Zbyt duża wysokość linii kodu w znacznikach <code>

4

Trochę dziwi mnie to, że wysokość linii we wszelkich znacznikach <code> jest tak duża, przez co kody są o wiele dłuższe, niż to samo przekopiowane do jakiegokolwiek edytora; W sumie w ogóle nie jest określona, bo w opisie stylu znaczników <pre> nie ma określonej wspomnianej wysokości;

Zawartość znaczników <pre> posiada obecnie taką samą wysokość linii jak element w którym się znajduje (.post-content), czyli 139%; Sądzę, że idealną wysokością linii było by 105%; Poniżej przykład, z lewej obecna postać, a z prawej - po określeniu własnej wysokości:

codes.png

Niby to samo, a IMHO znacznie lepiej analizuje się kod z prawej; Poza tym długość postów z kodami skróci się, a tym bardziej w przypadku, gdy kodu jest kilkadziesiąt lub jeszcze więcej linii;


Druga rzecz to font dla znaczników <pre>; Courier New nie jest do tego celu dobry - kod wygląda jakoś dziwacznie; Rodzina monospace co prawda jest nadana, jednak przydałoby się określić jakiś ciekawszy font, np. DejaVu Sans Mono albo jakiś inny, byle ładniejszy od obecnego :]

3

Jak to łatwiej analizuje? Ten z prawej jest dla mnie mniej czytelny. Ten z lewej jest ładny. Temu jestem przeciwny zmienianiu, to Twoja subiektywna opinia, że coś jest łatwiejsze do analizy.

Porponuję ankietę z kilkoma możliwościami. :-P

1

Mi nie przeszkadza ani obecny font ani wysokość linii ;-)

1

Wydaje mi się, że najlepsze byłoby coś pomiędzy tymi dwoma.

0

w kodzie po prawej linie praktycznie na siebie wchodzą - wygląda nieestetycznie i mało przejrzyście
nikt i tak nie analizuje tutaj kodów dłuższych niż 30 linii

0

nikt i tak nie analizuje tutaj kodów dłuższych niż 30 linii

Ależ analizuje, czasami i dłuższe jeśli ktoś wkleja całą klasę na przykład.

Szczerze mówiąc nie wiem która opcja jest dla mnie wygodniejsza, zupełnie nie znam się na designie przez co takie rzeczy odczuwam tylko podświadomie podczas użytkowania (używa mi się lepiej albo gorzej). Ale chyba faktycznie trochę za duży, sam nie wiem.

Dodam ankietę

0

@Endrju - łatwiej było by ogarnąć kod, jeśli było by go więcej niż kilkanaście linii; Nie byłby taki rozlazły i nie trzeba by strony tyle przewijać;

Trochę może zbyt ciasne jest to 105%, może 110% było by lepsze; W każdym razie 139% to zbyt dużo i nawet krótkie kody są na ekranie zbyt długie; Oczywiście w moim odczuciu, bo jak widać szczególnego poparcia nie uzyskuję :]

Zobaczę jeszcze jak to będzie wyglądać w przypadku kodów dłuższych niż jeden ekran;

edit: Sprawdziłem - 115% daje według mnie najlepszy efekt, odstępy nie są zbyt duże, a linie nie sprawiają wrażenia nachodzenia na siebie.

0

Druga rzecz to font dla znaczników <pre>; Courier New nie jest do tego celu dobry - kod wygląda jakoś dziwacznie; Rodzina monospace co prawda jest nadana, jednak przydałoby się określić jakiś ciekawszy font, np. DejaVu Sans Mono albo jakiś inny, byle ładniejszy od obecnego :]

To ja poprosiłem kiedyś Adama o samą rodzinę fontów zamiast konkretnego. Dzięki temu każdy może sobie ustawić ten, który mu odpowiada w ustawieniach przeglądarki. U mnie monospace to Consolas.

1

IMO obecna wysokość linii jest ok.
Jeśli coś można na szybko poprawić w tym miejscu to, że jeśli ktoś używa znacznik <code> bez parametrów to w zależnie od działu używa domyślnie innego kolorowania składni.

Z innych prostych poprawek, fajnie by było by w trybie edycji postu użyty był font ze stałą szerokością znaków. Łatwiej się wtedy poprawia i formatuje ręcznie kod, szczególnie jak trzeba zawinąć wiersz.

0

Ankieta z dniem wczorajszym wygasła; I jak - da się coś z niej wywnioskować?

