Kategoryzacja tematów i ocena

3

Na początek chciałbym zaznaczyć że zależy mi tutaj na dyskusji. Nie jest to rozwiązanie idealne czy ostateczne ani obowiązkowe. Chciałbym żebyśmy tutaj wypracowali coś, co pomoże tematom technicznym które zadają pytanie odnośnie jakiegoś problemu a nie są dyskusją.

Obecnie można śmiało podzielić każdy stworzony temat na 2 kategorie.

  • Dyskusja - wątek w którym poruszany jest jakiś temat, ale nie jest to problem do rozwiązania a raczej wymiana poglądów. Są to tematy z flame, offtopic, ale też z działów technicznych gdzie ludzie rozmawiają o jakimś konkretnym rozwiązaniu, czy podejściu do rozwiązywaniu problemów. Jedni są za, inni przeciw ale ogólnie nikt nie jedynej słusznej racji i chodzi właśnie o wymianę poglądów. Ten temat tak naprawdę nie powinien być zakończony, bo zawsze ktoś może dopowiedzieć coś ciekawego. Oczywiście nie licząc sytuacji jak atmosfera zamienia się w g**no burzę i poziom spada tak nisko że moderator musi go zamknąć.
  • Problem - wątek zakładany w związku z jakimś problemem. Jeżeli w pierwszym poście ktoś poda rozwiązanie, temat jest wyczerpany i nikt nie musi pisać nic więcej. Czasem dyskutowane są różne rozwiązania, ale zawsze można temat w pewnym momencie wyczerpać. W idealnej sytuacji autor wątku powinien zaakceptować jakąś odpowiedź sugerując jednoznacznie że to co jest mu wystarczy. W tej kategorii są zwykle tematy techniczne, ale też w kariera czy edukacja.

O ile ten dyskusje prowadzone są często i z sukcesem, tak wiele wątków dotyczących problemów są albo olewane, albo odpowiedzi nie są satysfakcjonujące. Myślę że można by temu zaradzić, zmieniając trochę system tematów. Opiszę teraz moje teoretyczne ulepszenie.

  • Tworząc temat, nadajesz mu kategorię dyskusja/problem
  • Jeżeli założyłeś dyskusję, to nie można zaakceptować tematu. Zostają łapki w górę jeżeli ktoś zgadza się zwypowiedzią.
  • Temat typu problem, ma timestamp podbicia, który można aktualizować raz dziennie. Do forum dodawana jest zakładka Problemy gdzie jest lista z nierozwiązanymi tematami właśnie tego typu i timestampem podbicia nie starszym niż 30 dni oraz sortowane po nim od najnowszego. Załóżmy więc że mam problem i tworzę temat tego typu. Jeżeli do jutra nie dostanę odpowiedzi, to mogę zrobić podbicie timestampa. Mój temat ponownie wskoczy na szczyt, bo oznacza to że zależy mi na nim i nadal nie znalazłem rozwiązania. Jeżeli ktoś będzie przeglądał tą listę codziennie i widział mój temat na szczycie przez tydzień, to myślę że poświęci więcej niż chwilę aby mi pomóc. Jeżeli oleję temat, to po 30 dniach zniknie on z listy i może być przeniesiony do kosza. Tak. Jeżeli temat typu problem nie ma odpowiedzi i jest zapomniany, to nie wnosi na forum żadnej wartości i wyszukanie go nic nie da. Dlatego może trafić do kosza.
  • Wątki typu problem można zakończyć akceptując jakąś wypowiedź. Zniknie on wtedy z listy nierozwiązanych problemów i można go będzie wyszukać dla potomności. Moderator może (nie musi, a z dobrej woli może) też zaakceptować problem jeżeli został stworzony przez anonima, lub widzi że ktoś olał temat a odpowiedź została udzielona.
  • Do wątku można dodać ocenę + lub -. Nie wpływa to na reputację, a jedynie na postrzeganie wątku przez innych użytkowników. Ocenianie widzę tak. Wchodzę w temat i widzę że jest dobrze zadane pytanie, jest kod, ale niestety nie znam odpowiedzi lub nie mam czasu na obszerne wyjaśnienia. W takim wypadku daję + i jest to komunikat dla innych żeby zwrócili na niego uwagę bo wnosi wartość na forum. Jeżeli wchodzę i uważam że temat jest banalny i można to wygooglać w 5 sekund, to albo wygoogluje i doklejam link, albo olewam temat nie zostawiając oceny. Minus natomiast, należy się tematom na który nie warto tracić czasu, czyli mało szczegółów, brak kodu, wróżenie z fusów idt. Jeżeli ktoś jest nowy na forum, to oczywiście polecam pomóc założyć sensowny wątek a nie od razu minusować, ale wiadomo że są użytkownicy na których nie ma sensu tracić czasu.

