Algorytm promowania dokumentow na stronie glownej

0

Chcialbym, aby strona glowna nowej wersji 4programmers.net byla bardziej dynamiczna. Innymi slowy - aby wiecej sie cos na niej dzialo. Z drugiej strony, nie chce, aby tak jak obecnie -wyswietlane byly ostatnie zmiany w tekstach. Chcialbym promowac bardziej wartosciowe teksty, czy tematy na forum, a takze polaczyc w to wszystko jakies newsy z zew. stron WWW.

Wymyslilem modul "zakladki", ktory mozna teraz zobaczyc na glownej stronie http://coyote.boduch.net/demo, ale juz wiem, ze w takiej formie nie bedzie go w finalnej wersji. Jest niezbyt klarowny i przejrzysty dla uzytkownikow. Zamiast tego na glownej beda wyswietlane "Nowosci".

Kazdy user bedzie mogl dodac nowosc. Czyli np. jakis ciekawy link do technicznego artykulu na blogu. Dodatkowo do "katalogu" nowosci bedzie wedrowal link do nowo utworzonego artykulu na 4programmers.net. Chcialbym, zeby to uzytkownicy decydowali o "wartosciowosci" danego materialu i w zaleznosci od tego - decydowali o jego pozycji na liscie. Czyli innymi slowy - taki digg :P

Teraz: zastanawiam sie jaki algorytm bylby optymalny do tego. Gdyz niechcialbym, aby na glownej stronie stale wyswietlany byl tekst ktory ma np. 1000 punktow (glosow - jak zwal - tak zwal). Chcialbym dac szanse nowym linkom, ktore pojawiaja sie w katalogu "Nowosci". Jakies pomysly?

0

Jeszcze funkcjonalności z digga? Kombajn normalnie... I takie pytanie? Musimy koniecznie sortować tymi chorymi punktami zamiast używać normalnie dat?

Jeśli już chcesz, to:
Dajmy na to wybieramy informacje z ostatnich 2 tygodni, sortujemy według punktów i wyciągamy te notki które są świeżutkie (niedawno dodane) i mało osób je widziało. Jeśli wraz z liczbą odsłon punkty nie wzrosną to już traktujemy normalnie. Tylko czy tyle tego będzie że nie będziemy normalnie ogarniać?

0

głosy / czas jaki minął od publikacji. W miarę upływu czasu będą spadać dalej, a nowe, choć trochę "wyklikane" artykuły skoczą wyżej. Jeśli coś jest dobrego, to może się oprzeć i próbie czasu :-)

Ewentualnie jakiś tjuning tej wersji, imo czas od publikacji jest tu dość kluczowy i im większy, tym niżej powinno lecieć.

0

Może coś jak digg.com? Najwyżej oceniane dziś na głównej (limit np. 10) a obok (nowa zakładka display:none) najwyżej oceniane w tym tygodniu, miesiącu, roku? Ewentualnie można by dodać jeszcze obok najciekawsze w ogóle.

0

Tak ogólnie to ja nie wiem czy tam będzie co wpisać w tej tabeli, nowości mamy 1 na tydzień jak nie więcej.

0

@Demonical Monk: Zalezy mi na tym, aby nowosci bylo wiecej. I tu nie tylko nowych artykulow, ale rowniez - jezeli ktos uzna za istotne - watek na forum, ktory zawiera ciekawa dyskusje. Albo user bedzie mogl dodac tez URL do ciekawego artykulu w innym serwisie WWW.

Na dole kazdego artykulu, moze znalezc sie skromna informacja z iloscia glosow oddanych na dany tekst + mozliwosc oddania glosu (czyt. promowania).

Dzieki za sugestie, na pewno kilka czynnikow trzeba bedzie brac pod uwage :)

0

Ok, jestem w trakcie pisania tego modulu i zrobilem tak, aby w pozycji uwzgledniane byly:

  • staz usera ktory dodal link (czyli data rejestracji)
  • staz usera ktory polecil lub zakopal link
  • ilosc glosow
  • amortyzacja w postaci daty dodania linku (tak jak proponowal nav)
  • data ostatniego polecenia linku
0

Adamie: a co z reputacją użytkownika? Powinien być wg. tego co chcesz osiągnąć (wykop?) system reputacji, bo jak by nie było, to, że ktoś jest zarejestrowany od 10 lat, nie znaczy, że nie jest np. trollem.

0

No tak, ale nie mamy czegos takiego jak "reputacja" :P Jak mialoby to byc liczone?

0

Nie idźcie tą drogą...

Podbicie dobrego materiału by był bardziej widoczny? ok, ale jeśli zaczniemy dodawać świecidełka typu reputacja, to będzie bardzo zły kierunek. Ludzie powinni chcieć się tu udzielać, dzielić wiedzą, dla samego faktu - nie punktów pod avatarem.

//PS, zegarek źle chodzi na serwerze - spieszy się o 2..3 minuty
//// fixed - Q

0
Adam Boduch napisał(a)

No tak, ale nie mamy czegos takiego jak "reputacja" :P Jak mialoby to byc liczone?

Wiem, ale obserwuje co dzieje się na serwisach, które takie opcje udostępniają. Ludzie rejestrują setki kont, tylko po to, aby zaśmiecić stronę główną jakimś syfem. Dlatego wydaje mi się, że materiały powinny być promowane na głównej w jakiś konkretny sposób, może coś jak na demotach?
Takiej wielkości strona nie powinna być w całości oddana użytkownikom.

0

To może sortowanie bąbelkowe?

0

Ok, zobaczymy jak to bedzie dzialac w praktyce (http://coyote.boduch.net/demo/Nowosci)

Na pewno, w razie, gdy algorytm bedzie zawodny - zostanie dopieszczony.

0

Dzieki za linka - na pewno sie przyda :)

0

posmarujcie w łapę jakiemuś grafikowi bo ten wygląd jest "so 2002"

0

Nie mamy pieniazkow :(

Ale mowisz o obecnym layoucie, ktory jest 2006 czy tym - http://coyote.boduch.net/demo ? :D

0

O, widzę że nowy wygląd się poprawia.
Właściwie to podoba mi się obecny (nie zmieniałbym), więc im bardziej nowy przypomina stary tym lepiej ;-)

0

Obecny layout, jak napisal ktos o nicku "fhfs", jest "so 2002" ;)) :P
I wez tu panie dogodz kazdemu... ;) nie da sie :P

0

Moim zdaniem narzekanie to po części kwestia przyzwyczajenia, od niektórych rzeczy się ciężko odzwyczaić.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1