Mikroblogi i ich ułomność

1

Szukałem po tagach wątku, w którym opisane by było co jest nie tak z mikroblogami, jednak nic podobnego nie znalazłem, więc zakładam nowy wątek;


Moduł mikroblogów działa dość fajnie, pojawia się dużo wpisów, jednak do doskonałości brakuje jeszcze dość dużo;

Po pierwsze - nie można korzystać ze znaczników <quote>, aby coś zacytować; To niedobrze, bo cytowanie jest ważną funkcją i dziś właśnie mi jej brakło...

Druga sprawa to możliwość dodawania obrazków do wpisu; Obrazek można dodać, ale nie można określić jego umiejscowienia we wpisie, ani jego wielkości na ekranie; W postach lub artykułach służy znacznik {{Image:File.ext||400}}, gdzie File.ext to nazwa pliku z załącznika, a 400 to szerokość obrazu w pikselach na ekranie; We wpisie na mikroblogu tego nie można użyć, więc obrazek zawsze ląduje na samym dole; Nawet nie można odsunąć go pustą linią, bo po publikacji wpisu puste linie z końca wpisu są usuwane (początkowe pewnie też);

Podczas tworzenia wpisu nie ma dostępnego paska narzędziowego, więc wszelkie znaczniki trzeba wpisywać ręcznie; Ponadto, nie ma funkcji podglądu wpisu, więc nie można wygodnie sprawdzić, czy nie porobiło się błedów we wpisie i czy znaczniki zostały poprawnie wpisane; Trzeba więc wpis opublikować i dopiero wtedy zobaczy się, czy są błędy czy nie; Jeśli coś się znajdzie, to trzeba wpis edytować;

Tagi mikroblogów nie są spójne z tagami wątków; W postach służy do tego odpowiednie pole edycyjne, we wpisach trzeba tworzyć je ręcznie, używając prefiksów #; Co ciekawe, poprawiałem już kilka postów, w których pytacz wstawiał takie sekwencje w treści posta, co oczywiście prowadziło do stworzenia listy wypunktowanej, bo parser tak właśnie ten znak rozumie; Przydałoby się dodać takie samo pole edycyjne pod polem z treścią wpisu, a tagi w opublikowanym wpisie powinny być wyświetlane tak, jak wyświetlane są tagi przy tytułach wątków (widok listy wątków w dziale forum);

Kolejna sprawa to brak formatowania treści wpisów w kolumnie popularne wpisy; Jeśli używa się formatowania, to wpis oczywiście jest formatowany, ale jego skrócona wersja w wymienionej kolumnie już nie:

entry.png

Przydałoby się albo usuwać te znaczniki, albo uruchomić formatowanie także w tej kolumnie; Poza tym linki do profili użytkowników we wpisach mogły by być takiego koloru, jak wszystkie inne linki - zielonego:

link-color.png

Było by od razu wiadomo, że to link - bez najeżdżania kursorem na nazwę użytkownika;

Z takich mniej ważnych rzeczy to na pewno kolor tekstu we wpisach; IMHO jest zbyt jasny, a jeśli by dodać możliwość używania znaczników do cytowania, to cytaty nie będą mogły mieć jaśniejszego koloru, bo będą mało widoczne;


Na pierwszy rzut oka to tyle; @Adam Boduch - czy była by możliwość wdrożenia "kiedyś" wymienionych funkcji? Były by naprawdę przydatne, nie tylko dla mnie.

0

Data też jest linkiem.. to co, też na zielono? ;>

3

A ja uważam że link do konkretnego wpisu powinien być jakoś sensownie oznaczony, np. taką ikonką jak link do posta na forum. Dla mnie to wcale nie jest intuicyjne że linkiem do wpisu na mikroblogu jest czas jego wysłania...

0

Dzięki za sugestię. Takie rzeczy jak kolory czcionek będzie się dało dosyć łatwo poprawić.

Mikroblogi miały w zamierzeniu być proste. Założeniem było umieszczanie prostych, krótkich wpisów z minimalnym formatowaniem. Tj. jedno pole do tekstu i to wszystko. Inna sprawa, to nie wiedzieliśmy przecież czy taki moduł będzie cieszył się popularnością więc czy warto inwestować czas w jego tworzenie skoro okaże się totalną pomyłką? ;)

Oczywiście taki model może ewoluować w zależności od potrzeb użytkowników. Więc nie mówię "nie" dalszemu rozwojowi tego modułu.

0

Ok, dzięki za odzew;

Ja nie mówię, że to musi być już poprawione - takie formatowanie treści mikroblogów by się przydało; Najbardziej to jednak te obrazki przeszkadzają; W sumie tego mi najbardziej brakuje - parsowania znaczników cytatów oraz możliwości wstawiania zdjęć w konkretnych miejscach wpisów; Resztę można pominąć.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1