Zaznaczę też że nowa kategoria "problemy" nie pokrywa się z "Bez odpowiedzi". Często przecież ktoś wypowie się w temacie, ale tylko muśnie rozwiązanie, a z drugiej kategorii już niestety zniknie.

Wiem też że pewnie musiałoby powstać sporo zmian i kosztowałoby to trochę pracy. Dlatego też jest to dyskusja a nie prosta propozycja, oraz mamy przecież na horyzoncie Coyote 2.0 który mógłby mieć ten feature w przyszłości. W każdym razie nie widzę powodu żeby o czymś nie mówić tylko dlatego że trzeba poświęcić dużo czasu na zrobienie tego.

Proszę o dyskusję i konstruktywną krytykę. Co jest fajne, co kompletnie do wywalenia, co można dodać a co ulepszyć.

0

Temat typu problem, ma timestamp podbicia, który można aktualizować raz dziennie. Do forum dodawana jest zakładka Problemy gdzie jest lista z nierozwiązanymi tematami właśnie tego typu i timestampem podbicia nie starszym niż 30 dni oraz sortowane po nim od najnowszego. Załóżmy więc że mam problem i tworzę temat tego typu. Jeżeli do jutra nie dostanę odpowiedzi, to mogę zrobić podbicie timestampa. Mój temat ponownie wskoczy na szczyt, bo oznacza to że zależy mi na nim i nadal nie znalazłem rozwiązania. Jeżeli ktoś będzie przeglądał tą listę codziennie i widział mój temat na szczycie przez tydzień, to myślę że poświęci więcej niż chwilę aby mi pomóc. Jeżeli oleję temat, to po 30 dniach zniknie on z listy i może być przeniesiony do kosza. Tak. Jeżeli temat typu problem nie ma odpowiedzi i jest zapomniany, to nie wnosi na forum żadnej wartości i wyszukanie go nic nie da. Dlatego może trafić do kosza.
Wątki typu problem można zakończyć akceptując jakąś wypowiedź. Zniknie on wtedy z listy nierozwiązanych problemów i można go będzie wyszukać dla potomności. Moderator może (nie musi, a z dobrej woli może) też zaakceptować problem jeżeli został stworzony przez anonima, lub widzi że ktoś olał temat a odpowiedź została udzielona.

Pomysł swoją prostotą i oczywistością zwalił mnie z nóg. Jestem na zdecydowane tak!

Do wątku można dodać ocenę + lub -. Nie wpływa to na reputację, a jedynie na postrzeganie wątku przez innych użytkowników. Ocenianie widzę tak. Wchodzę w temat i widzę że jest dobrze zadane pytanie, jest kod, ale niestety nie znam odpowiedzi lub nie mam czasu na obszerne wyjaśnienia. W takim wypadku daję + i jest to komunikat dla innych żeby zwrócili na niego uwagę bo wnosi wartość na forum. Jeżeli wchodzę i uważam że temat jest banalny i można to wygooglać w 5 sekund, to albo wygoogluje i doklejam link, albo olewam temat nie zostawiając oceny. Minus natomiast, należy się tematom na który nie warto tracić czasu, czyli mało szczegółów, brak kodu, wróżenie z fusów idt. Jeżeli ktoś jest nowy na forum, to oczywiście polecam pomóc założyć sensowny wątek a nie od razu minusować, ale wiadomo że są użytkownicy na których nie ma sensu tracić czasu.

Pomysł równie genialny, lecz proponowałbym, aby stworzyć odpowiedni wątek w Newbie, który jasno będzie tłumaczył za co user dostaje plusy, a za co minusy. Będzie to jasna wskazówka dla nowych użytkowników, co robią źle, co dobrze.

Tylko jedna uwaga - fajnie by było, gdyby w/w system plusów i minusów zaistniał tylko w działach technicznych.

