"Przyklejony" breadcrumb

0

Wprowadzilismy w nowym layoucie pasek menu typu fixed. Niektorzy z niego korzystaja, niektorzy nie (mozna wylaczyc). Dla tych ktorzy korzystaja mam propozycje w kwestii nawigacji.

Otoz, gdy przegladam jakis watek i czytam go w calosci, lubie powrocic do kategorii, w ktorej ten watek zostal napisany. Zazwyczaj korzystam wtedy z breadcrumb-a, ktory znajduje sie w stopce.

Chodzi mi o nowa funkcjonalnosc, ktora zapewnilaby pokazywanie sie paska z okruszkami, gdy przewiniemy strone w dol (np. o 200-300px). Taki pasek, bylby ukryty, dopoki niewykonaloby sie "gestu" myszki przesuwajac kursor w gore. Wowczas pojawiloby sie np. takie cos:

265be9c71a.png

Chodzi o to, aby bylo to jak najmniej inwazyjne i nie przeszkadzalo w czytaniu. Stad, po "zabraniu" tego kursora z nad obszaru okroszkow ponownie znikalby z naszego pola widzenia :)

Troche ciezko jest to wyjasnic, ale czekam na opinie :)

0
napisał(a):

Otoz, gdy przegladam jakis watek i czytam go w calosci, lubie powrocic do kategorii, w ktorej ten watek zostal napisany. Zazwyczaj korzystam wtedy z breadcrumb-a, ktory znajduje sie w stopce.

No, skoro jest jakiś po przeczytaniu dostępny, to kolejny element i to jeszcze przyklejony, imho raczej jest zbędny.

Ale to oczywiście tylko i wyłącznie moje skromne zdanie :D

1

A ja bym chciał mieć okruszki pod ręką. Często zdarza się tak, że przeczytam wątek do połowy strony i dam sobie spokój. Na szczęście ratują mnie gesty myszy w Maxthonie. Nie jest to niezbędne, ale fajne :)

0

Ja zawsze przewijam na górę by wyjść piętro wyżej. Jakoś nie zauważyłem tego samego w stopce, którą wizualnie pomijam "wiedząc", że tam raczej nie ma nic ciekawego poza linkami typu "Kontakt".
Ale pasek "fixed" wyłączyłem, więc moja opinia niewiele tu da.

Jeśli otworzyłem wątek w nowej zakładce, to rzeczywiście muszę szukać linków.. ale jeśli wchodzę z kategorii, to click myszą pod kciukiem i mam krok wstecz w historii, więc nigdzie sięgać nie muszę.

0

myślę, że nie zaszkodzi mieć taką funkcjonalność

0

Tez sadze, ze nie zaszkodzi. Aczkolwiek zastanawiam sie, czy userzy beda wiedzieli ze jesli najada kursorem w gorna czesc strony to sie breadcrumb wyswietli?

0

@Coldpeer: Wlasnie nie wiem :/ Myslalem tez o wyswietlaniu tego "przyklejonego" breadcrumba z opacity. Po naprowadzeniu kursora opacity by znikalo.

0

Ok, mozna wprowadzic na probe, jednak zanim pojdzie na produkcje, to poprosze o feedback. Jest na naszym serwerze testowym: http://4testing.boduch.net/Forum (testserv / testserv33369)

Tak sobie mysle i moze lepszym miejscem bylby ten zielony pasek?

5240ce4ac2.png

W momencie, gdy zjedziemy strona, np. do polowy, pokazywac tam mala czcionka breadcrumb?

0

Dziwnie działa :D

Jadę w dół... pokazuje się ten śmieszny breadcrumb, lekko cofam do góry (o milimetry, może czegoś nie zauważyłem) i on znika, jadę w dół i on się już więcej nie pokazuje... Muszę cofnąć do samej góry, żeby go znowu wywołać :D

0

Bardzo ciezko cos takiego zaprojektowac aby nie bylo zbyt absorbujace, a zarazem funkcjonalne :] On po jakims czasie znika niezaleznie czy zjedziesz w dol, czy nie. Pojawia sie ponownie po naprowadzeniu kursora w jego obszar.

0

Ja bym go całkiem schował i pokazywał tylko na samym dole strony i po najechaniu myszką. Trochę zwraca na siebie uwagę w momencie rozsuwania się. Albo pokazać na stałe i dać miminalną widoczność, która ujawnia się dopiero przy najechaniu myszką.

0

Raczej nie zdarza mi się nawigować w górę. Działy i wątki i tak zawsze otwieram w nowej zakładce (w tle) i po otwarciu całej serii która mnie potencjalnie interesuje, dopiero przechodzę między zakładkami.

0

@madmike: zrobilem tak, aby podczas scrollowania ten breadcrumb sie pojawiaj a po czasie nieaktywnosci powoli zanikal.
@Ola Nordmann: przenioslem tez na dol strony.

Jest na serwerze testowym :)

0

Dlaczego ja takich głupich skrótów myślowych używam (głupi ja!). Chodziło mi o to, żeby był pokazywany tylko jeśli użytkownik dotrze (podczas przewijania) na sam dół strony. Miejsce było dobre - przynajmniej mi się podobało :>. I dodatkowo oczywiście pokazywany podczas najechania myszką. Przy pokazywaniu podczas przewijania chodzi przecież tylko o to, żeby nowi użytkownicy zapoznali się z funkcjonalnością. Nie ma sensu, zasłanianie treści.

0
Ola Nordmann napisał(a):

Dlaczego ja takich głupich skrótów myślowych używam (głupi ja!). Chodziło mi o to, żeby był pokazywany tylko jeśli użytkownik dotrze (podczas przewijania) na sam dół strony.
Jak użytkownik dotrze na dół strony to i tak ma tam breadcrumb...

Adamie, wygląda to w tej chwili lepiej niż poprzednio... ;)

0

Mozemy zrobic tak, ze zaimplementujemy to na probe i bede monitorowal ilosc klikniec aby sprawdzic kto tego uzywa :P

0

Ja korzystam prawie wyłącznie z opery do łażenia po 4p, ale ktoś mi zwrócił uwagę na inne przeglądarki:

pasek.png

to screen z chrome - w tym miejscu, gdzie się pojawia ten nowy breadcrumb przeglądarka ma zwyczaj wyświetlać pasek postępu/stanu/linków... Trochę to się kłóci z tą nowością, kŧóra będzie pod nią się chyba chować...

0

No wlasnie, tez to zauwazylem :( Dodatkowo, IMHO, ten breadcrumb na dole, jest malo widoczny poniewaz podczas przewijania strony, skupiamy wzrok raczej na gornej czesci strony.

0

A moze dodac by jeszcze jakas strzalke-do-gory czy inna ikonke tam ktora scrollowalaby na sama gore strony (ma sens w przypadku dlugich artow, watkow na forum, itp)

1

Calkiem niezly pomysl :)

1

Testowo włączyłem sobie przyklejoną belkę i ten wyjeżdżający breadcrumb jest bardzo denerwujący. Przy klikaniu z menu powiadomień np. na to, że jest nowy komentarz, ten breadcrumb całkowicie go zasłania.

0

@Marooned: dokladnie :/ Kod, ktory wyswietla breadcrumb'a siedzi w $(window).scroll(). Da sie cos zrobic zeby to zdarzenie nie bylo wywolywane, w momencie gdy jest hash obecny w url?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1