tekstu lub bitmapy.

0

ja kiedys tos takiego rozwiazalem kladac na osobna forme kompponenty (image, shape, label), jej kolor na bialo a potem dawalem Form2.Print;

mi to wystarczalo.

0

Fajnie, czy to drukuje całą formę(tzn. z paskiem tytułowym)?

0
wojg768 napisał(a)

Fajnie, czy to drukuje całą formę(tzn. z paskiem tytułowym)?

nie nie, tylko wnetrze.

0

Dzięki serdeczne - zaraz to ort!.

0

Trochę ten sposób jakby siermiężny.

Żeby wydrukować tekst i bitmapę równocześnie, nie trzeba żadnych cudów. Korzystasz z właściwości Canvas obiektu printer.

Z grubsza tak to wygląda:

uses printers;

...
var
  bmp : TBitmap;
begin

bmp := TBitmap.Create;
bmp.LoadFromFile('Nazwapliku.bmp');
printer.BeginDoc;
printer.canvas.font.size := 16; //np
... //tutaj ustawiasz pozostałe parametry dla tekstu
printer.canvas.textout(50,50,'Tekst do wydrukowania');

printer.canvas.Draw(100,100,bmp); //druk bitmapy
bmp.free;
printer.EndDoc;
end;

szerokość i wysokość canvasu pobierasz z właściwości width i height.
jeżeli masz więcej niż jedną drukarkę w systemie, to ustawiasz jeszcze właściwość index obiektu printer, żeby ustawić na którą drukarkę ma pójść.

0
frickle napisał(a)

Trochę ten sposób jakby siermiężny.

Żeby wydrukować tekst i bitmapę równocześnie, nie trzeba żadnych cudów. Korzystasz z właściwości Canvas obiektu printer.
[...]

na jedno wychodzi. Form2.Print pobiera obraz formy (GetFormImage) i rysuje go na canvasie i potem drukuje. ale na formie jest szybciej i prosciej. przynajmniej wedlug mnie ;]

0

Ale co zrobic jesli cala forma nie jest widoczna? Chce wydrukowac format A4 i forma ma bele przewijania w dol i calej jej nie widac i drukuje sie tylko obszar wyswietlany??

0
Barth napisał(a)

Ale co zrobic jesli cala forma nie jest widoczna? Chce wydrukowac format A4 i forma ma bele przewijania w dol i calej jej nie widac i drukuje sie tylko obszar wyswietlany??

no to wtedy chyba faktycznie trzeba recznie rysowac... :/

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1