4
krzysiek050 napisał(a):

Opiszę teraz moje teoretyczne ulepszenie.

  • Tworząc temat, nadajesz mu kategorię dyskusja/problem

Ludzie maja problem z poprawnym tagowaniem, tytułowaniem, wyborem kategorii... Ekstremalne przypadki zadają pytania w formie artykułów w kompendium. To będzie dodatkowa komplikacja, która spowoduje, że duża część tematów będzie źle zakładanych.

  • Jeżeli założyłeś dyskusję, to nie można zaakceptować tematu. Zostają łapki w górę jeżeli ktoś zgadza się zwypowiedzią.

Od razu trzeba będzie dodać możliwość konwersji z jednego na drugie, bo ludzie będą się mylili.

Jeżeli ktoś będzie przeglądał tą listę codziennie i widział mój temat na szczycie przez tydzień, to myślę że poświęci więcej niż chwilę aby mi pomóc.

Jeśli ludzie potrafią pomóc, to pomagają. Przyklejenie tematu na szczycie nic nie da, wiedza od tego cudownie nie zstąpi na użytkowników.

Minus natomiast, należy się tematom na który nie warto tracić czasu, czyli mało szczegółów, brak kodu, wróżenie z fusów idt.

Takich wątków nie powinno się minusować tylko raportować, albo wołać moderatorów. Wątek leci do kosza i nikt już na niego czasu nie traci.

mamy przecież na horyzoncie Coyote 2.0 który mógłby mieć ten feature w przyszłości

Problem z horyzontem jest taki, że oddala się w miarę przybliżania, i nigdy nie może zostać osiągnięty. I tak to wygląda w przypadku Coyote. Przyczyną jest to, że to za duży projekt na jedną osobę.

0

To jest taka pochodna mojej wizji przerobienia 4p na forum bez kategorii (znieść kategorie! precz z uciskiem!) w zamian oferując tagi. Teraz wystarczy tylko tag specjalny "dyskusja/problem" który odpowiednio oznacza wątek w jakiś specjalny sposób (niczym flairs na Reddicie) i już.

Niestety, rację ma somekind, że w sporej części ludzie nie potrafią wcale korzystać z tego, co mamy już teraz, a to będzie dodatkowa komplikacja.

Może w ogóle wystarczy dodać przycisk "odśwież" oraz nową kartę w interfejsie pt. wątki bez odpowiedzi szeregowaną według tego "odświeżenia"?

0
somekind napisał(a):

Ludzie maja problem z poprawnym tagowaniem, tytułowaniem, wyborem kategorii... Ekstremalne przypadki zadają pytania w formie artykułów w kompendium. To będzie dodatkowa komplikacja, która spowoduje, że duża część tematów będzie źle zakładanych.

To takie samo myślenie jak w naszym systemie edukacji. W klasie jest 20 debili i 5 bystrych osób, więc sprowadźmy wszystkich do poziomu upper-debil. Różnica jest taka, że edukacja jest obowiązkowa, a programistą nie musi być każdy. Jak pierwszy raz wszedłem do internetu wiele lat temu to jakoś potrafiłem pisać na forach w sensownych kategoriach i zgodnie ogólnie przyjętymi zasadami. Jestem zdania że jeżeli ktoś nie potrafi poświęcić 5 minut żeby postarać się założyć temat poprawnie, to żadna pomoc mu się nie należy. A jak poświęci 20, a dalej źle założy, to znaczy że z tej mąki chleba nie będzie, przykro mi. Żeby być programistą trzeba nie tylko czytać, ale też rozumieć co się czyta i jeszcze się do tego stosować. Wolę pomóc 5 osobom które postarały się zakładając temat, niż 20 którzy mieli wszystko w czterech literach bo oni ten program to na jutrzejszych zajęciach muszą oddać.

somekind napisał(a):
  • Jeżeli założyłeś dyskusję, to nie można zaakceptować tematu. Zostają łapki w górę jeżeli ktoś zgadza się zwypowiedzią.

Od razu trzeba będzie dodać możliwość konwersji z jednego na drugie, bo ludzie będą się mylili.

