Dział JavaScript na forum

3

Cześć,
Poruszę temat pewnie wałkowany przez lata, ale jednak teraz czasy się zmieniły. Jestem JS dev'em i nie mam swojego miejsca w sieci gdzie mógłbym podyskutować o JavaScripcie. Nie ma konkretnego forum, jedyne co to dział Webmastering, aczkolwiek w dzisiejszych czasach trochę się pozmieniało i webmastering nie koniecznie może równać się javascript.

Prosty przykład.
5 ostatnich tematów w webmasteringu:
"Pozycjonowanie div-ów"
"Brak stron - scrolling"
"api DragAndDrop i tabelki bootstrapa"
"Serwer nie od januszy"
"Kolorowanka w canvas przy użyciu fabric.js"

To są tematy dla wordpressowców / javowców / phpowców. Poziom problemów jest mega niski w porównaniu do kogoś kto codziennie używa takich narzędzi jak Angular, ES6, TypeScript, NodeJs, Gulp'a i miliona wtyczek z npm'a czy pisze skomplikowane testy, a do tego taka osoba w ogole nie tyka HTML'a i CSS'ów bo non stop klepie JS'a.
Fakt ze takie tematy się nie pojawią na forum to wydaje mi się tylko dlatego że porostu nie ma odpowiedniego działu.

Co o tym myślicie? To już czas? Czy nadal wszystkich co klepią w JS będziemy nazywać Frontendowcami ?

1

Chyba właśnie strzeliłeś sobie w stopę bo jedyne co udowodniłeś to to, że działu dla JS nie potrzeba, bo wątków na jego temat jest niewiele :) Sugerowanie że to dlatego że nie ma odpowiedniego działu jest raczej naiwne skoro taki dział (Webmastering) jest i czasem pojawiają się tam odpowiednie wątki.

5

Raczej nie strzeliłem. Skoro nie ma działu Ruby on Rails to nie ma też tematów.
Nie ma bananów w mięsnym to nikt tam nie chodzi po banany tylko po mięso.

ps. No chyba żaden poważny JS dev nie będzie pisał tematu na temat nie działającego $scope.$digest() w Angularze obok złego pozycjonowania DIV'ów.
Temat o angularze wyląduje na stackoverflow

ps2. Poza tym Javascript tak się szybko rozwija że zaniedługo będzie mega dużo JS junior devów ktorzy będą potrzebowali pomocyz : Angularem, Reactem, Backbonem, Gulp, Gruntem, Reactem, Karma, Jasmine, Mocha, Chai, Protractor ES6, ES7, Babel, Lodash i miliard innych rzeczy które są podstawowymi w róznych stackach.

ps3. I nie chce się tu wywyższać ale po prostu pozycjonowanie divów a problemy skomplikowanego języka obiektowego to mega dwa różne światy

0

Js jest jak - "o wszystkie urządzenia które chcą używać przeglądarki muszę mnie obsługiwać i google pakuje we mnie gruby hajs - kto teraz jest niedopracowanym językiem ?" Może zrobimy tak jeżeli zacznie pojawiać się dużo wątków o js to zgodnie z prawem rynku zaspokoimy popyt na dział ?

0

nie pojawią sie. Tak jak nie pojawią się o Rubym. Tzn pojawią się ale na stackoverflow. -

Na stacku pojawiają się także wątki o haskellu rust-cie chociaż kiedyś widziałem statystyki mówiące że w COBOLu jest więcej pracy niż w obu razem wziętych. Twoją logiką trzeba by zrobić dział dla każdego języka - to niegłupie ale skoro nadal nie jest to zrobione to forum chce ograniczać liczbę działów do tych potrzebnych a o js-sie można pisać w webmasterce i innych językach więc jak zacznie się robić tłok to pewnie odpowiedni dział powstanie. Btw nie hejtuje js-a ale śmieję się z jego nadużywania.

0

JS jest tak prosty, że nie trzeba tworzyć do niego specjalnego działu.

