Mouse przesuwanie punktów w delphi

0

Witam
Chciałem uzyskać odpowiedź na pytanie : jak zrobić przesuwanie punktów w Image które są wyświetlane na podstawie danych zapisanych w pliku tekstowym. Dla przykładu mam dane 1,1 2,54 6,7 i są one wyświetlane w postaci punktów , chciałbym żeby można było przesunąć dany punkt przy pomocy myszy i żeby zmieniły się dane zawarte w stringliscie bo tak że one tez są tam wyświetlane.
Z góry dzięki za sensowne odpowiedzi Tomek

0

w OnKeyDown sprawdzasz, czy kliknięto w punkt, jeśli tak to zapamiętujesz który to punkt, jeśli nie to punkt := -1 (znaczy zapisz, że nie kliknięto w punkt)
w OnMouseMove jeśli punkt <> -1 (znaczy w OnKeyDown kliknięto punkt) to go przesuń na nowe miejsce (X i Y myszy masz podane)
w OnMouseUp punkt := -1

wsio

0

W jaki sposób zapamiętuje w jaki punkt kliknięto (podejrzewam że można w tablicy zapamietać "kliknięty punkt (obiekt) "ale nie mam pojęcia jak to zrobić ), a co jeżeli mam kilkadziesiat tych punktów (albo zmienną ich ilość) ?

0

no przecież masz gdzieś te zapisane punkty wyświetlone więc co za problem zapamiętać (czyli zapisać do dodatkowej zmiennej) nr takiego punktu

0

Misiekd - a jka zrealizowac taki myk z myszka ale w stringridzie? Czyli wcskamy mycha na wiersz i przesuwamy go i na nowo posortuje mi kolejnosc punktow? Samo sortowanie itp to zadne problem ale jak obsluzyc takei zachowanie? bo w gre wchodzi taka cecha stringgrida (niewiem jak to opisac) dragmode czy jakos tak w kazdym razie ze mozna wiesze i kolumny przemieszczac - tylko jak to zrobic zeby po takim przemieszczeniu wiersza utrwalilo zmiany w gridzie (a wzasadzie w tabeli ktora mam powiazana z tym gridem - grid jedynie wizualizuje dane)?

0

I jak zrealizowac zeby na dziendobry pokazywalo pusta tabele z jednym wierszem fixed? bo mi wychodzi albo fixed i pusty wiersz albo jeden pusty a nad nim nie fixed ale z danymi jakie odnosa sie do wiersza 0 :(

0

Dzięki za wczesniejsze odpowiedzi . Mam jeszcze pytanie : W jaki sposób wyświetlac położenie myszy aby odnosiło sie ono do formy a nie do monitora.Przykładowo otwiera mi sie forma z lewym górnym rogiem w środku ekranu a jezeli mam obiekt o wpólrzednych -elipsa (0,0,40,40) to nie bede mogł kliknac na ten obiekt ( pobrac tych wspólrzednych przy pomocy - mousecursor.pos.x, mousecursor.pos.y) gdyz wspołrzedne myszy sa pobierane wzgledem ekranu a nia wzgledm formy.Co trzeba zrobic aby były wzgledem formy ? Pozdrawiam

0

beczczeker OnMouseDown podaje Ci X i Y
albo możesz je przekonwertować przez ScreenToClient

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1