Nie trzeba. Jeżeli ktoś założy dyskusję i będzie omawiał problem, to znaczy że się nie umie czytać lub nie poświęcił 5 minut na zapoznanie się z systemem i temat leci do kosza. Jeżeli założy problem i będzie chciał dyskutować, no to nawet szybciej może polecieć do śmieci, bo o czym z takim człowiekiem rozmawiać?

somekind napisał(a):

Jeśli ludzie potrafią pomóc, to pomagają. Przyklejenie tematu na szczycie nic nie da, wiedza od tego cudownie nie zstąpi na użytkowników.

Tutaj też się nie zgodzę. Ja np. wchodzę na forum czasem codziennie, a czasem raz na parę dni. Jeżeli temat zostanie założony 4 dni temu, to mogę na niego nie odpowiedzieć bo zginie w tłumie, a odpowiedź akurat znam. Drugi fakt, to to że ludziom nie chce się odpowiadać długo i rozwiąźle gdy czasem problem tego wymaga. Możesz poświęcić 20 minut na pisanie postu, a człowiek już dawno zapomniał o problemie. Dlatego odpowiedzi kilkudaniowych jest dużo, a takich na pół ekranu mało. I myślę że jeżeli wątek będzie widoczny na szczycie przez dłuższy czas, to ktoś doceni to że autorowi zależy i odpisze.

somekind napisał(a):

Takich wątków nie powinno się minusować tylko raportować, albo wołać moderatorów. Wątek leci do kosza i nikt już na niego czasu nie traci.

Nigdy nie raportowałem taki problemów, ale ok. Jeżeli uważasz że takie wątki powinny trafić do kosza, to z minusa można zrezygnować.

somekind napisał(a):

Problem z horyzontem jest taki, że oddala się w miarę przybliżania, i nigdy nie może zostać osiągnięty. I tak to wygląda w przypadku Coyote. Przyczyną jest to, że to za duży projekt na jedną osobę.

To znaczy że nie dorzucamy nowych featureów bo czas żeby je zrealizować będzie może za kilka lat?

0
krzysiek050 napisał(a):

To takie samo myślenie jak w naszym systemie edukacji. W klasie jest 20 debili i 5 bystrych osób, więc sprowadźmy wszystkich do poziomu upper-debil.

Nie widzę analogii. Ty proponujesz zmianę, ja widzę jej możliwe konsekwencje.
To w końcu zależy Ci na dyskusji, jak napisałeś w pierwszym zdaniu, czy nie?

Różnica jest taka, że edukacja jest obowiązkowa, a programistą nie musi być każdy. Jak pierwszy raz wszedłem do internetu wiele lat temu to jakoś potrafiłem pisać na forach w sensownych kategoriach i zgodnie ogólnie przyjętymi zasadami. Jestem zdania że jeżeli ktoś nie potrafi poświęcić 5 minut żeby postarać się założyć temat poprawnie, to żadna pomoc mu się nie należy. A jak poświęci 20, a dalej źle założy, to znaczy że z tej mąki chleba nie będzie, przykro mi. Żeby być programistą trzeba nie tylko czytać, ale też rozumieć co się czyta i jeszcze się do tego stosować. Wolę pomóc 5 osobom które postarały się zakładając temat, niż 20 którzy mieli wszystko w czterech literach bo oni ten program to na jutrzejszych zajęciach muszą oddać.

Tak, tylko to chyba nie jest odpowiedź na moje wątpliwości. No bo chyba nie sugerujesz wyrzucania wszystkich błędnie założonych wątków do kosza?

Nie trzeba. Jeżeli ktoś założy dyskusję i będzie omawiał problem, to znaczy że się nie umie czytać lub nie poświęcił 5 minut na zapoznanie się z systemem i temat leci do kosza.

Problem w tym, że posty nie latają do kosza same. Ktoś musi przejrzeć, podjąć decyzję i wykonać. A potem ktoś inny ma pretensje o to, że moderatorzy wyrzucają dobre wątki do kosza, gnębią początkujących, tyranizują bezbronnych użytkowników forum i w ogóle łamią zasady, które sami stanowią.

Ja nie mówię, że Twój pomysł jest zły, widzę w nim duży sens z punktu widzenia użyteczności forum. Ale niesie ze sobą też pewne problemy i prawdopodobnie sporo dodatkowej pracy związanej z porządkowaniem. Chodzi mi tylko o to, żeby czasem próbując poprawić coś na forum, nie zepsuć go bardziej.

