Wątek zablokowany 2012-01-14 14:16 przez Adam Boduch.

Usability, pomysły, drobne poprawki

0

Ponieważ Adam zajmuje się poważnymi sprawami, ja od czasu do czasu dłubię przy drobnicy.

Kilka poprawek już śmiga na serwie (jak choćby focus pola przy pisaniu dodawaniu komentarza). W tym wątku chciałbym zbierać pomysły na takie właśnie drobne sprawy acz poprawiające przyjemność użytkowania Coyote (fakt, skupiam się na forum).

Na start lecimy z permalinkami. Mamy ich 2 rodzaje:

  • link do posta (mały prostokącik nad avatarem)
  • link do komentarza (link z menu powiadomień)
    chcę je jakoś wyróżniać bo nie zawsze wiadomo do czego linkujemy

ponieważ nawet CSS3 nie oferuje tego co potrzebuję, zaprzęgam jQuery.
Dla linków do posta sugeruję coś w ten deseń:

$(location.hash).closest('tr').find('td').addClass('active-target');

(Adam, mamy jakiś zestaw kolorów używanych na forum? Wolałbym trzymać się standardów skórki niż za każdym razem strzelać w odpowiedni kolor)

Dla linków do komentarza:

$(location.hash).addClass('active-target');

do tego jeszcze jakiś IF z jakim elementem mamy do czynienia i odpalać odpowiedni kod

0

Hm, czy mi się zdaje, czy popsułeś kolorowanie tekstu w tych onych?

tekst w tych onych

0

Hmm jak rozumiem chodzi o to, aby po kliknieciu na link powiadomienia, po przeniesieniu do danego posta, jego tlo zostalo podswietlone. Ja bym proponowal podswietlenie na bardziej wyrazny kolor i korzystajac z animacji JS, zrobic fade. Tak, aby w ciagu kilku sekund po podswietleniu, tlo stopniowo powrocilo do pierwotnego koloru tla. Nie wiem, czy jasno sie wyslowilem ;)

0

Z tego co widzę dyskusja może się przenieść do komentarzy z pominięciem pisania kolejnych postów. Jeśli śledzę jakiś temat, a w tych postach nie brałem udziału, to oczywiście nie otrzymuję powiadomień o nowych, co zrozumiałe. Ale czasem warto by o tym wiedzieć (czasem więcej treści jest w komentarzach niż w postach). Czy nie można zrobić jakiejś ikonki tak jak nieprzeczytane posty informujące o nowych komentarzach od ostatniej wizyty np. jakaś gwiazdka na ikonce postu?

0

To może rozwiązać to w inny sposób - pozbywając się komentarzy?

0

Generalnie to była część większego pakietu ustaw. Miał być przeznaczony dla moderatorów, Adam wprowadził go częściowo (czyt. tylko komentarze) podczas testów, zamiast dla modów komentarze były włączone dla wszystkich, no i tak zostało. Z reguły miało to po prostu służyć ułatwieniu dopisywania i wyeksponowania uwag moderatora, żeby nie robić w postach:

// costam costam - d

... tylko ładnie komentarz dopisać bez edycji posta (żeby nie było zarzutu o manipulację treścią posta, tak jak w przypadku węża raz było).

Komenty mimo wszystko są dostępne dla wszystkich, ale istnieją po to, żeby użytkownicy mogli przy danym poście wyrazić swoje krótkie offtopicowe stanowisko. Czyli wszystko co jest lekkim OT powinno lecieć do komentarzy, merytoryczne wypowiedzi jako nowy post.

0

Co nie zmienia faktu, że komentarze zawierają czasem więcej treści (i są ciekawsze) niż same posty. A skoro tak dobrze to się sprawdza :) , to czemu nie dostosować tego dalej. Uznać to za modyfikację całego postu...

