Reputacja - czy to w ogóle działa?

3

Jak to w końcu jest z tą naszą reputacją? W "komunikatach" napisane jest, że jest osobno na każdy dział. Ja wszędzie mam tę samą liczbę. W ankiecie było, że ma być obliczana z ostatnich 30 dni. Ja od (bardzo) dawna mam taką samą liczbę, która nie zgadza się z liczbą ze statystyk. Ta funkcja w ogóle działa?

Nieszczególnie mi na tej funkcji zależy, ale skoro już jest, to niech działa dobrze. ;-)

0

Byl kiedys jakis news o tym, ze reputacja bedzie liczona ze wszystkich dzialow.
A ogolnie to liczy sie ja od pierwszej oceny postu (nie ma chyba przedawnienia)

0

ja też nie ogarniam jak ta reputacja działa. Raz mam więcej raz mnie głosów(reputacja znajdująca się przy poście) a w statystykach nic się nie zmieniło. W ogóle to liczba głosów nie powinna maleć

4

Juz wyjasniam. Pierwotnie faktycznie bylo dla kazdego z dzialu z osobna, lecz pozniej pojawily sie glosy, zeby to zmienic (byla dyskusja na ten temat). W zwiazku z czym, reputacja jest liczona dla wszystkich postow znajdujacych sie w kategoriach "technicznych". Liczone sa glosy z przeciagu ostatniego pol roku. Reputacja wyswietla sie tylko w tych dzialach, w ktorych jest zliczana. Ponad to uzytkownik musi dostac min. 10 glosow w przeciagu ostatniego polrocza :)

0

Już rozumiem. Po prostu nie umiałem nigdzie znaleźć jednoznacznej informacji jak to z tymi działami i jak to z tym czasem zliczania - tych ankiet i dyskusji trochę było. ;-) Dziwiło mnie trochę, że cały czas mam tę bardzo podobną liczbę, ale musi to być spowodowane tym, że jeden głos wpada a jakiś stary wypada i tak to się przesuwa. (Wydawało mi się po prostu, jakby to kiedyś się policzyło a potem popsuło)

Dziękuję.

0

Racja, troche zmian w pierwotnym zamysle bylo :P Poki co doszlismy do jakiegos konsensusu w tej sprawie, ale i tak system reputacji trzeba by bylo zmienic na np. punktowy, tak, aby np. za zaakceptowanie odpowiedzi rowniez przydzielane byly punkty. Temat jest w dalszym ciagu do dyskusji.

0

Jak pewnie niektorzy wiedza, pozbywamy sie mozliwosci oddawania minusowych glosow na posty. W zwiazku z tym, trzeba zmienic system liczenia reputacji. W nowej wersji, reputacja jest bardziej uwidoczniona niz teraz. No wlasnie - czy ktos ma pomysl? Liczenie ilosci plusow w stosunku do napisanych postow? Czy moze liczba plusow w danym przedziale czasowym?

4

Hmm, dlaczego nie po prostu 'reputacja = łączna ilość plusów'?
Reputacja jako 'plusy / ilość' postów to dziwny pomysł, bo w wyniku tego napisanie posta spowoduje obniżenie reputacji. Czyli osoby mające wysoką reputację (i chcące ją zachować) będą musiały zastanowić dwa razy przed wysłaniem posta czy nie obniży im on wyników (bo, nie oszukując się, obecnie większość postów, nawet pomocnych zostaje bez jakiejkolwiek oceny) ;)
Reputacja jako 'plusy / okres czasu' brzmi lepiej, ale w sumie czemu reputacja ma znikać z czasem? A przynajmniej u naszych wzorców (SO, FB) nic nie znika.

7

Niekoniecznie musi to być "łączna ilość plusów", mogą to być ogólnie punkty, które zbiera się za różne rzeczy (tak jak na SO). Np. napisanie posta jeden punkt (np. tylko w działach technicznych), za otrzymany plus dwa punkty, za zaakceptowaną odpowiedź dziesięć. Można to połączyć też z mikroblogami.

0

No to już chyba lepiej darować sobie taką reputację.

Na innych forach widziałem taki ficzer jak dawanie podziękowań za dany post (czyli w zasadzie jak dawanie plusa czy lajka). W profilu są dwa pola:

  1. ile dostał podziękowań i w ilu postach
  2. ile dał podziękowań

Ale i to mnie jakoś mocno nie pociąga.