0

Od kiedy powstał dział PHP, Webmastering stał się działem typowo frontendowym + rzadko z innych technologi webowych. W dzisiejszych czasach nie wyobrażam sobie frontendowca bez bardzo dobrej znajomości JS i otoczki. Jeżeli ktoś pisze o pozycjonowaniu divów, to albo jest początkującym, albo backendowcem który robi jakiś bieda front dla wewnętrznych narzędzi. Jeżeli jest do dla Ciebie łatwizną, to nie widzę powodu dla którego miałbyś się nie wypowiedzieć i nie pomóc.

I jeżeli JS nie ma związku z HTML/CSS (chociaż na operuje na DOM), to nie wiem co ma z tym wspólnego PHP albo tym bardziej Java :).

1

ten co ma coś zrobić to to robi, a reszta zakłada tematy, bo nie chce im się szukać

jak ktoś liczy tylko na polskie źródła to za dużo nie zrobi (nie liczę cms czy innych gotowców)

a potem są tematy:

wrzuciłem na stronę diva, a ten się nie giba ...

0

Można nazwę działu "Webmastering" zmienić na "Webmastering i JavaScript", żeby była jasność. W JSie nie tylko front się pisze. Nie byłoby kłopotu gdzie zakładać tematy.

1

Nie zrozumiecie mnie źle, ale wygląda na to ze żaden z was nie jest Javascript developerem i jak sądzę na forum takich nie ma... bo nie mają po co być.
Javascript to potężny eco system, działający w pełni samodzielnie. Korporacje stawiają na JS bardziej niż na Jave, bo javascript to nie dość że teraźniejszość to jeszcze przyszłość. Problemy taki devów to zupełnie inny level, który nie może byc wpakowany do jednego wora z pozycjonowaniem divów czy stylami css.
Javascript to miliony frameworków, tysiące podejść do rozwiązywania problemów. Co trochę realasy nowych wtyczek i miliardy problemów z nimi związane.
Wydaje mi się że pseudo "fullstacki" albo ludzie którzy też piszą JS (głównie jQuery) nie są wstanie zrozumieć powagi sytuacji. Nie będziecie mieli taki problemów w jQuery jak ja kiedy pracuje na NodeJs + Angular + ES6. A na pewno nie tyle kiedy taka osoba pisze 8h i widzi tylko kod JS'a i żaden inny.

Nie mówię ze jest na to mega mega popyt, ale jestem święcie przekonany że bedzie. Już teraz najlepiej opłacani dev'owie to praktycznie Javowcy (ze względu na lata doświadczenia) i Javascriptowcy, których ciężko znaleźć z dużym doświadczeniem. Trendy pokazują jasno że to Scala / Node / JS powoli przejmuje rynek a jeżeli nie przejmuje, to na pewno jest to mega liczący się gracz na rynku i konkurencja nie może zasnąć bo lada moment i zostaną bardzo w tyle.

Swoją drogą śmieszny jest fakt że zrobiliście dział Pythona który swoje lata świetności ma już niestety za sobą (a na pewno w Polsce) a zastanawiacie się nad wydzieleniem działu dla JS'a.

Juz nie mowie o działach stricte dla Node, Angulara, Reacta czy Meteora ale to już inna bajka.

Pisze to wszystko, żeby dać wam "szanse" (bez sarkazmu), wam właścicielom tego forum, na stworzenie miejsca które jest potrzebne w sieci a go nie ma.
Zrobiłbym sam... ale mi się nie chce i lobię 4programmers.

Z pełnym szacunkiem
JS ktoś

4

Tylko że nas lata świetności średnio obchodzą, tak samo jak twoja szklana kula która przewiduje jakto się rynek JS rozrośnie :)
Genralnie zwykle było tutaj tak, że to popyt generował podaż na nowy dział. Było dużo tematów o Pythonie w dziale Inne? Powstał dla niego osobny dział. Było dużo o PHP w Webmasteringu? Powstał osobny dział. Była masa tematów na temat kariery i edukacji w offtopic? Powstały osobne działy.
Widzisz tutaj jakiś pattern? :)

0

Podpisuję się pod propozycją autora.
Sam chętnie napisał bym kilka tematów na temat Noda / JSa itd ale nie chcę żeby zginęły śród innych tematów. Jako JS dev czuję sie trochę "bezdomny" na tym forum.