0

I pozwolę sobie wrócić z małym pomysłem:

madmike napisał(a)

Co pewien czas ktoś wsadza programik, stronę do różnych działów z hasłem oceńcie. W większości to śmiecie, ale zdarzały się i ciekawe rzeczy. Wiem, że jakieś pół roku temu obserwowałem dyskusję autora takiego postu z moderatorem, który kazał to przerzucić do działu download. Sam bym wrzucił jakieś swoje programiki, ale dział download zawsze był najmniej czytelnym działem i chyba najwięcej się tam rzeczy gubiło.

Czy nie można zrobić jakiejś kategorii wspólnej na tego typu rzeczy (np. nad samym koszem), w stylu "pochwal się" na ten cały śmietnik - strony, programiki itp. Niech sobie takie rzeczy tam leżą, bez konieczności tak jak wyżej dodawania podkategorii w kolejnych działach forum.

Wiem, taki dział powstał w Webmastering, ale czy nie lepiej stworzyć jedną taką kategorię?

0
Demonical Monk napisał(a)

Komenty mimo wszystko są dostępne dla wszystkich, ale istnieją po to, żeby użytkownicy mogli przy danym poście wyrazić swoje krótkie offtopicowe stanowisko. Czyli wszystko co jest lekkim OT powinno lecieć do komentarzy, merytoryczne wypowiedzi jako nowy post.

Tylko czasem dzieje się zupełnie odwrotnie i cały misterny plan w...

0
Demonical Monk napisał(a)

Generalnie to była część większego pakietu ustaw.

Ustawy można zmienić - a poza tym w tytule tematu pisze jak byk: Pomysły, a nie: Tylko zachwyt nad nowym forum ;)

Druga z nowości, która tym razem niespecjalnie się sprawdziła: oceny postów - nie będę pisał dobre/złe, bo nawet samo podliczanie jest dla mnie niejasne, ale... Nie można by tego trochę zmniejszyć i ustawić albo u góry, albo u dołu posta. Przy dłuższym poście "trzeba tego szukać".

I po trzecie: w starym coyote kod w znacznikach code znajdował się na szarym tle, w nowym jest wszystko na białym. Post i kod trochę się zlewają, to fajnie wygląda, ale na dłuższą metę może być męczące. Może przynajmniej jakaś lekko szara obwódka wokół kodu?

0

W pełni zgadzam się z madmike:

I po trzecie: w starym coyote kod w znacznikach code znajdował się na szarym tle, w nowym jest wszystko na białym. Post i kod trochę się zlewają, to fajnie wygląda, ale na dłuższą metę może być męczące. Może przynajmniej jakaś lekko szara obwódka wokół kodu?

Wyodrębnienie kod od tekstu to podstawa. Przecież wszędzie tak jest - wiki, geshi, wordpress .... etc. A co dopiero do portalu programistycznego. To świętokractwo!

0

Dla deusa:
Przykładem do mojego postu może byc:

select name, count(*) as c from tokens
inner join ids on
ids.eid = tokens.eid
group by eid
order by c desc

a

select s from
(select name as s, foffset  from ids inner join tokens on
ids.eid = tokens.eid where fid = 4
union select code as s, foffset from rest where fid = 4
union select comment as s, foffset from comments where fid = 4
union select string as s, foffset from strings where fid = 4
)
order by foffset

natomiast

select IDS.NAME, PROJECTS.NAME from IDS
INNER JOIN IDPROJ ON IDS.EID = IDPROJ.EID
INNER JOIN PROJECTS ON IDPROJ.PID = PROJECTS.PID
ORDER BY IDS.NAME;

jest lepszym przykładem od tego:

select
        projects.name as projname,
        cufiles.name as cuname,
        basefiles.name as basename,
        definefiles.name as defname
from
        definers inner join projects on definers.pid = projects.pid
        inner join files as cufiles on definers.cuid=cufiles.fid
        inner join  files as basefiles on definers.basefileid=basefiles.fid
        inner join files as definefiles on definers.definerid = definefiles.fid;

Czy łatwo zauważyć że "a" pomiędzy 1 a 2 znacznikiem code , a nie w nim? Po ile ms. zauwazyles tekst "jest lepszym przykładem od tego"?