2

@Rev: tak, docelowo chce takie cos wprowadzic. Potrzebuje jednk czegos doraznego, bo to o czym mowisz, wymaga sporo wiecej pracy.
@msm: zaproponowane przez Ciebie rozwiazanie wydaje sie byc na chwile obecna sensowne do zaimplementowania :)

0
Rev napisał(a)

Np. napisanie posta jeden punkt (np. tylko w działach technicznych), za otrzymany plus dwa punkty, za zaakceptowaną odpowiedź dziesięć.

A za założenie własnego wątku w dziale technicznym -10 punktów :] (żart);

W mojej ocenie to jest chyba najlepsze rozwiązanie proponowane do tej pory; Reputacja powinna się zwiększać wraz z ilością napisanych postów w działach technicznych, a przede wszystkim jeśli użytkownik został oceniony w danej dyskusji; Najwięcej punktów powinien dostawać za udzielenie odpowiedzi oznaczonej jako rozwiązanie problemu; Ilość punktów to kwestia umowna.

0

Hmmm, sam nie wiem, czy wyglada to zachecajaco (i bynajmniej nie chodzi mi tutaj o liczbe procent :P)

109435911352447ec4ca32d.png

Ten progress mial sluzyc jako skala porownawcza, tzn. wchodzac w profil danego usera, nie wiemy czy 100 pkt to duzo, czy malo. Stad jak na screenie - liczba procentow. W tooltipie jest natomiast liczba faktycznych glosow. Co myslicie?

0

Według mnie weznętrzny (zielony) pasek jest zbyt wąski, przez co liczba wygląda, jakby ją ucięło z góry i z dołu; Jeśli cała liczba będzie się mieścić na zielonym pasku to myślę, że będzie ładniej wyglądać.


EDIT: @Adam Boduch - sposób liczenia reputacji jest już ustalony na dobre?

1

Świetne, miałem 92% teraz mam 30. Znany spaghetti-pisarz vel. nigdy-nie-miałem-code-review, kasujący swoje posty z (byłymi) minusami, ma nadal 97. :-D

0
  1. Bylo wlaczone zliczanie glosow z dzialow nietechnicznych, mimo, ze mialo byc wylaczone ... :|
  2. Zgodnie z ustaleniami usunalem minusy
  3. 100% ma user #1 ktory ma najwiecej pkt. System reputacji pojdzie do zmiany dosyc szybko; niezbyt mi sie to podoba na chwile obecna :/
0

Reczywiście w tej chwili nie wyglada to ciekawie (z niewiele ponad 90 mam niecałe 20). Jak na razie strach pisac posty, bo jak nikt nie da plus to reputacja leci w dół. To już lepsze były minsy wtedy przyajmniej aby spdała trzeba było dostać minusa.

0

Nie jest to prawda. Piszac posta, reputacja nie leci w dol! Reputacja to tylko ilosc glosow dodatnich a nie ilosc glosow dodatnich w stosunku do ilosci napisanych postow.

Poza tym, wczesniej reputacja byla liczona we wszystkich dzialach, teraz tylko technicznych.

0
napisał(a):

Reputacja to tylko ilosc glosow dodatnich a nie ilosc glosow dodatnich w stosunku do ilosci napisanych postow.
To ja czegoś nie rozumiem ilość głosów dodatnich w stosunku do czego? Po mojemu sama ilośc to to nie jest skoro wynik w procentach i na dodatek jest część po ułakowa.

0

W stosunku do ilosci glosow "zarobionych" przez najlepszego usera na forum. Ja mam 10 glosow, ty masz 5, co oznacza, ze twoja reputacja to 50%.

0

Czyli podsumowujac nadchodzace zmiany w reputacji:

  • Reputacje rozszerzamy do calego serwisu (rozne moduly moga ingerowac w reputacje usera)
  • System punktowy
  • Na forum otrzymuje sie punkty za post, glos dodatni oraz akceptacje odpowiedzi (do ustalenia ile punktow)
  • User musi miec mozliwosc wgladu w historie reputacji (np. +2 punkty za glos oddany na twoj post w watku XXXX)
  • Reputacje dodajemy rowniez w mikroblogu oraz w module artykulow

Dobrze by bylo jednak pokazywac reputacje na "skali". Tzn. system bedzie punktowy, ale nie mam punktu odniesienia. To, ze jakis user ma 456 pkt nic mi nie mowi, bo nie wiem czy to jest malo czy duzo.