@Shalom Podaż i popyt na tematy to relacja dwustronna, warto o tym pamiętać - jak wchodzę na jakieś forum programistyczne i nie widzę działu js to idę dalej, tylko 4programmers jest wyjątkiem, bo są na tyle fajni użytkownicy, że mozna popisać i poczytać także o programowaniu ogólnie.

0
Stiffler napisał(a):

Wydaje mi się że pseudo "fullstacki" albo ludzie którzy też piszą JS (głównie jQuery) nie są wstanie zrozumieć powagi sytuacji. Nie będziecie mieli taki problemów w jQuery jak ja kiedy pracuje na NodeJs + Angular + ES6.

pseudo "fullstacki" robiący mniejsze zlecenia na własną rękę, zakładają właśnie wątki dopytując się o piedołki

osoba, a raczej część zespołu robiący konkretny, duży projekt w tym "ekosystemie" nie będzie wchodził na forum i zakładał tematów tylko omówi to w swoim zespole :)

a jak chcesz typowo branżowe cięższe tematy to stwórz swoją stronę z zagadnieniami i podepnij pod swój profil

1

Na forum jest przecież kategoria "Inne języki programowania". Jeżeli problem nie jest banalny i nie nadaje się do Webmastering, to w tamtym dziale można założyć temat i w nim dyskutować. Jeżeli takie tematy będą pojawiać się cyklicznie z rozsądną częstotliwością to można rozważyć wydzielenie takiego działu.

1
Shalom napisał(a):

Widzisz tutaj jakiś pattern? :)

Widzę widzę. Problem w tym że ten patent nie do końca zadziałał (albo mógł zadziałać lepiej) w przypadku Pythona i idąc ta drogą nie zadziała tez w przypadku JavaSciprtu. Nie jestem pewny, ale czy aby nawet teraz liczba tematów o JS nie jest większa niż Pythona?

Swoją tez opieram swoja opinie na obecnym rynku pracy, którym się interesuje i jestem święcie przekonany ze ofert na JS jest dużo razy więcej niż na Pythona.
Do tego myśle że jeżeli byłby taki dział to mógłby nakłonić do dyskusji, a naprawdę jest o czym rozmawiać. JS pędzi z szybkością bolidu, tylko nikt do końca nie wie czy czasem nie rozpadnie się na którymś zakręcie (chociażby poprzez wysokie koszty developmentu, bo nowe frameworki wychodzą aż za często).
Teraz nie ma działu, to nie ma dyskusji.

Następna rzecz to taka że dużo ludzi z którymi pracuje nie zna HTML/CSS3/RWD na takim poziomie żeby wygodnie komuś pomóc na forum. Owszem radzimy sobie, nawet dużo lepiej niż inni fullstackowcy, ale nie jesteśmy ekspertami. U jednego z moich poprzednich pracodawców (dla których Shalom też pracowałeś), zatrudniał do projektu osobnych ludzi od HTML/CSS (oni też głównie byli odpowiedzialni za UX) którzy pisali dla nas html/css3 dlatego że ten sam problem który my rozkminialismy godzinę oni rozwalali w parę minut, a w raz z tym dobierali rozwiązania pod przyszłe implementacje.

A kolejną rzeczą są nowe osoby na forum, które będą kodować w JS'ie. Jak oni mają poważnie brać dział WebMastering kiedy mają problem z nodeJs, jeżeli widza tematy wypisane powyżej? A to tylko pierwsze 5.
Najprawdopodobniej wejdą i od razu stwierdzą że to nie ten dział, a może i wyjdą z forum na zawsze bo nie znajda odpowiedniego?

3

Przychylam się do pomysłu autora, mimo, że póki co JSem nie mam nic wspólnego.
Jest to na tyle popularny język (i sądząc z dynamiki rynkowej jego pozycja będzie raczej rosła niż spadała, ale to, jak słusznie ktoś wcześniej zauważył, jest wróżeniem z kryształowej kuli), że zasługuje na wydzielenie osobnego działu lub przynajmniej przemianowanie "Webmasteringu" na "Webmastering i JS".
Starszyzna forumowa ma swoje zwyczaje i je w pełni rozumiem, jednakże nie możecie mieć klapek na oczach (chociażby patrząc na statystyki StackOverflow). Myślę, że śmiało można założyć, że popularność technologii = potencjalne zainteresowanie na forum, a stan faktycznego zainteresowania to kwestia czasu. Chyba, że czekacie, aż ktoś założy konkurencyjne forum specjalistyczne, gdzie pójdą wszyscy użytkownicy tego języka.