0

No i? Przecież czcionka normalnego postu ma inny krój niż ta kodu źródłowego, ja problemów z odróżnieniem nie mam, nawet w tak niechlujnie napisanych postach (brak pustej linii pomiędzy kodem a tekstem). Jak nie dbasz o czytelność swoich postów to Twój problem...

0

nie drązyłbym tematu, gdyby mi tylko to przeskadzało - widocznie tak nie jest - i pewnie jest ich więcej - ale nic nie mówią, bo nie chce im się pisać.

Czcionka? Ja to widzę tak:
user image

0

jak już przy znaczniku code jesteśmy, to dlaczego nie zostawić decyzji userowi jak było w starym coyote? Przyznam też, że numerowanie linii też się przydaje

0

Czy nie lepiej wygląda to tak (pomijając szerokość ramki, która jest inna dla każdego kodu)

SELECT name, COUNT(*) AS c FROM tokens
INNER JOIN ids ON
ids.eid = tokens.eid
GROUP BY eid
ORDER BY c DESC

a

SELECT s FROM
(SELECT name AS s, foffset  FROM ids INNER JOIN tokens ON
ids.eid = tokens.eid WHERE fid = 4
UNION SELECT code AS s, foffset FROM rest WHERE fid = 4
UNION SELECT comment AS s, foffset FROM comments WHERE fid = 4
UNION SELECT string AS s, foffset FROM strings WHERE fid = 4
)
ORDER BY foffset

natomiast

SELECT IDS.NAME, PROJECTS.NAME FROM IDS
INNER JOIN IDPROJ ON IDS.EID = IDPROJ.EID
INNER JOIN PROJECTS ON IDPROJ.PID = PROJECTS.PID
ORDER BY IDS.NAME;

jest lepszym przykładem od tego:

SELECT
        projects.name AS projname,
        cufiles.name AS cuname,
        basefiles.name AS basename,
        definefiles.name AS defname
FROM
        definers INNER JOIN projects ON definers.pid = projects.pid
        INNER JOIN files AS cufiles ON definers.cuid=cufiles.fid
        INNER JOIN  files AS basefiles ON definers.basefileid=basefiles.fid
        INNER JOIN files AS definefiles ON definers.definerid = definefiles.fid;

a

0

ymm wystarczy tylko dodać do diva styl :

background:#F5F5F5;
border:1px solid #D4D4D4; 
padding-left: 10px;

by uzyskać chociaż:
user image

Tutaj ankieta:

[Ankieta] Wyodrębnienie znacznika <code>

0

Myślę, że zdania @deusa, jako osoby słuchającej mp3 w hexedytorze nie musimy brać pod uwagę w kwestii czytelności. W każdym razie poszczególne obszary tekstu powinny się wyróżniać, żeby były czytelne, w tym wypadku tło zdaje się być idealne.

0

Widzę, że wątek ma wzięcie.
Może w kwestii poprawienia czytelności postarajmy się w postach umieszczać pomysły, a dyskusje nad nimi w ich komentarzach?

Powoli będę dłubał nad pomysłami, ale jak ktoś ma chęci, to może mi podrzucić diffa - przejrzę i ewentualnie zaaplikuję.

0

Drobiazg: w tej chwili na liście kategorii w poszczególnych superkategoriach tytuły Wątki i Posty są wyrównany do lewej, liczby poniżej wyśrodkowane. Tam chyba wszystko powinno być wyśrodkowane.

0

Drobiazg - tylko moje zdanie, lepiej by wyglądała w "podnóżnach" kategorii kolejność:

Odznacz jako przeczytane Pobierz nagłówki Atom 86,311 448,719 Wyświetl moje wątki
bo bezpośrednio pod oznaczeniami o nowych postach w tematach
0

Mały błąd :) Nie będę zakładał kolejnego tematu:
Wpisując w forumowej wyszukiwarce ciąg np. user:madmike otrzymujemy jako wynik wyszukiwania:

Uuupps... spokojnie, to tylko awaria!
Program wykonał nieprawidłową operację. Jeżeli uważasz to za słuszne, powiadom administratora tego systemu pod adresem [email protected]

Ten błąd pojawia się oczywiście nie tylko ze mną - powoduje go każdy ciąg znaków user: + jakikolwiek znak.
Ten błąd nie pojawia się w zielonej wyszukiwarce.