Tutaj też się nie zgodzę. Ja np. wchodzę na forum czasem codziennie, a czasem raz na parę dni. Jeżeli temat zostanie założony 4 dni temu, to mogę na niego nie odpowiedzieć bo zginie w tłumie, a odpowiedź akurat znam. Drugi fakt, to to że ludziom nie chce się odpowiadać długo i rozwiąźle gdy czasem problem tego wymaga. Możesz poświęcić 20 minut na pisanie postu, a człowiek już dawno zapomniał o problemie. Dlatego odpowiedzi kilkudaniowych jest dużo, a takich na pół ekranu mało. I myślę że jeżeli wątek będzie widoczny na szczycie przez dłuższy czas, to ktoś doceni to że autorowi zależy i odpisze.

Ok, tym mnie przekonałeś.

To znaczy że nie dorzucamy nowych featureów bo czas żeby je zrealizować będzie może za kilka lat?

No chyba tak to wygląda od jakiegoś już czasu. Stare Coyote nie dostaje nowych funkcji, bo trwają pracę nad nowym. I wszyscy mają nadzieję, że nowe będzie łatwiejsze w rozbudowie i dodawaniu nowych ficzerów. @Adam Boduch, popraw mnie jeśli się mylę w tej kwestii.

0

Tutaj też się nie zgodzę. Ja np. wchodzę na forum czasem codziennie, a czasem raz na parę dni. Jeżeli temat zostanie założony 4 dni temu, to mogę na niego nie odpowiedzieć bo zginie w tłumie, a odpowiedź akurat znam. Drugi fakt, to to że ludziom nie chce się odpowiadać długo i rozwiąźle gdy czasem problem tego wymaga. Możesz poświęcić 20 minut na pisanie postu, a człowiek już dawno zapomniał o problemie. Dlatego odpowiedzi kilkudaniowych jest dużo, a takich na pół ekranu mało. I myślę że jeżeli wątek będzie widoczny na szczycie przez dłuższy czas, to ktoś doceni to że autorowi zależy i odpisze.

Ja robię w ten sposób, że przeglądam kilka kategorii forum - do pozostałych nie zaglądam; Logując się tutaj, chodzę po wszystkich "ulubionych" kategoriach i patrzę ile wątków ma nowy post (zielona mała ikonka obok nazwy wątku w widoku kategorii); Szukam ostatniego wątku z nowym postem - czasem jest na drugiej stronie; Po kolei wchodzę do każdego wątku i czytam, ew. także odpowiadam; Wątki które mnie nie interesują oznaczam od razu jako przeczytane (duża ikonka obok nazwy wątku); Po przeglądnięciu wszystkich interesujących mnie wątków, oznaczam całą kategorię jako przeczytaną i idę do następnego działu; Po przeglądnięciu wszystkich wątków we wszystkich interesujących mnie kategoriach wiem, że żaden wątek mi nie umknął.

0

Wrzucanie błędnych tematów od razu do kosza może wydawać się mocno radykalnym pomysłem, ale właśnie to sugeruję. Pewnie część osób się śmiertelnie obrazi i ucieknie, ale pytanie czy to nie jest tego warte. Ci którzy potrafią czytać i pisać nie będą mieli tego problemu, a ucierpią jedynie leserzy którzy chcą zaliczyć jakiś przedmiot ale minimalnym kosztem. Jeżeli ktoś jest ogarnięty, to myślę że nawet po wrzuceniu tematu do kosza wyciągnie z tego wniosek i poprawi to co zrobił źle. Można bawić się niby w poprawianie po kimś, tylko to chyba syzyfowa praca. Popraw komuś wątek 10 razy i nic to nie zmieni. Usuń raz, a będzie odzew.

Moderatorzy na każdym forum mają problem z oskarżaniami o niesprawiedliwe kasowanie postów czy banowanie. Tak było, jest i będzie. W wypadku tego pomysłu, da się napisać regulamin tak, że każde kasowanie będzie podpadało pod regulamin. Jeżeli w nim widnieje punkt który mówi że post błędnie skategoryzowany będzie od razu wrzucany do kosza, to tak jest i koniec kropka.

Co do waszych sposobów na oglądanie forum. Każdy ma swój, jeden lepszy, drugi gorszy. Nie mówię że się nie da, bo przecież forum istnieje od wielu lat z sukcesem. Ale to są jedynie sposoby na obejście problemu, a mój pomysł ma w zamiarze usprawnić system i zlikwidować problem.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1