1

Najpierw powstała kategoria Python, a niedługo później podjęto decyzję o zastąpieniu Pascala tym językiem w szkołach średnich i na egzaminie maturalnym;

python.jpg

Co do tematu - ktoś czuje się niedowartościowany zakładaniem wątków na temat JavaScript w kategorii Webmastering? Bo z całego tego wątku (głównie z postów OP) dowiedziałem się, że mało na forum wątków dotyczących tej technologii, bo wstyd założyć wątek obok takiego, w którym ktoś pyta o znaczniki <div>;

PS: W sumie to wątków z tagiem javascript jest dość sporo (prawie 5000); Gdyby zwiększyła się liczba zakładanych wątków dotyczących tej technologii to można by się zastanowić nad nową kategorią; Podobnie jak w przypadku kategorii Python, dało by się go sztucznie zapchać na początek.

javascript.png

0

A moim zdaniem powinno to powstać z bardzo prostego względu. Fakt że na webmastering pojawiaja sie pytania o js, bardziej lub mniej ciekawe, to wśród tych ciekawych musiałbym ryc żeby coś znaleźć.

Gdyby pojawił się osobny dział, gdzie byłyby poruszane fajne kwestie dotyczące js i praxy z nim w zespole to moim zdaniem forum by tylko na tym zyskało.

Sam dopiero zaczynam karierę jako developer, co prawda jeszcze nie jestem usytuowanym js developerem ale w firmie mamy fronterow i jsow, a jak na razie idę ku js. To chętnie bym się czegoś dowiedzial, o budowaniu, architekturze i w ogóle masy innych rzeczach.

No i umówmy się ze problem prostych onclickow, czy callbackow to raczej tematy newbie. Dużo bardziej widzialbym tematy poruszajace np. reaktywne programowanie, jak budować aplikację js oparte o wzorce projektowe, czy masz innych rzeczy o których sam właśnie nie mam pojęcia a jako początkujący programista js powinienem wiedzied zeby sie wybic.

0

Może po prostu (jak zostało to już wspomniane wcześniej) zmienić nazwę działu Webmastering na "Webmastering i JavaScript" aby wzmocnić przekaz, że w tym dziale należy umieszczać wątki dotyczące JS. Wilk syty i owca cała ;)

0

Może @msm zrobi jakieś statystyki z ostatnich miesięcy ile postów na temat js sie pojawiło? :)

0
Biały Samiec napisał(a)

No i umówmy się ze problem prostych onclickow, czy callbackow to raczej tematy newbie.

Kategoria Newbie to jeden wielki bajzel, wszystko na kupę; W nowej odsłonie Coyote tej kategorii ma już nie być, więc nie będzie problemu z wyborem odpowiedniego działu dla wątku, według "powagi" pytania (czego nie można jednoznacznie określić); Będzie większy porządek na forum.

0

Polscy JavaScriptowcy zwykle na Facebooku siedzą jeśli chodzi o polski internet (jest kilka polskich grup: JS News, JS News After Hours, JavaScript: Pierwsze kroki, HTML5 i CSS3: pierwsze kroki - dwie ostatnie są przeznaczone na pytania początkujących).

Natomiast forum 4programmers ma to do siebie, że znaczna większość użytkowników bardziej jest w tematach C# i Javy (to chyba najpopularniejsze języki tutaj).

Dlatego ciężko oczekiwać, że nagle ludzie zaczną pisać zaawansowane rzeczy o JS, bo wydaje mi się, że użytkowników zainteresowanych taką tematyką jest dość mało (chociaż jak ktoś zacznie ciekawą dyskusję na tematy typowo JSowe, to mogę się dołączyć, i również uważam, że osobny dział JavaScript mógłby powstać.

Nie będziecie mieli taki problemów w jQuery jak ja kiedy pracuje na NodeJs + Angular + ES6.

