Dane / Tablice - kolokwium

0

Cześć :)
Jutro czeka mnie kolokwium z programowania i kompletnie nie wiem jak napisać ten program... Oto treść:

W pliku całkowite.txt w jednej kolumnie zapisane są liczby calkowite. Napisz program, który wczyta wszytskie liczby, znajdzie jak często wczytane liczby dzielą się przez liczby od 2 do 8, a nastepnie wypisze na ekran który dzielnik występował narzadziej(nie licząc takich od 2 do 8, przez które nie dzieliła się zadna liczba z pliku) i stworzy nowy plik w formacie:
liczba ile_liczb_było_przez_nia_podzielnych
Częstość podzielności od 2 do 8 powinna być zapisywana w tablicy. Wyznaczanie tego, które dzielniki występowały najczesciej powinno odbywać się w funkcji, której jednym z argumentów musi być w/w tablica.
Program powinien sprawdzać czy plik wejściowy istnieje a jeśli nie to przerywac działanie.

Bardzo prosze o pomoc :)

0

Może zacznij od obsługi plików?

Zobacz jak sprawić aby program otworzył plik, jak sprawdzić czy plik w ogóle jest, i jak przechować dane aby móc coś z nimi zrobić.

0

Jutro czeka mnie kolokwium z programowania i kompletnie nie wiem jak napisać ten program

Rozpisz go na poszczególne operacje i spróbuj je zaimplementować. To, co napiszesz pokaż. Wtedy będzie można, coś konkretnie podpowiedzieć, poprawić...

0

ifstream dane;
dane.open("calkowite.txt");
if(dane.good()==true)
{
cout << "Uzyskano dostęp do pliku z danymi " << endl;
}
else
{
cout << "ERROR: blad otwarcia pliku z danymi" << endl;
return 0;
}

nie wiem jak napisac funkcję z zadania...

0

nie wiem jak napisac funkcję z zadania

Analogicznie do wyszukiwania najmniejszej liczby. Zakładając, że dzielnik jest indeksem tablicy, a element pod danym indeksem przechowuje ilość podzielnych przez ten dzielnik liczb.
Jednakże nawet nie próbujesz wczytać liczby z pliku i sprawdzić przez jakie dzielniki do się podzielić. Jak na razie zrealizowałeś - jako tako - jeden punkt: "Program powinien sprawdzać czy plik wejściowy istnieje a jeśli nie to przerywac działanie."
Pozostaje:

  • zadeklarowanie i wyzerowanie tablicy dzielników,
  • wczytanie zawartości pliku, określenie dzielników wczytanej liczby oraz odnotowanie tego w tablicy dzielników,
  • znalezienie i wypisanie najrzadziej występującego dzielnika (najrzadziej czy najczęściej - raz podajesz tak, a raz tak),
  • utworzenie i zapisanie do pliku dzielników i ilości podzielnych przez nie liczb.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1