STL

0

Witam! Niedawno przeczytalem co nieco o STL i mam w zwiazku z tym pare pytan:

  1. Czy STL to biblioteka dolaczana standardowo do kazdego kompilatora (ja korzystam z visual 7.1 wiec chodzi mi glownie o tego) czy trzeba osobno sciagac z neta?

  2. Czy znacie jakies dobre kursy do nauki STL (vector, map ,btree itd.) z w miare szczegolowymi opisami funkcji, zasadami dzialania? Moze jakies ksiazki?

0

Co powiecie na pozycje "C++.Biblioteka standardowa.vademecum programisty" Helionu?

0
  1. W Visualu jak i w innych kompilatorach powinienes miec STL :>
  2. http://www.ge.infn.it/geant4/training/stl.html

//jesli nie szkoda ci kasy to mozesz sobie kupic :]

0

Co do STL-a to polecam "Pascja C++" Grębosza. Wprawdzie, traktuje nie tylko o STL-u ale jest bardzo dokładnie, a zarazem prosto wytłumaczone.

0

No kasy mi nie szkoda ale tez nie chce wydac na slaba ksiazke

Pasje c++ mam, ale tam jest jak stworzyc wlasne kontenery i obiekty funkcyjne, a mi chodzi raczej o cos co szczegolowo opisuje funkcje tych pojemnikow z biblioteki standardowej

0

<url>www.keywords.prv.pl</url> - Pod tym adresem znajdziesz kilka artów dział C++ o STL.

0

STL jest standardowo dolaczany do wiekszosci kompilatorow. Jednak niektore implementacje nadal pozostawiaja wiele do zyczenia i STL STLowi nie rowny. Wiele rzeczy w STLu nadal nie jest ustandaryzowanych.

Do programow wieloplatformowych zalecalbym korzystanie jedynie z pewnego podzbioru klas, ktory w praktyce okazuje sie dostatecznie przenosny: string, list, map, vector. Strumienie tylko, jak ktos bardzo lubi. Odradzam sstream, slist (mocno nacialem sie), valarray, splice i inne bajery. Ze stringami w aplikacjach wielowatkowych tez bywaja problemy. Jesli implementacja string jest COW*, to albo operacje na string zostana spowolnione kilkakrotnie**, albo (jesli mamy lamerska implementacje - nie spotkalem, ale obilo mi sie o uszy, ze w jakis malo znanych kompilatorach takie tez sa) aplikacja bedzie sie sypac.

Implementacja STL w gcc >= 3.3 jest o.k.
W VC++ 6 sa pewne braki (brakuje niektorych klas, kompilator rzuca tez dziwne warningi) W VC++ 7 - nie wiem.
W BCB >= 6 jest o.k (nie spotkalem sie z zadnymi bledami).
Borland C++ 5.5. - ktos mi donosil o problemach z niekompatybilnoscia nazw plikow naglowkowych, ale moze to plota.

*COW = copy-on-write

  • W Delphi jest ten problem z klasa TString.
0

Wiec Krolik co bys radzil do nauki? Ksiazke helionu czy jakis konkretny kursik / tutorial z nata?

0

w sumie na
hackingplanet.org
jest tam jakis moj tuts o STL - taki sobie tylko dla osob ktore lubia czytac
kody zrodlowe z dokumentacja :P

0

Wiesz, ja to lubie w sumie takie bardziej hardcorowe ksiazki jak np. "Klasyka C++" Stroustrupa. Jest tam sporo o STLu - wystarczy zeby zaczac. Dalej to juz zostaje tylko czytanie kodow zrodlowych i wlasne testy. No i oczywiscie Google, jak sie ma jakis problem i wszystko inne zawiedzie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1