Jeszcze jeden: źle przetwarzany link, ucinane w linku ostatnie wystąpienie )
http://4programmers.net/Forum/Algorytmy/157077-System_rozpoznawania_znaków_drogowych_SSN_(back_propagation)

I z czystej ciekawości: gdzie się zgubił dział downloads - tam był co prawda śmietnik, ale nie mogę go znaleźć.

0

Dzialu "Download" nie ma i nie bedzie. Chyba, ze w innej formie w przyszlosci.
Co do nawiasu - w redmine jest stosowny bug.

Co do wyszukiwarki: musisz wpisac slowo kluczowe + fraze user

0

hmm te naglowki watki/posty/ostatni post przy kazdym poddziale forum imho wygladaja fatalnie.. ;)

0

Widzę, że pojawiło się Grupa: Moderatorzy - może Moderatorzy powinni być jako link do strony kontakt#moderatorzy?

0

Taki mały pomysł (ale może to w ogóle głupie i dawno wyśmiane) usprawnienia odpowiedzi. Są dwie możliwości, i super, bo komentarze w poście już słusznie zostały pochwalone z każdej strony... ale pozostają dwa przyciski "Odpowiedz". Może lepiej by było zostawić tylko jeden? Pewnie "się da" tak zrobić, ale nie wiem ile trzeba by się nadłubać nad tym, i czy faktycznie od tego świat stanie się lepszy :)

Oceny posta, czyli o ile dobrze zrozumiałem, chodzi o: "pomogło - to kliknij strzałkę". Nie wiem czy nie odkrywam ponownie ameryki, ale znowu na własnej skórze przekonałem się (pomysł powyżej zaiskrzył, kiedy kliknąłem na nie ten przycisk odpowiedz) jak takie oceny mogą być przydatne na przykład przy wyszukiwaniu pomocnych postów. Wczoraj szukałem jak coś tam się robi. Oczywiście potrzebny kawałek kodu już dawno olesio wkleił, wystarczyło poszukać, na szczęście był wręcz pod ręką. Ba, jako pierwszy podbiłem ocenę o jeden :)

... a nie zwróciłem jeszcze uwagi, jak jest z sortowaniem postów/komentarzy wg czasu dodania/edycji. zobaczę co mnie gryzie i o co w ogóle mi chodzi...

0
  1. znaczniki <image> działąją w postach na forum, niestety nie działąją w "kompendium wiedzy"
  2. niezalogowany: w dziale delphi z menu wybieram Napisz nowy artykuł w tym dziale zostaje przekierowany na pustą stronę
0

Szare tło pod tekstem w grawisach trochę przeszkadza. Wygląda to lepiej niż poprzednia wersja zielona, ale to jest właśnie przypadek gdzie tła być nie powinno — w przeciwieństwie do ramkowego <

<code noframe>code>

.

0

Z tym sie nie moge zgodzic. W przeciwienstwie do kodow zrodlowych (ktore zazwyczaj sa wklejane jako osobny paragraf wielolinijkowy) pomiedzy ` a ` (lub `) czesto umieszczane sa instrukcje jezyka i polecenia, ktore sa zwarte w "normalnym" tekscie. Dodjac tlo takie polecenia o wiele bardziej wyroznia sie sposrod zwyklego tekstu

0

Zakładając temat mamy podpowiedź na żółtym tle na temat formatowania tekstu, fajnie by było, gdyby ta podpowiedź była (choćby na żadanie) przy odpowiadaniu na temat. Na żądanie - mam na myśli np. zwinięty.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1