2

Jesteście pewni, że taki nacisk na te punkciki to dobrze wróży dla portalu? Wieki temu wycinaliśmy punkty, liczbę postów pod avatarem etc etc.. by ograniczyć "wyścig szczurów". Nie przekładało się to na poprawę jakości materiałów na forum. Nie szalałbym z takim promowaniem tych punktów.

8

A ja bym całkiem wywaliła pojęcie "reputacji", reputację to ja mam na dzielni ;)
Zostawiłabym jedynie podsumowanie/statystyki użytkownika: tyle dostał plusów, tyle ptaszków, tyle napisał postów a jego staż na forum wynosi tyle. I wszystko jasne!

0

Jak koniecznie chcecie procenty to może zrobić procentową ilość punktów względem najbardziej punktowanego użytkownika.

0

@Ola Nordmann: tak wlasnie jest teraz.

2

Przeniesione z komentarza:

Ola Nordmann napisał(a)

Dajmy szanse nowym userom zdobyć dużą reputacje! Jeśli ktoś zarejestrował się tydzień temu i jego wypowiedzi chce się cały czas plusować, to dlaczego ma mieć 1% reputacji. Tym bardziej, że user #1 będzie miał jej coraz więcej i dogonić go (kiedy ma x lat przewagi) staje się niemożliwością.

0

Reputacja juz prawie w calosci zostala przerobiona (przepisana):

8d8f63baea.png

Jezeli chodzi o forum, to wiekszy nacisk bedzie kladziony na akceptowanie odpowiedzi w watku, ale oczywiscie +1 na post tez bedzie brane pod uwage. Na reputacje bedzie sie skladala rowniez aktywnosc na mikroblogu. Wiekszy problem jest z artykulami, bo tutaj trzeba bedzie przyznawac punkty w zaleznosci od wkladu danego usera w tekst.

0

Co do reputacji za dodawanie/edycje tekstow. Proponuje co nastepuje:

  1. Dodanie nowego tekstu, zwieksza reputacje o 15 pkt + log2(dlugosc tekstu). Max. jest to 50 pkt.
  2. Edycja juz istniejacego tekstu zwieksza reputacje o 1-50 pkt w zaleznosci od procentowych zmiany w tekscie (na podstawie diff-a)

Usuniecie tekstu lub cofniecie zmian dodaje do reputacji -X, gdzie X to byla liczba pkt nadanych poprzednio.
Jezeli ktos ma inne propozycje, to czekam na sugestie :)

1

Jednak ten system jest zbyt "hojny" :) Po obliczeniu wyszlo mi, ze bede mial 60k reputacji, przy drugim userze z 10k. Wiec proponuje

  1. Dodanie nowego tekstu zwieksza reputacje o log(dlugosc_tekstu). Bez zadnych pkt bonusowych
  2. Edycja tekstu zwieksza reputacje o 1-50 pkt w zaleznosci od procentowej zmiany. Warunek jest taki, ze tekst musi miec ponad 1k znakow. Jezeli nie, przyznawany jest 1pkt

A co myslicie o pomysle, aby dawac +1 pkt autorowi watku, ktora zaakceptuje odpowiedz? Taka motywacja, aby jednak odznaczac watki ze sa zaakceptowane (jezeli padnie satysfakcjonujaca odpowiedz).

1

Nie wiem, czy premiowanie autorów starych artykułów z kompendium w porównaniu do obecnie aktywnych forumowiczów jest dobrym rozwiązaniem.

napisał(a):

A co myslicie o pomysle, aby dawac +1 pkt autorowi watku, ktora zaakceptuje odpowiedz? Taka motywacja, aby jednak odznaczac watki ze sa zaakceptowane (jezeli padnie satysfakcjonujaca odpowiedz).

Motywacja by się przydała, ale w ten sposób z kolei jest premiowane zadawanie pytań, a nie odpowiadanie na nie.
Może lepiej -1 za założenie wątku z pytaniem, zwracany po zaakceptowaniu wątku?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1