0

Chyba trzeba uszanować wolę większości i zmienić na 116% :)

0

Osobiście byłbym za tym, choć bardzo mało użytkowników zagłosowało w ankiecie;

PS: Póki ankieta była otwarta, nie było widać kiedy wygasa - przydałoby się, aby data podana była cały czas.

2

Zmieniłem wysokość linii. Ale tylko w kodzie.

Lectus lundium et mid purus egestas in, integer integer vut dis massa, facilisis rhoncus vut massa ridiculus a est phasellus? Est augue dapibus a tempor. Penatibus mauris pulvinar facilisis porta mus turpis tincidunt elit turpis a? Vel integer tincidunt platea, pulvinar placerat vel porta nisi pid ut scelerisque elit dictumst! Adipiscing pulvinar nascetur est massa integer? Egestas dignissim egestas turpis? Ultrices quis ac turpis ut quis scelerisque pulvinar quis aliquet cum sed velit porta et nisi facilisis augue. Amet nec egestas. Aliquet placerat massa. Turpis, auctor integer etiam rhoncus arcu a? Urna rhoncus porttitor integer ridiculus, cursus nunc, urna, ridiculus! Egestas rhoncus et cum mid tincidunt sed. Elementum. Nascetur odio ac velit proin augue sagittis scelerisque, purus quis aenean elit.
2

Obrzydlistwo. :-P

Gdyby ktoś się zastanawiał jak naprawić tę "poprawkę" to wystarczy sobie zrobić user-css dla 4p:

.post-content pre {
  line-height: 139%;    
}

PS. Teraz wysokość linii w treści posta jest zauważalnie większa niż ta w kodzie. Wzięliście to pod uwagę?

Jestem marudą, przepraszam.

0

A mi się podoba (wstępnie).

Ale fakt, dla stałych użytkowników zawsze jest usercss.

0

Sed sit amet orci tristique tortor luctus cursus. Sed ut turpis justo. Donec vitae mi ut tellus rhoncus ornare. Vivamus commodo risus nunc, ac pulvinar velit auctor fringilla. Duis a tellus at massa mattis fringilla. Nam interdum varius purus, hendrerit euismod tortor suscipit quis. Morbi lacinia interdum ex et suscipit.

Aliquam sagittis euismod neque, id auctor ipsum gravida vitae. Vivamus id ante lacus. Donec libero urna, dignissim auctor rutrum ac, aliquam eget velit. Nullam lacinia ligula id leo faucibus ornare. Morbi ligula ipsum, aliquet a enim non, finibus molestie dolor. Integer venenatis molestie nisi, a euismod odio finibus in. Curabitur sollicitudin, mi et mollis fringilla, ante enim molestie enim, quis interdum purus purus non nisi. Nunc iaculis id augue vitae bibendum. Nam porta leo eget purus suscipit varius vitae non nisl. Nunc sed lorem magna. Aenean at pellentesque nisi. Suspendisse potenti. Donec sollicitudin ex ligula, sit amet maximus neque commodo vitae. Curabitur porttitor arcu ac aliquet elementum.

Sed sit amet orci tristique tortor luctus cursus. Sed ut turpis justo. Donec vitae mi ut tellus rhoncus ornare. Vivamus commodo risus nunc, ac pulvinar velit auctor fringilla. Duis a tellus at massa mattis fringilla. Nam interdum varius purus, hendrerit euismod tortor suscipit quis. Morbi lacinia interdum ex et suscipit.


Elegancko, teraz o wiele lepiej wyglądają kody (tak, wiem - to moja subiektywna opinia); Dziękuję za zmianę, a także wszystkim tym, którzy zagłosowali w ankiecie :]

2

Czemu popsuliście rozmiar czcionki dla kodu? :|

0

@n0name_l, rozmiar fontu nie zmienił się w ogóle - sprawdziłem i jest dokładnie taki sam, jak na zrzucie w pierwszym poście.

0

@Adam Boduch, wprowadzone zmiany nie obejmują kodów w artykułach i gotowcach - tam też pasowałoby zmienić.

0

@Adam Boduch - przywołuję ponownie, albowiem zmiana wysokości linii w znacznikach <code> obowiązuje jedynie w postach, a pozostało jeszcze zmienić dla:

  • artykułów,
  • gotowców,
  • wpisów na mikroblogu.
1

@furious programming: ok, robie... :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1