To bardzo źle świadczy o ekosystemie JavaScript, skoro NodeJS, Angular i ES6 zamiast rozwiązywać problemy tylko generują nowe, takie, których nie było w jQuery ;)

ps3. I nie chce się tu wywyższać ale po prostu pozycjonowanie divów a problemy skomplikowanego języka obiektowego to mega dwa różne światy

Uwierz, że problemy "skomplikowanego języka obiektowego" są często o wiele łatwiejsze do rozwiązania niż pozycjonowanie divów :)

Nie zrozumiecie mnie źle, ale wygląda na to ze żaden z was nie jest Javascript developerem i jak sądzę na forum takich nie ma... bo nie mają po co być.
Javascript to potężny eco system, działający w pełni samodzielnie.

ja jestem i szczerze powiedziawszy, jeśli chcesz ciekawych dyskusji o JS to ruszaj na zagraniczne fora. Ale nie na StackOverflow(czysta pomoc, mało ciekawe dyskusje) czy Reddit(niski poziom użytkowników) tylko bardziej na Twittera czy opisy ticketów na GitHubie, bo tam zwykle odbywają się najciekawsze dyskusje z udziałem najbardziej zaawansowanych programistów JSa (ludzie pracujący w Facebookach, Googlach itp.).

0

PS: W sumie to wątków z tagiem javascript jest dość sporo (prawie 5000);

Hmm, całkiem sporo.

Trochę innych statystyk:

Ilość postów, które zawierają w treści słowo "javascript":

+------+---------+-----+
| rok  | miesiac | val |
+------+---------+-----+
| 2016 |       1 | 164 |
| 2016 |       2 | 198 |
| 2016 |       3 | 184 |
| 2016 |       4 | 149 |
| 2016 |       5 | 162 |
| 2016 |       6 | 154 |
| 2016 |       7 | 141 |
| 2016 |       8 | 172 |
| 2016 |       9 | 103 |
+------+---------+-----+

Ilość wątków, które zawierają gdziekolwiek w treści słowo "javascript":

+------+---------+-----+
| rok  | miesiac | val |
+------+---------+-----+
| 2016 |       1 | 102 |
| 2016 |       2 | 130 |
| 2016 |       3 | 122 |
| 2016 |       4 |  95 |
| 2016 |       5 |  94 |
| 2016 |       6 |  88 |
| 2016 |       7 |  89 |
| 2016 |       8 |  99 |
| 2016 |       9 |  64 |
+------+---------+-----+

Ilość wątków, które zawierają w pierwszym poście słowo "javascript" (czyli mniej-wiecej wątki poruszające temat js)

+------+---------+-----+
| rok  | miesiac | val |
+------+---------+-----+
| 2016 |       1 |  60 |
| 2016 |       2 |  62 |
| 2016 |       3 |  57 |
| 2016 |       4 |  44 |
| 2016 |       5 |  37 |
| 2016 |       6 |  43 |
| 2016 |       7 |  46 |
| 2016 |       8 |  44 |
| 2016 |       9 |  38 |
+------+---------+-----+

Chciałem jeszcze zrobić takie coś dla tagów, ale okazało się żę całe życie żyłem w błędzie, i tagi jednak nie są w tabeli post_tag i wymaga to więcej joinów niż myślałem. W każdym razie:

Wątki z tagiem like %javascript%

+------+---------+-----+
| rok  | miesiac | val |
+------+---------+-----+
| 2016 |       1 |  36 |
| 2016 |       2 |  36 |
| 2016 |       3 |  37 |
| 2016 |       4 |  39 |
| 2016 |       5 |  24 |
| 2016 |       6 |  32 |
| 2016 |       7 |  32 |
| 2016 |       8 |  28 |
| 2016 |       9 |  23 |
+------+---------+-----+

Wątki z tagiem like %angular%

+------+---------+-----+
| rok  | miesiac | val |
+------+---------+-----+
| 2016 |       1 |   3 |
| 2016 |       2 |   7 |
| 2016 |       3 |  14 |
| 2016 |       4 |   4 |
| 2016 |       5 |   9 |
| 2016 |       6 |   7 |
| 2016 |       7 |   7 |
| 2016 |       8 |   7 |
| 2016 |       9 |   6 |
+------+---------+-----+

Jeszcze coś policzyć?

