O mod_rewrite slow kilka... w wesji 0.9.2...

0

Mechanizm mod_rewrite zapewnia obecne formatowanie linkow (czyli zamiane znakow ? oraz & na /). Wymagalo to jednak podmiane wszelkich odwolan do URLi w zrodlach.

Teraz co robimy w 0.9.2? Ta wersja nie jest przystosowana do generowania tego typu linkow. Wiec albo:

  1. Powracamy do poprzedniego, standardowego formatowania linkow

ZA:

  • w nowej wersji lepsza wyszukiwarka na forum, co powinno znacznie pomoc w wyszukiwaniu
  • lepsze i szybsza wyszukiwarka na stronie glownej
  • indeksowanie stron odbywa sie na biezaco (w miare dodawania nowych materialow)

PRZECIW:

  • Googlebot bedzie indeksowal mniej zasobow serwisu
  1. Wszystkie linki ze skryptow w 0.9.2 sa przepuszczane przez funkcje append_sid(). Mozna wiec dodac do tej funkcji jedna linie kodu ktora zastapi znaki & oraz ? znakiem /.

ZA:

  • prostota, malo kodu

PRZECIW:

  • pozosaja jeszcze linki, ktore nie sa przepuszczane przez te funkcje - np. linki ktore "na sztywno" sa wpisane w szablonie.
  1. Zamiana wszystkich linkow na stronie przed wyswietleniem kodu HTML. Tzn. jezeli mamy do juz kod HTML do wyswietlenia, uzywamy wyrazen regularnych do pobrania wszystkich URLi ze strony i zamiany w nich znakow ? oraz &.

ZA:

  • wszystkie linki na stronie beda w dotychczasowej formie

PRZECIW:

  • duzo pisania, regexp'y, ktos musi napisac dobre wyrazenia regularne.

Co robimy?

0
  • pozosaja jeszcze linki, ktore nie sa przepuszczane przez te funkcje - np. linki ktore "na sztywno" sa wpisane w szablonie.
    Ale czy to nie są linki do nieistotnych dla googli elementów typu wyszukiwarka, profile userów... ?
    Jestem za opcją numer 2.
0

No zobacz na glownej stronie - np. cale lewe menu jest na sztywno (poki co :)) wpisane w szablon, czyli odnosniki do kategorii artykulow, kategorie download.

Mysle, jednak, ze takimi linkami Google sobie radzi. Wie ktos jak dziala taki robot sieciowy? Bo ja juz sam nie wiem. Bylem przekonany, ze nie indeksuje stron generowanych dynamicznie, ktorych linki wygladaja np. tak:

strona.php?x=y&x=76&i=45

Chodzi o wiele parametrow dodanych do URL'a. Wiedzialem juz jednak w bazie Google ze indeksowal pojedyncze, takie linki. Slyszalem tez, ze Googlebot nie indeksuje stron na ktorych znajduje sie wiecej niz N linkow (nie wiem jednak ile).

0

Opcja 2.
Wcale tego na sztywno wiele nie ma... A gdzieś tam chyba jeszcze embraced ma mój skrypcik seda :P

0

niestety nie mam tegoż sedowego skrypcika, zniknął w odmetach mego dysku... ale mam za to moje przerobki skorek na mod_rewrite. Niewiele im braklo do totalnej dezintegracji, na szczescie zostawilem sobie malego tarballa ;P

0

nie interesuje sie coyotem. nie wiem dokladnie w czym problem, ale si domyslam.
jezeli chodzi o wyszukiwarke, to lepiej zeby google zajelo sie katalogowaniem stron. potem na forum wystarczy zaimplementowac wyszukiwanie za pomoca google.
dodatkiem moze byc, ale pewnie nikt nie bedzie chcial:
za pomoca google.pl/addurl mozna dodawac strony do katalogowania. myk jest taki, ze trza przepisac kod z obrazka. przy zakladaniu tematu, moznaby dodawac adres tego tematu do google.pl/addurl, a autor tematu musialby przepisac kod. pewnie zaraz zjedziecie, ze to glupie, ale mi to nie przeszkadza, wiec pisze.

0

Karolaq, masz racje: nie jest to zbyt madre...
Czy ladnie wygladal by napis google przy wyszukiwarce?
Jesli mialo by tak byc to po co rozwijac kojota?
Co ze starszymi tematami, czy sugerujesz ze wszystkie dodasz recznie ;)?

0

addurl z google... owszem ale wystarczy dac mu tylko adres 4programmers.net/Forum (co zostalo juz zrobione) a googlebot zindeksuje rekurencyjnie cala strone

0

Pytanie do Embreaced'a oraz wszystkich, ktorzy nieco znaja sie na regulach mod_rewrite.

Da sie zrobic, tak, aby adres 4programmers.net/account/id=1 wskazywal na 4programmers.net/account/index.php?id=1 ?

0

Tak.

0

Hehe, a jak bys mogl i nie zajeloby Ci to duzo czasu, to napisalbys taka regule? :]

0

RewriteRule ^/account/id=([0-9]+)$ /account/index.php?id=$1

moja pierwsza reguła ;) ale powinno być good

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1