0

Wstępnie wychodzi na to że tematów o Pythonie we wrzesniu było 8 a o JS'ie 38.
Teraz to czuje się jeszcze bardziej bezdomny niż wczesniej :)
Pattern sie wykrzaczył :)

0

Moim zdaniem działy powinny mieć podkategorie i wtedy można by grupować tematycznie
np. Java (JavaFx, Spring, Java podstawy), webmastering (css, js ...)
ale pewnie nikomu by się nie chciało takich rzeczy przerabiać znając życie.

0

A czemu nie zrobić osobnych działów dla haskella, yedosa, happstacka, spocka, scottiego i snap-a ? Jak założymy to krasnoludki zaczną pisać wątki. Tak serio to nie rozumiem o co temat, przecież jak adminów zacznie w*** syf w webmasterce to nowy dział na pewno powstanie :)

0

Ludzie, opanujcie sie z tymi podkategorami, bo niedlugo bedziecie wpadac na pomysl zeby robic podkategorie podkategori, czyt. nowe werjse frameworkow jesli beda drastyczne zmiany, moze od razu podpiac do jakiegos API, ktore bedzie buildowac nowe kategorie wraz z nowymi technologiami :D

@Shalom, dobrze napisales w komentarzu. Zapewne tak jest, ze duza czesc tych otagowanych wyregexowanych slowo klucz "js,javascript", to zwykle pytania ktore wyskakuja nawet jak sie wpisze po polsku w guglu. Dlatego tez wlasnie uwazam, ze powinno sie odseparowac cos takiego, gdzie zwykle takie rzeczy dzieja sie w webmastering/newbie. A naprawde od czasu do czasu pojawiaja sie fajne dyskuje o JS i ginie to gdzies w tych webmasteringach, dlatego zgadzam sie rowniez z @Stiffler, potrzebna jest nowa kategoria JS, jezeli juz. A nie sztuczne "Webmastering i JS".

Uwazam, ze to jest bezsensu, jezeli zmiana, to tylko nowy dzial "JS", bez glupich merge'ow, ktory nawet nie odzwierciedla calkowitej prawdy. Bo z tego co wiem, to w JS mozna pisac chociazby roboty. A moze ktorys z forumowiczow mial z tym doczynienia, to co, wrzuci to do tego watku?

Krwawy Młot, nie róbmy z forum polityki, tutaj forumowicz tez powinien miec cos do powiedzenia.

Ostatecznie proponuje glosowanie, co wy na to?

0

Bez jaj przecież oboje jesteśmy anonimami... I jaka polityka przecież mówię że jak będzie potrzeba to dział powstanie, a potrzeba to nie jest płacz w wątku. Zapytaj się moda działu delphi co myśli o ankietach dotyczących zmian forum w których mogą głosować anonimy.

0

Z takiej okazji moglbym zalozyc na tym forum konto. Sam pisze glownie w JS i dlatego nie mam tutaj konta, pisze z anonimow, jak niektorzy potrzebuja pomocy w JS-ie wlasnie.

0

Czegoś tutaj nie rozumiem - nawet jeśli całkiem nowa kategoria powstanie to nagle i magicznie nie zaczną powstawać wątki dotyczące wysoce zaawansowanych rzeczy; Skoro do tej pory takich tematów było bardzo mało to nadal tak pozostanie i liczba kategorii forum w niczym nie pomoże;

Krwawy Młot, nie róbmy z forum polityki, tutaj forumowicz tez powinien miec cos do powiedzenia.
Ostatecznie proponuje glosowanie, co wy na to?

Każda ankieta na tym forum jest trolowana przez anonimów od samego początku, więc nie ma to żadnego sensu;

Z takiej okazji moglbym zalozyc na tym forum konto. Sam pisze glownie w JS i dlatego nie mam tutaj konta, pisze z anonimow, jak niektorzy potrzebuja pomocy w JS-ie wlasnie.

Jakby nie można było założyć konta i odpowiadać w wątkach w kategoriach Webmastering i Newbie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1